Haber Detayı
27 Şubat 2020 - Perşembe 10:33
 
TİMUR BİRCAN: İŞ VE SİYASET HAYATININ ORTAK PAYDASI HİZMETTİR
Dergimizin bu ay ki kapak konuğu iş adamı ve siyasetçi kimliğiyle tanınan Timur Bircan oldu. Timur Bircan, başarılı iş hayatının yanı sıra siyasetçi kimliği ile de tanınmakta. Ak Parti’de Kemalpaşa İlçe Başkan yardımcılığı ve İzmir İl Başkan yardımcılığı görevlerinde bulundu. Kemalpaşa’da yaşayan Bircan, Kemalpaşa organize sanayi bölgesinde faaliyet gösteren Bircan Cam Mozaik’in de sahibi.
KEMALPAŞA Haberi
TİMUR BİRCAN: İŞ VE SİYASET HAYATININ  ORTAK PAYDASI HİZMETTİR

Dergimizin kapak konuğu olan Timur Bircan ile iş hayatı ve siyaset ile ilgili bir röportaj gerçekleştirdik. 

 

İŞ HAYATINA NE ZAMAN VE NASIL BAŞLADINIZ?
İş hayatına 1991 yılında atıldım. Ticari faaliyetlerimiz memleketim olan Samsun’da sürücü kursu işletmeciliği ile başladı. 2000 yılında Bircan Cam Mozaik olarak ilk fabrikamızı memleketim olan Samsun’da kurduk ve o tarihten bu yana üretime devam etmekteyiz. 2010 yılında ikinci fabrikamızı Kemalpaşa’da faaliyete geçirdik. Halen Türkiye’nin en kaliteli, en parlak mozaiklerini üretmekte ve satışa sunmaktayız. 

 

ÜRETİM SEKTÖRÜNDESİNİZ: İŞ ALANINIZDAN BAHSEDER MİSİNİZ?
Bircan Cam Mozaik olarak Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesinde bulunan fabrikamızda üretim yapmaktayız. Yurt içi ve yurt dışında ürünlerimizi satışa sunduğumuz güçlü bir pazarlama ağımız bulunuyor. Köklü geçmişi ile sektörün öncü firmalarından olan Bircan Cam Mozaik daima kaliteli ürünler sunup, sektörde bulunmayan yeni ürünleri imal ederek piyasaya sunmasıyla tanınmaktadır. Firmamız, işinde uzman üretim personelleriyle ürün çeşitlerini sürekli yenileyerek geliştiren, üretimde pazar lideri olmayı hedef edinmiş, üretim tecrübesinden almış olduğu güç ile müşteri portföyünü, kapasitesini ve ürün çeşitliliğini sürekli arttırmayı ilke edinmiştir.  Müşterilerimizin değişen ihtiyaçlarını, günümüze uygun olarak gelişen teknoloji ile Dünya standartlarında üretim yapıp, ürün ve hizmetlerimizde beklentilerin ötesinde memnuniyet sağlayarak kentimizin ve ülkemizin ekonomisine katkı sağlamaktayız. Gelişen inşaat sektöründe ki yenileşmeyle ayak uydurmaktayız. Ürettiğimiz Cam Mozaiklerimiz iç mekân, dış mekân, sıhhi alan ve havuzlarda kullanılıyor. 3500 metrekaresi kapalı, 1000 metrekaresi açık alan olmak üzere Kemalpaşa Organize Sanayi alanı içinde hizmet vermekte olan bir firmayız. 

 

HEDEF MÜŞTERİ KİTLENİNİZ KİMLERDİR? 
Türkiye’nin önde gelen inşaat firmalarına, kamu kurumlarına, mimar ve mühendislere, müteahhitlere ve şahıslara satışlarımız gerçekleştirilmekte. Bircanlar Cam Mozaik olarak ilkeli, müşteri memnuniyeti odaklı, kalite ve estetikten ödün vermeyen bir çalışma prensibine sahibiz. Araştırma ve geliştirme faaliyetleri ile birlikte kaliteye önem vermemiz, şirketimize bu sektörde ayrı bir itibar ve önem kazandırdı. Cam mozaik uygulaması yapmadan önce bina resimlerini alıp profesyonel tasarım ekibimizle bilgisayarda tasarım yapıyoruz. Müşterilerimizle yaptığımız fikir alışverişinden sonra yapılacak tasarım ve uygulanacak renk daha uygulama başlamadan müşterilerimizin beğenisine sunuluyor.

