Haber Detayı
06 Nisan 2020 - Pazartesi 22:27
 
UZAKTAN EĞİTİME YAKIN TAKİP CORONA İLE SINAVIMIZ !
Dünya genelinde yaşanan corona virüs salgını sebebiyle zorunlu olarak 30 Nisan’a kadar okullardaki örgün eğitime ara verildiği bu süreçte ebeveynlere birçok yönde sorumluluk düşüyor.
DİĞER Haberi
UZAKTAN EĞİTİME YAKIN TAKİP CORONA İLE SINAVIMIZ !

Uzaktan Eğitim Programlarının videolu ders anlatımlarından başlayarak, TV ekranı başında canlı ders yayınlarına hatta online birebir dersler boyutuna kadar ulaştığı bu dönemde çocuklarımızın takip ettiği ve etmesi gerektiği programları bizlerinde biliyor olması gereklidir.

 

EV İŞLERİNE MOLA!

Öncelikle çocuğun konsantrasyonunun bozulmaması için canlı yayın derslerinin olduğu saatte evde gerçekten bir okul ortamı varmış gibi sessiz bir ortam sağlanmalıdır. İllaki ev işi yapılacaksa ütü yapmanızı öneriyorum.

 

Çocuğunuzun ders için hazır olduğundan emin olmanız gerekiyor. Yani gereken ders kitapları ve defterleri hazır mı ya da yanında mı? Kalem, silgi, açacak gibi materyaller sınıf ortamındaki gibi ulaşılabilir mesafede mi? Bunlar konusunda onu bilgilendirmeli ve desteklemelisiniz.

 

Öğrencimiz ile birlikte dersi izleyebilir anlatılan konuyla ilgili ilgi uyandıracak sorular sorup çocuğun ilgisini çekere derse odaklanmasına yardımcı olabilirsiniz. Böylelikle uzaktan eğitimi yakından takip etmiş olacaksınız.

 

UZAKTAN EĞİTİM HAYATIMIZA NE ZAMAN GİRDİ?

Aslında hayatımıza teknoloji ile çoktan girmiş olan bir kavram. Bu süreçte önemli olan çocuğun doğru bilgiye ulaşması konusunda onu desteklemektir.  Aynı zamanda doğru ve etkili teknolojiyi kullanma konularındada çocuklarımıza katkı sağlayacaktır.

 

KORKULU RÜYA: TEKNOLOJİ BAĞIMLILIĞI

Uzaktan eğitim sürecinde çocuklarımızın TV, bilgisayar, tablet vb. teknolojik cihazlarla olan yatkınlığının bedelleri neler olacak diye düşünmeden edemiyoruz. Ebeveynlerimize düşen en büyük sorumluluk çocuklarımızın dijital platformlarda eğitim saatlerini iyi takip ederek bu saatler dışındaki zaman dilimlerini kaliteli geçirmeleri olacaktır. Spor aktivitesiyle güne başlayıp, sorumluluk programları düzenleyip ev işlerinde çocukların size yardım etmesini sağlayıp, birlikte KİTAP OKUMA SAATİ gerçekleştirebilirsiniz.

 

ZAMAN YÖNETİMİ ÖNEMLİ AMA ÇOCUĞA BASKI YOK

Öğrenciler yeni bir öğrenme biçimi deneyimleyecekler. Bu süreçte, ders içeriği kadar zaman yönetimi, kendi çalışma planını yapabilme ve düzenleme, gibi yaşam becerilerine odaklanmalarını teşvik etmeliyiz.”

 

LGS’NİN CORONA İLE OLAN SINAVI

8. sınıf öğrencilerinin girecekleri LGS’nin (Liselere Giriş Sınavı ) 1. dönem konularından oluşmasının yani konu kapsamının az olmasının avantaj ve dezavantajları olabilir. Öncelikle konuların az olması, bilmediği konuları çalışmak, konu tekrarı yapmak, eksikleri kapamak avantaj iken konu kapsamının dar olması, sınav sorularını sınama amaçlı olmasından dolayı zor olma ihtimalide dezavantajdır. Hedeflerini iyi belirlemiş bir öğrenci için sürekli evde olmak bir avantaja bile çevrilebilir. Konu belirleme ve çalışma saatlerinin planlanması konusunda rehber öğretmenden var ise danışman öğretmenlerinden destek almalıdırlar. Farklı soru tarzlarından çözebildikleri kadar farklı soru çözmeleri gereklidir. Çözemedikleri sorularla da ilgili öğretmenleri ile de gerek mail gerekse diğer iletişim araçları ile iletişime geçerek bu soruları çözdürmeleri gerekmektedir. Dijital ortamdaki deneme sınavları önem kazandı. Birçok yayınevi ve kuruluş online deneme sınavı yapıyor, kazanım testi ve ünite değerlendirme sınavları yayınlıyor. Evimize bir yazıcı edinmenizi öneririm soru çözümünde öğrencilerimizin işi kolaylaşacaktır.

 

EN ÖNEMLİSİ ÇOCUĞUMUZUN SAĞLIĞI
Bu durumun travmaya dönüşmemesi için öncelikle kendimizi sakinleştirmeye çalışmalı, yaşamın devam ettiğini gözardı etmemeliyiz.

 

Uzmanların önerilerinin dışına çıkmamak, sosyal medyadaki abartılara kapılmamak önemli. Çocuklara korkutmadan, abartmadan, tehdit edici bir dil kullanmadan her gün el yıkamasını, hijyenine dikkat etmesi gerektiğini hatırlatmakta hiçbir sakınca yok. En iyi yöntem,birlikte bunu yapmak. Bazı çocuklar da obsesifkompulsif meyilli olabilir ve bu el yıkama onlarda takıntıları zorlayabilir, arttırabilir. Böyle durumlarda dikkatini farklı yöne çekmek ya da konudan uzaklaştırmaya çalışmak en doğrusu olacaktır.

Yaşamdaki en kötü şey belirsizliktir. Bu dönemde hem çocukları hem de kendimizi korumamız için birinci olarak dikkat edilmesi gereken şey belirsizliğin ortadan kaldırılmasıdır. Ortada büyük bir durum varken; dünyayı derinden sarsıyorken, gerçeği paylaşmalıyız. Çocuklarla bu sorunu konuşup sorularını elimizden geldiğince doğru ve net bir şekilde yanıtlamalıyız. Tıbbi otoriteleri dinleyerek çocuklarla kısa ve net konuşmak ve sadece doğruyu anlatmak; medyada çıkan bilgileri filtreden geçirip aktarmak önemlidir. Bu dönemde çocuklarımızı dinlediğimizi ve ciddiye aldığımızı göstermeliyiz.

 

Çocuklarımızın sokaklarda koşturacakları, parklarda bahçelerde şen kahkaha atacakları ve özledikleri okullarına gidecekleri günleri en yakın zamanda görmek dileğiyle…

SEVGİYLE KALIN…

SAĞLIKLA KALIN…

EVDE KALIN…

Kaynak: Editör:
Etiketler: UZAKTAN, EĞİTİME, YAKIN, TAKİP, CORONA, İLE, SINAVIMIZ, !,
Yorumlar
Haber Yazılımı