Haber Detayı
28 Ekim 2019 - Pazartesi 11:50
 
SİVİL TOPLUM KURULUŞU (STK) NEDİR?
DİĞER Haberi
SİVİL TOPLUM KURULUŞU (STK) NEDİR?

Tanımlaması aynen şöyle:
Sivil Toplum Kuruluşları ya da sivil toplum örgütleri, resmi kurumların dışında kalan ve bunlardan bağımsız olarak çalışan...

Politik, sosyal, kültürel, hukuki ve çevresel amaçları doğrultusunda, ikna ve eylemlerle çalışan...

Üyelerini ve çalışanlarını gönüllülük usulüyle alan, kar amacı gütmeyen ve gelirlerini bağışlar veya üyelik ödemeleriyle, yapılan etkinliklerden sağlayan kuruluşlardır.

Peki, görevleri nelerdir?
Devletin gücünün yetersiz kaldığı konularda araştırma, tesis ve hizmet sağlayarak açığın ve gecikmenin kapanmasına yardımcı olmak.

Ülke vatandaşlarının seslerini duyurmalarını, sorumluluk almalarını ve devletle kurdukları örgütü diyoloğa geçirmeyi sağlamak.

Toplumsal anlamda bilinçlendirme ve eğitim çalışmaları yapmak. Toplumun zararına olan etkenlerin ortadan kaldırılması için mücadele etmek.

Halkın çıkarlarını ve haklarını korumak için çalışmalar yapmak.

STK'ların amacı sadece "ihtiyacı olana yardım etmek" değildir, STK'lar değişim yaratmayı ve çözüm üretmeyi hedefler.

Özetle STK'lar toplumun içinden gelip, toplumun sorunlarına çözüm arayan, aynı zamanda toplumla olan bağları sağlam olan kurumlardır. Adından da anlaşılabileceği gibi Sivil Toplum Örgütleri, toplum ile birlikte yaşarlar. Dernek, vakıf, sendika ve oda adı altında faaliyet gösterirler. Hepsinin dayandığı temel ” Birlikten Güç Doğar” ilkesidir. . Kuruluş konuları farklılıklar gösterse de Birey olarak baş edilemeyecek uygulamalarla STK olarak baş etmek mümkündür.
 

4 dönemdir başkanlığını yürüttüğüm Kemalpaşa Ziraat Odası da bir sivil toplum kuruluşudur. Kısaca odamızın sorululuklarından ve çalışmalarından da bahsedeyim.

Köylerin kalkınmasına dair plan ve programların hazırlanmasında ilgili idare ve teşekküllerle işbirliği yapmak ve yardımcı olmak;

Banklarda, Tarım Kredi Kooperatiflerinde ve tarımsal desteklerde kullanmak üzere Üyelerimizin çiftçilik mesleğini sürdürdüğünü gösteren çiftçi belgesini temin etmek.

Fuar, festival, çiftçi gezileri düzenlemek.

Çiftçi kursları açmak

Ziraat mühendislerimiz aracılığı ile Zirai konularda teknik destek sağlamak, tarımsal danışmanlık hizmeti vermek.

Traktör, makine ekipmanlardan operatör personellerimizin desteği ile üreticilerimizin yaralanmalarını sağlamak.
Tarımsal üretime zarar vereceğini düşündüğümüz her türlü girişime karşı örgütlenip mücadele vermek. (taş ocakları vs.)

Üreticilerimizin malını daha kaliteli yetiştirip daha iyi fiyata satabilmeleri açısından, yapılan tüm girişimleri desteklemek.(iyi tarım uygulmaları, organik tarım, kooperatifleşme vs.)

Girdi maliyetlerinin düşürülmesi için gerekli çabayı sarf etmek. Daha sayamadığımız bir sürü faaliyetimiz var.

Ülkemizde STK’ ların bazı eksikleri olmasına ragmen bu kavram önem kazandıkça mevcutlarda iyileşmeler olacaktır.

STK’lar  iyi yapılandıklarında çok güven toplayabilirler. Ve öylede olmalıdır. Bu yüzden ziraat odası olarak üreticilerimizin güvenini korumak zorundayız.. Üyelerimizin kendilerini evlerinde hissetmeleri için sorunlarını bizlerle paylaşmaları ve beraber çözüme kavuşturmamız için gerek yönetim ve meclis kadromuz gerekse personel arkadaşlarımız tüm samimiyetleriyle çalışmaktadır. Tarım ürünlerimiz çok değerli onları üretenlerimizde çok değerli, onların huzurunu kaçıran her konu bizim ilgi alanımız. Mesleklerini yaparken Çiftçilerimizin karşılaştıkları sorunları çözmelerine yardımcı olmak, onların önlerine çıkan engelleri aşmalarına yardımcı olmakta bizim görevimiz.

Kaynak: Editör:
Etiketler: SİVİL, TOPLUM, KURULUŞU, (STK), NEDİR?,
Yorumlar
Haber Yazılımı