 

CAM MOZAİK KULLANIM ALANLARI NERELERDİR?
Cam Mozaikler, bina dış cepheleri, zeminler, holler, yüzme havuzu, süs havuzu, banyo, mutfak,  laboratuar, balkonlar, direkler, kolonlar, sütunlar, bina içi merdiven boşlukları, jakuzi ve ıslak satıhlı tüm yüzeylerde, su izolasyon işlerinde, duvar ve tavan kaplamalarında ve dekor alanlarında kullanabilen en uygun malzemedir.

 

ORGANİZE SANAYİ İÇERİSİNDE BULUNAN BİR FABRİKA OLARAK, BÖLGE HAKKINDA DÜŞÜNCELERİNİZ NELERDİR?
Kemalpaşa çok güzel ve özel bir ilçe. Ekonomisi tarım ve sanayiye dayalı. 1300 hektar alanıyla İzmir’in en büyük organize sanayi bölgesi olan Kemalpaşa OSB’de 369’u üretim tesisi olmak üzere 500’ün üzerinde firma faaliyet gösteriyor. Kemalpaşa OSB Başkanı Kamil Porsuk ve Müteşebbis heyetinin çalışmaları ile bu bölgeye ciddi yatırımlar yapıldı. Kemalpaşa’da ikamet eden bir sanayici ve iş adamı olarak, Kemalpaşa’ya yatırım yapan diğer sanayicilerimizin ilçemizle bağlantıları daha fazla olmalıdır. Benim gibi Kemalpaşa’da ikamet etmeli, Kemalpaşa’da sosyal hayatını yaşamalıdırlar. Ancak İzmir’e çok yakın bir ilçe olmamızdan dolayı bunun her zaman dezavantajlarını yaşıyoruz. Hâlbuki Kemalpaşa, İzmir’in gürültüsünden uzak, yemyeşil doğası ve temiz havası ile alternatif bir yaşam alanı. Kemalpaşa’yı cazibe merkezi haline getirecek projeleri KOSBİ ve yerel yönetimler el ele vererek çoğaltmalı. Kemalpaşa’da yaşayan biri olarak, Kemalpaşalılar en çok bundan şikayet etmekte. Hükümetimizin sanayi bölgemize yaptığı yatırımlardan olan demiryolu uç istasyonu,  Lojistik köy ve Yiğitler Barajıyla ilgili çalışmalar devam ediyor. Kemalpaşa OSB’de hali hazırda 27 bin 500 kişi çalışıyor, ancak bu yatırımlar tamamlandığı zaman istihdam sayısı 50 bine yükselirken, fabrika sayısı ise 900’lere ulaşacak.

 

BİR SANAYİCİ OLARAK AK PARTİ’NİN EKONOMİ POLİTİKASINI NASIL DEĞERLENDİYORSUNUZ?
Türkiye üçüncü ekonomik ve kalkınma hamlesini, 2003 yılından itibaren AK Parti ile birlikte yaşamıştır. Türkiye,  demokrasi ve ekonomide belirlediği hedeflere doğru yürüyor. Üretime dayalı bir politika güdüyor. Çok da doğru bir politika olduğunu düşünüyorum. Pazarcı yada tüccar olarak büyümemiz mümkün değil. Bu yüzden ülkemizde, yatırımların ve istihdamın artırılması, ihracatın ve KOBİ’lerin desteklenmesine büyük önem veriliyor. Ülkemizin içerisinde bulunduğu duruma ve tüm saldırılara rağmen ekonomimiz iyi çalışmakta. Biz üreticilere, ihracatçılara her türlü destekten kaçınılmıyor. Sanayicilerde olarak bu desteklerden faydalanıyoruz. Bununla beraber devletimize ve milletimize katkı sağlayarak büyümekteyiz. Ekonomiye doğrudan enjekte edilen teşvikler, ekonomik istikrar ve büyüme sebep oluyor.

 

Sanayici ve İş adamı Timur Bircan, etkin gönüllü çalışmaları ve gönüllere dokunan siyasetiyle AK Parti’nin her kademesinde görevler aldı. Kemalpaşa İlçe başkan yardımcılığı görevi ile başlayan AK Parti’ de il başkan yardımcılığı ve bölge koordinatörlüğü görevleri ile İzmir’in ilçelerinde davası uğruna mekik dokudu. 

