Haber Detayı
08 Haziran 2019 - Cumartesi 14:13
 
YAVUZ ARTUĞ KENTSEL DÖNÜŞÜM HAKKINDA KONUŞTU
80 Hektarlık alan içerisindeki yaklaşık 5 Bin hanede yaşayan 17 Bin kişiyi ilgilendiren Soğukpınar ve Atatürk mahallesi “Kentsel Dönüşüm projesi” ile ilgili önümüzdeki 5 yıllık süreçte Kemalpaşa’yı ne bekliyor? Kemalpaşa Belediyesi bu konuda nasıl bir yol izleyecek? Kentsel Dönüşüm hakkında merak edilenleri Kemalpaşa Soğukpınar ve Atatürk Mahalleleri Kentsel Dönüşüm Derneği Başkanı Yavuz Artuğ anlattı.
KEMALPAŞA Haberi
YAVUZ ARTUĞ KENTSEL DÖNÜŞÜM HAKKINDA KONUŞTU

KEMALPAŞA’DA KENTSEL DÖNÜŞÜM YAPILMALI
Kentsel Dönüşümün şehirlerin kaderinde olduğunu ifade eden Kemalpaşa Soğukpınar ve Atatürk Mahalleleri Kentsel Dönüşüm Derneği Başkanı Yavuz Artuğ “ Yeni planların çıkması oradaki insanların şehirleşmesinden, şehrin getirdiği zenginliklerden yararlanması konusunda dernekçe hem fikiriz. Kemalpaşa’da kentsel dönüşüm hayatımıza girdiği günden beri kentsel dönüşüm yapılması için kurulan bir dernek olduk. Rantsal ve dayatma ile yapılacak bir kentsel dönüşümün karşısında olmak için kurulduk . Bu bölgede Kentsel Dönüşüm şarttır. Kentsel dönüşüm zorla yapılmamalı, dayatma olmamalı. Planlara göre hangileri yıkılacak, hangileri yıkılmayacak ya da yenilecek, planların çizilmesi ile belli olacak. Planlar yapılırken biz orada olmalıyız. Çünkü mülkler bizim.Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkiyi Kemalpaşa Belediyesine devir etti. Yapacak olan, Kemalpaşa Belediyesi’dir. Bugün sadece bakanlık istedi diye yapılmaya kalkılamaz, yerel yönetimle, belediye ile birlikte yapabilir. Kentsel Dönüşüm neye göre yapılmalı önce ismini koyalım 73. madde dediğimiz Belediyelerin devir aldığı ya da 6306 sayılı yasayla. Bu ikisi de dayatmadır” dedi. 

KARAKAYALI, TAAHÜTNAMEYİ İMZALADI, İÇİMİZ RAHAT
Yerel seçim öncesinde Kemalpaşa Belediye Başkan adayları davet ederek 6 maddelik bir taahhütname imzalattıklarını belirten Yavuz Artuğ “söz uçar yazı kalır mantığıyla belediye başkan adaylarımıza 6 maddelik bir taahhütname imzalattık. Dönemin Belediye Başkanı Arif Uğurlu bu toplantıya katılmadığı gibi taahhütnameyi de imzalamamıştı. Bugünkü Belediye Başkanımız Rıdvan Karakayalı’da dahil diğer tüm adaylar katılım göstererek imzaladılar. Biz bu taahhütnameyi tanırız, tüm isteklerimizde, taleplerimiz de burada yazılıdır. Kemalpaşa Belediye Başkanı Rıdvan Karakayalı, imza atarak kabul etmiştir. Başkanımız Karakayalı’nın seçim öncesi verdiği sözle, seçim sonrası verdiği söze inancımız tamdır. Taahhütnamemiz olduğu için içimiz rahattır. Geçtiğimiz günlerde kentsel dönüşümü yapmak isteyen bir inşaat firması belediye heyetiyle görüşme yapmıştır. Firmaların kentsel dönüşümle, bizim taahhütname de istediklerimiz çok farklı. Biz Kentsel dönüşüm ilan edilen alanda yaşıyoruz, buradayız. İnşaat Firmaları ise bizim orayı ticarethane görüyorlar. Orada insan yaşıyor mu yaşamıyor mu bakmazlar. Yasayı kendi çıkarları doğrultusunda, uygulamaya çalışıyorlar.  Kemalpaşa Belediyesi ve Belediye Başkanımız Rıdvan Karakayalı istediği inşaat firması ile görüşebilir. Bizim güvenimiz belediye başkanımıza tamdır. Çünkü bizim hiçbir şey dememize gerek yoktur, taahhütnamede ne yazıyorsa biz onu isteriz. Burada yaşayan halkımızın istediği talepler o 6 maddelik taahütnamede yazmaktadır. Belediye kiminle görüşmüş, ne yapmak istiyor, bizi ilgilendirmez. Bizi ilgilendiren tek şey 6 maddelik taahhütnamemiz. Başkanımız Karakayalı’da imzalamıştır.  Biz, İzmir Büyükşehir Belediyesi Belediye başkanımız Tunç Soyer’e de imzalattık” dedi.  

