Haber Detayı
02 Haziran 2018 - Cumartesi 00:30
 
YİTİRDİĞİMİZ DEĞERLER; ADNAN ÖZGÜMÜŞTAŞ
2012 yılında ani bir kalp rahatsızlığı sonucu yitirdiğimiz, Kemalpaşa’da siyasetçi ve iş adamı kimliği ile tanınan Adnan Özgümüştaş’ı, kızı Diş Hekimi Saliha Özgümüştaş Binici Kemalpaşa Aktüel Dergisi okurlarına anlattı.
YAŞAM Haberi
YİTİRDİĞİMİZ DEĞERLER; ADNAN ÖZGÜMÜŞTAŞ

Saliha Özgümüştaş Binici; Babam Adnan Özgümüştaş 1955 yılında Kemalpaşa Soğukpınar mahallesinde dünyaya geldi. Annesiyle babası o sıralarda kirazlı kahve mevkii olarak anılan yerde bakkal dükkânı işletiyordu. Darbe döneminde dedem Mustafa Özgümüştaş belli bir süre gözaltında kaldı. Adnan Menderes’in idam edildiği dönemde aile demokrat bir aile olduğu için kendisine Adnan ismi verilmişti. Babası gözaltı sürecinden kısa bir süre sonra akciğer kanserinden vefat etti. Anne Saliha Özgümüştaş (Demokrat Saliha) 3 çocuğu (Hasan, Aysan ve Adnan) ile 32 -33 yaşlarında dul kaldı ve hem 3 çocuğunu büyüttü hem de bakkal dükkânını tek başına işletti. Adnan annesine düşkün olarak büyüdü, babasını kaybettiği zaman yaklaşık 6-7 yaşlarındaydı.

İlkokulu ve ortaokulu Kemalpaşa’da okudu. Lise eğitimine polis kolejinde başladı ama kendi isteği ile okulu bıraktı. Lise eğitimini Kemalpaşa’ da tamamladı.

Daha sonra iş hayatına atıldı. İzmir’de başladığı iş hayatında sayısız başarıları başlamıştı artık. Ayrıca futbola da oldukça meraklıydı. İzmirspor gençlik kulübüne üye oldu ve sonrasında yönetime girdi. Yaklaşık 15 yıl boyunca İzmirspor’un genel başkanlığını yaptı. Bu dönemde uzunca bir süre İzmirspor düğün salonlarını işletti. Bunun yanında İzmir Hatay’da Nif düğün salonlarını açtı. Bir dönem İzmir‘de yerel bir gazetede köşe yazarlığı yaptı.

İlerleyen zamanlarda İzmir Çankaya’ da beyaz eşya bayiliği yaptı. Siyasete girişi de bu yıllara denk gelir. Demokrat ailenin en küçük oğlu olan Adnan, İzmir Milliyetçi Hareket Partisi teşkilatında başladı siyasi hayatına.

İzmir MHP İl Başkan Yardımcılığı ve bir dönem MHP İzmir İl Başkanlığı yaptı. Bu dönemde Alparslan Türkeş’le yakın diyalog içine girmiştir. MHP’nin kurucularından olan Muzaffer Kayıhan (Arap Muzaffer) ile baba-oğul ilişkisi de bu dönemde başlamıştır. Alparslan Türkeş‘in ölümünden sonra oğlu Tuğrul Türkeş ile yakın ve aile ilişkisi devam etmiştir. İş hayatına İzmir Çankaya’da İzmir Döviz ile devam etti. Daha sonra İzmir Altınordu Hastanesi hissedarlarından olup sonrasında hisse çoğunluğu ile hastanenin yönetimini devralmıştır ve uzun bir dönem Altınordu Hastanesini işletmiştir. Polis kolejinde başlayan polis teşkilatı ile olan samimi ve yakın ilişkileri hayatının her döneminde olduğu gibi bu dönemde de devam etmiştir. Yardımseverliği ile de tanınan Adnan Özgümüştaş Kemalpaşa’ da kendisine ait olan bir arsayı Kemalpaşa İlçe Emniyet Teşkilatına bağışlamıştır. Bu sadece bilinen yardımlarından bir tanesi olup ailesi dahi sayısız yardımlarının ve hayırlarının birçoğunu onun vefatından sonra öğrenmiştir.

Doğup büyüdüğü Kemalpaşa‘dan ise hiç kopmamıştır. 2000’li yılların başında eşiyle (Dr. Füsun Özgümüştaş) birlikte Özel Gümüşkan Tıp Merkezi’ni açtı ve yaklaşık 6 yıl işletti. O dönemde biyoenerji başta olmak üzere birçok alternatif ve tamamlayıcı tedavi yöntemi ile tanıştı ve yine çevresine faydalı olmak amacı ile bu yetenek ve bilgilerini kullandı. Birçok hastaya karşılıksız şifa oldu. Bu bilgilerini de ailesi her daim paylaştı.

58-59 yaşlarında artık dinlenmek ailesiyle beraber olmak için iş hayatını bıraktı. Tıp merkezini işlettiği dönemde yine MHP Genel Merkez başta olmak üzere İl ve İlçe teşkilatlarından siyasi birçok teklif almasına rağmen siyasete bir daha girmedi. Evli ve 4 çocuk babası (Arzu, Saliha, Uğur, Yağmur) olan Adnan Özgümüştaş 12 Nisan 2012’de ani bir kalp rahatsızlığı sonucu vefat etti. Ailesine ve yakınlarına geride birçok güzel anı ve ders bıraktı.  

Vefatı ile beraber gerek cenazesinde gerekse aradan geçen 6 yıllık süreçte dostları ve çevresi geride kalan ailesini hiç bırakmadı hatta daha da yakınlaştılar.

Son olarak şunu belirtmekte fayda var. Adnan Özgümüştaş adeta bir ömür yaşamış değil de sanki dolu dolu yaşamanın ötesinde birden fazla ömrü 60 yıllık yaşamına sığdırmış bir insandı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: YİTİRDİĞİMİZ, DEĞERLER;, ADNAN, ÖZGÜMÜŞTAŞ,
Yorumlar
Haber Yazılımı