Yazı Detayı
03 Mart 2019 - Pazar 20:00
 
ALL STAR'DAN KİM BİRİNCİ ÇIKACAK ?
Filiz EROĞLU
filiz-eroglu@hotmail.com
 
 

Yerel seçimlere çok kısa bir zaman kaldı. Herkesin merakla beklediği sorunun cevabını halk 31 Mart günü sandıkta verecek. Bu seçimleri diğerlerinden ayıran en önemli özellik, ismi öne çıkan adayların hepsinin daha önce Kemalpaşa Belediye Başkanlığı yapmış olması. Kemalpaşalılar ALL STAR (yıldızlar topluluğu) adaylar arasından başkanını seçecek. 


Adayların üçü daha önce denenmiş. En azından sürpriz yok. Hepsini tanıyoruz. Huylarını, sularını, başarılarını, başarısızlıklarını, vizyonlarını biliyoruz. Kısacası herşeylerini biliyoruz. Adayların tanınır olmalarının artıları olduğu gibi eksileri de var. İşte bu yüzden küskünler diye tabir edilen isimlerle çok karşılaşıyoruz. Daha önceki seçimde desteklediği adayın karşısında çalışan isimler. Her partide küskünler, katılan isimler ve blok kesimler var. Bu esnek geçişlerin adına da siyaset diyorlar. Kemalpaşa’da seçime giren 7 siyasi partinin üçünün adayı  belediye başkanlığını görevini yapmış isimler. Mevcut Belediye Başkanı AK Parti Belediye Başkan Adayı Arif Uğurlu (2014-2019), CHP Belediye Başkan Adayı Rıdvan Karakayalı (2009-2014), SP Belediye Başkan Adayı Mehmet Ali Özüdoğru (1994-2004) yılları arasında Kemalpaşa’ya hizmet vermiş, belediye başkanları.  

Bu yerel seçimler daha önceki seçimlerin birincilerinin tekrar yarıştığı yani ALL STAR adayların yarışacağı bir seçim olacak. Yani en iyisinin, en çok hizmet verenin, en çok gönül kazananan Belediye Başkanı seçileceği bir seçim olacak. 

LİSTELER…
AK Parti, CHP ve SP belediye meclis üyelikleri yeni isimleri listelerine dahil ettiler. Listelerdeki meclis üyesi adaylarının yüzde 90’ı yeni isimlerden oluşuyor. Listelerdeki isimler genel anlamda iyi isimler. Hatta son iki döneme göre oldukça iyi isimler var. Kamuoyunda SP, CHP, AK Parti’nin listeleri ve bu sırayla beğenildi.
 
Saadet Partisinin meclis listesinde oldukça dolu isimler bulunuyor. Mimar, mühendis, esnaf, iş adamı ve her kesime hitap eden bir liste hazırlanmış. Kadroda genç isimlere ve kadınlara da güzel sıralarda yer verilmiş. CHP’de Artvinli ve Yukarıkızılca’dan meclis üyesinin iyi bir sıradan yazılmaması ise çok konuşuldu, tartışıldı. Buna karşın AK Parti’nin Artvinli’lere hitap edecek güçlü ve sevilen bir isim olan İnşaat Mühendisi Okan Bildirici’yi yazması doğru bir hamle olmuş. 

CHP’nin listesine eklenebilecek güçlü isimler vardı. Mesale, Avukat Ahmet Cemil Balyeli, Ziraat Odası Başkanı Bülent Oray, İş Kadını Sibel Bezci gibi… Birde bence CHP, iki dönemden beri belediye başkan aday adayı olan Metin Aras’ı en azından ahde vefadan dolayı meclis üyesi yazılabilirdi. CHP Ulucak’tan iki tane meclis üyesi yazması stratejik hata. Mehmet Türkmen’in olduğu yerde bence Mehmet Önlü’ye gerek yoktu. CHP ve AK Parti’de kadın siyasetçilere yeteri derecede yer vermedi. Gençler ise her zaman ki gibi ötelendi. Meclis üyesi adaylarının belirlenmesi sürecinde yaşanan uzun süreç ve karışıklıklara, ittifak partilerinin tek liste ile seçimlere girmelerinin de etkisi oldu.  Listede yer alma ve sıralamalarda pazarlıklar, şartlar çok konuşuldu. Mevcut listelerde olmamasını düşündüğüm isimler var. Önümüzdeki 5 yıllık süreçte partilerine ve Kemalpaşa halkına ne kadar çalışacaklarına hep beraber görüp, zaman içinde değerlendireceğiz. 

KAZANAN KEMALPAŞA OLSUN…
2018 Ekim ayında başlayan seçim  sürecine 6 ayı tamamladık. Yorulduk, sabırsızlandık, yıprandık, çalıştık, bekledik, güldük, eğlendik… Ama hayırlısı ile bir seçim sürecinin daha sonuna geldik. Hizmet yarışında olan tüm siyasi partilere, tüm adaylara başarılar diliyorum. Kim kazanırsa kazansın. Kazanan Kemalpaşa olsun. 

78.621 SEÇMEN OY KULLANACAK
Kemalpaşa'da Mehmet Akif Ersoy Mahallesinde 13.674, Sekiz Eylül Mahallesinde 10.177, Atatürk Mahallesinde 4.672, Soğukpınar Mahallesinde 7.238,Köylerde 42.860, toplamda 78.621 seçmen oy kullancak.

 

 
Etiketler: ALL, STAR'DAN, , KİM, BİRİNCİ, ÇIKACAK, ?,
Yorumlar
Haber Yazılımı