Yazı Detayı
31 Ekim 2018 - Çarşamba 14:55
 
BAL VE ZEYTİN
Bülent ORAY
bulentoray@kemalpasaaktuel.com
 
 

Her yıl düzenlenen Dereköy Bal Festivalinin 4.sü bu yılda İzmir Büyükşehir Belediyesinin ve Kemalpaşa Ziraat Odasının katkılarıyla 28 Ekim 2018 tarihinde gerçekleştirilecektir. Bal üretimiyle ünlü olan Dereköy, Kültürel yapısı (Misafirperverliği, kadınlarının çalışkanlığı), tarımsal ürün çeşitliği açısından da festival sayesinde kendini tanıtma şansını elde etmiştir. Stantlarda bal ile birlikte köyde üretilen diğer bal ürünleri(arısütü, polen, propolis), kantaron yağı, kekik suyu, köy ekmeği, istiridye mantarı, tarhana, salça, reçel zeytin, zeytinyağı, sabun da sergilenmekte ve satışa sunulmaktadır. Bal festivali gelenekselleşerek ilçemizde yöre kültürümüzü tanıtarak, bal pazarlama imkânlarımızı arttırarak ekonomik katkı sağlamaktadır. Festival Yerelde Kalkınmanın örneklerindendir. Kemalpaşa Ziraat Odası Başkanı olarak benim düşüncem Köylünün üretimini tanıtabildiği, değerlendirebildiği bu tür projeler geliştirilmeli ve sayıca arttırılmalıdır. 

Son günlerde gündemimizdeki bir diğer konuda zeytin ve zeytin yağ üretimi. Çok eski yıllardan bu yana bölgemizde hatırı sayılır bir zeytinyağı üretimi gerçekleşmektedir. Servet, şöhret, kutsallık, bolluk ve barışın simgesi olan zeytin ve zeytinyağı insan sağlığı açısından oldukça önemli besinlerdir. Zeytin Kanunu,  Mustafa Kemal Atatürk’ün 1925 yılında çıkardığı tarım kanunu doğrultusunda 1939 yılında kabul edilen kanundur.  Kanun özetle zeytin yetiştiriciliğinin, zeytinyağı üretiminin teşviki ve yüksek kalite standartlarında yapılmasını sağlama amacı taşımaktadır. Üreticilerimizin günümüz ekonomik zorluklarına rağmen,  üretime devam etme çabalarını destekliyorum. Zeytin ve 

zeytinyağının pazarlama sorunlarının da aşılıp iyi gelir getiren bir ürün olması için elimizden geldiği kadar çalışmaktayız. Hasadın başlamasıyla hareketlenen zeytin sektöründe üreticimizin hak ettiği yerde olmasını, dedelerimizden miras bu ürünün torunlarımıza da bırakabilme ümidiyle.

KAZANÇLI BEREKETLİ BİR SEZON DİLERİM…

 
Etiketler: BAL, VE, ZEYTİN,
Yorumlar
Haber Yazılımı