BELEDİYE, KENTSEL DÖNÜŞÜMÜ YAPILACAK MI, YAPMAYACAK MI?
Mahalle sakinlerinin kendisine “Kemalpaşa’da kentsel dönüşüm olacak mı, olmayacak mı? Yeni yönetim geldi, ne yapacak? Başkan söz verdi, ne oldu” diye sorular sorduğunu ifade eden Artuğ “Bende diyorum ki bir durun adamlar daha yerine yeni oturdu. Rıdvan Karakayalı, seçim öncesinde de bizim yanımızdaydı, seçim sonrasında da bizim yanımızdaydı. Kaldı ki, taahhütnamemizi de imzalamıştır. Kemalpaşa Belediyesi en kısa zamanda çalışmalara başlayıp, büyük bir titizlikle, halkın istediği şekilde kentsel dönüşümü uygulayacaktır. Gönüllü şehir plancılarımızla, gönüllü hukukçularımızla biz her zaman Kemalpaşa Belediyesine yardımcı olacağız. 

KENTSEL DÖNÜŞÜM, SEÇİMİN KADERİNİ BELİRLEDİ
Kentsel dönüşüm çalışmalarının halkın istekleri doğrultusunda yapılmaması sebebiyle Arif Uğurlu’nun seçimleri kaybettiğini söyleyen Artuğ “Bu bölgenin sosyolojisini bilmeden bu projeyi yapmaya çalışmak büyük bir hataydı. Nüfus sayısı çok olan aileler seçimlerin kaderini belirler. Kemalpaşa’da yerel seçimi Kentsel Dönüşüm belirledi.  Sosyolojik tahlilleri doğru yapmanın ne kadar önemli olduğunu bu seçimde bir kez daha gördük. Seçimin kazanılmasının, kaybedilmesinin birçok nedeni vardır. Ama Kentsel Dönüşüm en önemli sebeptir, seçimin kaderini belirlemiştir. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, neden seçim sürecinde Kemalpaşa’ya geldi.  Kentsel Dönüşüm yüzünden seçim kaybedilmesin diye. Bakan, Kemalpaşa meydanında Cumhurbaşkanı’da, Bakan’da yıkılmayacak dedi, halkta yansıma olumlu oldu, bu yüzden AK Parti bu mahallelerde fazla oy kaybetmedi. Ama Arif Başkanın en baştan beri söylemleri olan, ben gelirsem yıkarım demesi, seçimi kaybetmesine neden olmuştur. Bakan gelmeden önce fark daha fazla idi, bakan geldikten sonra seçim sonucunu tahmin edemedik. Bıçak sırtında giden bir seçim oldu” dedi.

SÜRÜNCEMEDE KALAN KENTSEL DÖNÜŞÜM, KEMALPAŞA’YA ZARAR VERİR
Kemalpaşalı siyasetçilerin, Kemalpaşalıların kentsel dönüşümün ne olduğunu anlamadıklarını zannettiklerini söyleyen Yavuz Artuğ “Kentsel Dönüşüm sınırları içerisinde kalan her vatandaş, birçok siyasetçiden bile bilinçlidir. Kentsel Dönüşümün ne olduğunu çok iyi biliyorlar. 5 yıldan bu yana kurulan bir derneğimiz, çok iyi bir örgüt yapısına ve gönüllü teknik kadroya sahibiz. Her kişiye birebir anlatmışız. Kentsel dönüşüm rantsallaştırıldığı anda derneğimizi ve halkı karşılarında buluyorlar. Halka sormadan plan yapılmamalı, vatandaşın oturduğu mülkün üstünde hesap yaparsanız, böyle duvara toslarsınız. Herkesin önünde 5 sene var. Rıdvan Başkanımızın önünde de 5 sene var. Riskli alan diye kimse evini tamir edemiyor. Sokaklara kedi bile Belediyeden izinsiz giremiyor. Neden çünkü hiçbir şey yapılamıyor.  Mahallerimizde nüfus başına park yok, okullar uzak, parklar uzak, hiç bir şey yok. Bu sorunları Belediye çözmeyecek de kim çözecek. Mademki kentsel dönüşüm diye bir şey var. Bırakın, halka beraber yapın. Çantamızda, cebimizde olan 6 maddelik, imzalanmış taahhütnamemiz var. Biz başkanımıza güveniyoruz, gönüllü çalışacağına inanıyoruz ama yük ağırdır bunun farkındalar mı, onu bilmiyorum. Biz Kentsel Dönüşüm yapılamasın diye, kazan kaldırmıyoruz. İnsanların yaşayacağı yerler olsun, biz mahallemizin modern görünümlü, doğalgazlı evde bizde oturmak istiyoruz. Parkımız, sosyal alanlarımız olsun, geniş yollarımız olsun istiyoruz. Şehrin güzelliklerinden faydalanmak istiyoruz” dedi.

Kemalpaşa’da 2 mahallenin nüfusunun azaldığına dikkat çeken Artuğ “Kemalpaşa’da iki mahallemiz göç vermiştir. Son iki seçim arasında Kemalpaşa’nın tüm mahallerinde nüfus artışı olmuşken, Atatürk ve Soğukpınar Mahallerinde nüfus azalmıştır. Kemalpaşa’da bu iki mahallede göç vermiştir. Yapıların yenilenmemesinden kaynaklanıyor. Tamir edilmeyecek evlerde Suriyeliler oturuyor. Evlerini orada bırakıp, kiraya verip başka mahallede oturan üyelerimiz var. Evini yenileyemediği için Kemalpaşa’nın başka bir yerine taşınıyorlar. Sürünceme de kalan Kentsel Dönüşüm Kemalpaşa’ya zarar veriyor” dedi.

 

Kaynak: (KA) - Kemalpaşa Aktüel - Filiz Eroğlu Editör: Filiz Eroğlu
Etiketler: YAVUZ, ARTUĞ, KENTSEL, DÖNÜŞÜM, HAKKINDA, KONUŞTU,
Yorumlar
Haber Yazılımı