Haber Detayı
09 Ağustos 2019 - Cuma 11:30
 
YURTDIŞI BORÇLANMASINDA SON FIRSAT!
DİĞER Haberi
YURTDIŞI  BORÇLANMASINDA SON FIRSAT!

Yurtdışında yaşayan gurbetçilerimizin emeklilikleri yönünden hak kaybına uğramamaları ve eksik günlerini tamamlayabilmeleri için yurtdışı borçlanması imkânı tanınmıştır.

Türk vatandaşları yurtdışında geçen belirli sürelerini borçlandırarak Türkiye Sosyal Güvenlik mevzuatı kapsamında malullük, yaşlılık ve ölüm sigorta kollarında geçmiş hizmet gibi değerlendirilmektedir. Diğer bir deyişle yurtdışı borçlanması yapılarak emeklilik hakkı kazanılabilmektedir. Yurtdışı borçlanmasından yararlanabilmek için;

•Türk vatandaşı olmak,

•Belirli nitelikte yurtdışı süreleri bulunmak,

•Yurtdışı sürelerini belgelendirmek,

•Hizmet borçlanması için yazılı istekte bulunmak şartları vardır.

Türk vatandaşlığında geçmeyen yurtdışı süreleri borçlandırılmamaktadır. Doğumla Türk vatandaşı olup da çıkma izni almak suretiyle Türk vatandaşlığını kaybeden sigortalılar hariç, borçlanma başvuru tarihinde Türk vatandaşı olmayanların borçlanma talepleri reddedilmektedir. 

 

Sözleşmeli ülkede çalışan, sözleşmesiz ülkede çalışan, gemide çalışan, ev kadını olanlar yurtdışı borçlanması için gerekli belgeleri ibraz ederek yurtdışı borçlanması yapabilecektir.

 

BORÇLANMA TUTARI NASIL HESAPLANIYOR?
Borçlanmaya esas kazanç miktarının seçimi gurbetçi vatandaşın tercihine bağlıdır. Yurtdışı borçlanmalarında borçlanılacak günlük tutar, başvuru tarihinde belirlenen prime esas günlük kazanç alt ve üst sınırları arasında olmak üzere, kendilerince belirlenecek günlük kazancın yüzde 32’sidir. Hangi tutar üzerinden ödeme yapacağına kişi kendisi karar vermektedir.

 

BORÇLANMA TUTARI ARTIYOR…
TBMM’de görüşülmekte olan Gelir Vergisi Kanunu ile bazı kanunlarda değişiklik yapılması hakkında kanun teklifi ile yurtdışı borçlanması ile ilgili değişiklikler yapılıyor.

 

Yurt dışında çalışan Türk vatandaşları ile yurt dışında çalışmaktayken veya yurda kesin dönüş yaptıktan sonra ölenlerin Türk vatandaşı olan hak sahipleri, Sosyal Güvenlik Kurumuna müracaat ederek  “Yurt Dışında Bulunan Türk Vatandaşlarının Yurt Dışında Geçen Sürelerinin Sosyal Güvenlikleri Bakımından Değerlendirilmesi Hakkında Kanun”daki haklardan yararlanabilecekler.

 

Teklifle, yurtdışı borçlanması yaparak aylık bağlanan sigortalıların, borçlanılacak her bir gün için tahakkuk ettirilecek borç tutarları, prime esas asgari ve azami günlük kazanç arasında seçilecek günlük kazancının yüzde 32’sinden yüzde 45’ine yükseltiliyor. Borçlanılan süreler, kısmi aylığın statüsü ile tam aylığın statüsünün farklı olmasına neden olabileceği için tam aylığın bağlanacağı statü ve bağlayacak sosyal güvenlik kuruluşu da belirlenecek.

 

Kısmi aylık bağlanmış olanlar dâhil maddenin yürürlük tarihinden önce yurt dışında geçen sürelerini borçlanma talebinde bulunanlardan tahakkuk ettirilen borçlarını yasal süresi içinde ödeyenler için sigortalılık sürelerinin hangi statüde değerlendirileceği ve tahakkuk ettirilecek borç tutarının tespitinde önceki hükümle esas alınacak.

 

Yapılacak değişikliklerle;
1.Yurtdışı borçlanma tutarı daha önce seçilen SPEK tutarının yüzde 32’si iken yüzde 45’i olacak. Yurtdışında çalışan gurbetçiler için Türkiye’de emeklilik imkanı sağlanıyor. Bugüne kadar asgari ücretin yüzde 32’si yani 818 TL olan borçlanma tutarı, aylık 1.151 TL’ye yükselecek.

2.Borçlanılan sigorta statüsü 4/b (Bağ-Kur) statüsünde sayılacak.

3.Türkiye’deki sigortalılığın başlangıç tarihinden önceki sürelerin borçlandırılması halinde bu süreler Türkiye’deki sigortalılık başlangıç tarihinden, Türkiye’de sigortalılık yok ise borçlanma tutarının tamamen ödendiği tarihten geriye götürülen sürelere ait ilgili aylara mal edilecek.

4.Daha önce borçlanmış olanlar ve emekliler bu değişiklikten etkilenmeyecek.

Gurbetçilere yurtdışı borçlanması yapmayı düşünüyorlarsa bir an önce borçlanma yapmalarını tavsiye ediyoruz.

Kurban bayramınızı en içten dileklerimle kutlar, bayramın mutluluk, huzur getirmesi dileği ile esen kalın.

Kaynak: Editör:
Etiketler: YURTDIŞI, , BORÇLANMASINDA, SON, FIRSAT!,
Yorumlar
/aside>
Haber Yazılımı