 

İZMİR VE KEMALPAŞA BÖLGESİNDE TANINAN BİR SİYASETÇİSİNİZ. AK PARTİ’DE ALMIŞ OLDUĞUNUZ GÖREVLER NELERDİR?
Samsun Bafra’daki ticari faaliyetlerimize bir yenisini eklemek üzere 2004 yılında İzmir Kemalpaşa’ya geldim. O tarihten bu zamana kadar ailemle birlikte Kemalpaşa’da oturmaktayız. İkinci fabrikamızı da Organize sanayi bölgesine kurduk. Ve ardından AK Parti’de aktif siyasete atıldım. 

AK Parti İzmir Milletvekili Yaşar Kırkpınar’ın ilçe başkanı olduğu ilk yıllar olan 2011-2014 yılları arasında Kemalpaşa AK Parti İlçe Başkan yardımcılığı ve görevini yürüttüm. Şimdiki vekilimiz Kırkpınar başkanlığında, birlik, beraberlik ve uyum içerisinde hizmet ettik.  2014 yılında AK Parti İzmir İl Başkanı Bülent Delican’ın listesinde yer alarak AK Parti İzmir İl Yönetim Kurulu Üyesi oldum, İl Başkan yardımcılığı görevi yaptım. Daha sonraki İl Başkanlarımız Aydın Şengül ve Kerem Ali Sürekli ile çeşitli görevlere devam ettim.  Bu süreç içerisinde Küçük Menderes bölgesinde bulunan Ödemiş, Beydağ, Kiraz, Bayındır, Tire ilçelerinde Bölge Koordinatörlüğü görevlerini yaptım. Daha sonra Menderes, Karaburun, Seferihisar ve Güzelbahçe koordinatörlükleri yaptım. Cumhurbaşkanı Sn. Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde, Türkiye’nin dünya genelinde sözü olan güçlü bir ülke konumundayız. AK Parti’nin 2002’den bu yana her alanda dev atılımlar ile çok büyük işleri hayata geçirdi.  Her geçen gün büyüyen Türkiye 2023 hedefine emin adımlarla yürümeye devam ediyor. Bizde bu uğurda okyanus da bir damla olarak üzerimize düşen vazifenin peşindeyiz. 

 

 

 

 

KEMALPAŞA AK PARTİ’DE İLÇE BAŞKANLIĞI İÇİN İSİMİNİZ GEÇMEKTE, BÖYLE BİR DÜŞÜNCENİZ VAR MI?
AK Parti’de bugüne kadar bana verilmiş olan tüm görevlerde üzerimize düşen görevi yerine getirmeye çalıştık. Kemalpaşa benim ana vatanım, biz burada otuyor, yatırımlarımızı Kemalpaşa’ya yapıyor, istihdam sağlıyoruz. Görev verilirse memnuniyetle kabul ederiz.

 

TİMUR BİRCAN Kimdir?
1972 Samsun Bafra doğumlu olan iş adamı ve siyasetçi Timur Bircan 1991 yılında sürücü kursu işletmeciliğiyle iş hayatına atıldı. 2000 yılında cam mozaik üretim sektörüne adım attı. 2009-2013 yılları arasında Bafra Ticaret ve Sanayi Odasında Meclis üyeliği yaptı. 2011-2014 yılları arasında Kemalpaşa AK Parti İlçe Başkan Yardımcılığı, 2014 yılında sonra AK Parti İzmir İl Yönetim Kurulu üyeliği ve İzmir İl Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Bu süreç içerisinde Küçük Menderes bölgesinde bulunan Ödemiş, Beydağ, Kiraz, Bayındır, Tire ilçelerinde Bölge Koordinatörlüğü görevlerini yaptı. Daha sonra Menderes, Karaburun, Seferihisar ve Güzelbahçe koordinatörlükleri yaptı. Bayraklı Müteahhit ve İş Adamları Derneği ve Kemalpaşa Karadenizliler Derneği yönetimlerinde görevler aldı. Timur Bircan evli ve 2 çocuk babasıdır.

BİRCAN AİLESİ - Talha - Edibe - Timur - Bernur BİRCAN 

Kaynak: (KA) - Kemalpaşa Aktüel - Filiz Eroğlu Editör: Filiz Eroğlu
Etiketler: TİMUR, BİRCAN:, İŞ, VE, SİYASET, HAYATININ, , ORTAK, PAYDASI, HİZMETTİR,
Yorumlar
Haber Yazılımı