Haber Detayı
22 Temmuz 2019 - Pazartesi 19:18
 
SEÇİMDEN SONRA
Kemalpaşa Belediye Başkanı Rıdvan Karakayalı yaklaşık 4 aydan bu yana görevde. Bu kısa sürede bir belediye başkanının hizmetleri ile değerlendirilmesi elbette doğru değil.
KEMALPAŞA Haberi
SEÇİMDEN SONRA

Kemalpaşa Belediye Başkanı Rıdvan Karakayalı yaklaşık 4 aydan bu yana görevde. Bu kısa sürede bir belediye başkanının hizmetleri ile değerlendirilmesi elbette doğru değil. Ancak Kemalpaşa Halkı Rıdvan Başkanı yeni ve acemi bir başkan olarak görmüyor. Kemalpaşa’yı, Kemalpaşalıları tanıyan, örgütü ve tabanı bilen, belediye personellerini ve belediyenin işleyişini bilen bir başkan olarak biliyor. Başkan Karakayalı’nın kaldığı yerden devam eden bir başkan olduğunu düşünüldüğü için eleştiriler daha hızlı bir şekilde kamuoyunda konuşulmaya başladı.

 

Başkan Rıdvan Karakayalı’nın 4 aylık ön izlenimlerini vatandaşın gözünden başlıklar halinde sıralayalım.

 

*Seçim kampanyasında kimseyi işten çıkarmayacaklarını, 5 bin kişiyi de işe alacaklarını vaatlerine rağmen, tezat bir şekilde ‘işçi alma ve işçi çıkarma’ bitmek bilmeyen bir hal aldı. Bu konu sokakta en çok eleştiri alan konulardan birisi. İşten çıkarılacak listenin yaklaşık 250 kişi olduğu konuşulurken gruplar halinde çıkarmalar ile işçi kıyımı yapılmadığı algısı verilmeye çalışılsa da pek başarılı olunduğu gözükmemekte. Başkan ve ekibinin, mesaisinin büyük bir bölümüne bu konuya harcıyor olmasından rahatsızlık duyan halk, sürecin ivedilikle sonuca bağlanmasını ve Kemalpaşa’ya hizmete yoğunlaşılmasını bekliyor.

 

Başkan Karakayalı’nın emekli arkadaşlarına belediyede iyi konumlarda görev vermesi,  Kemalpaşa ve İzmir dışından gelerek çalışmaya başlayan personeller, önce kendi örgütü CHP’den daha sonrada Kemalpaşa halkından tepki gördü. Başkan Karakayalı seçim kampanyalarında Kemalpaşa’nın ekmeğini Kemalpaşalı yiyecek demişti. Bildiğiniz üzere bir önceki Başkan Arif Uğurlu’nun Buca ve Bayraklı ekibi herkes tarafından eleştirildiği gibi Başkan Karakayalı tarafından da eleştirilmişti. Ancak şu anda Kemalpaşa dışından, Balçova’dan, Mersin’den gelen personellerin belediyede çalışıyor olması fazlasıyla eleştirilmekte.

 

*Başkan Karakayalı’nın, A takımını, yani üst yönetim kadrosunu oluşturan ve siyaseti, örgütü ve Kemalpaşa’yı bilmeyen danışman, başkan yardımcısı ve müdürlerle çalışması çok konuşulan konulardan bir diğeri.

 

*Başkan Karakayalı’nın “ben değiştim küskünlük, kavga yok, birlikte yöneteceğiz” söylemleriyle seçimden önce umutlanan seçmenin, Başkan Karakayalı’nın değişmediği yönündeki izlenimleri sıkça konuşulmakta.

 

*Başkan Karakayalı’nın, meclisi toplantılarını yönetirken ki agresifliği, üslubunun sert olması, yapıcı olmaması en çok eleştirilen konulardan en önemlisi. Gündem maddelerini ben başkanım, maddeyi gündemden çekerim demesi gibi sert tavrı ile muhalefetle uyum içinde çalışamaması gözlerden kaçmıyor. 

 

*Başkan Karakayalı, kendi CHP’li meclis üyeleri ile de uyumlu çalışamıyor iddiasında ise yine başkanın yapısından dolayı olduğu, yakın olduğu meclis üyelerine ne kadar yakınsa, çalışmadığı meclis üyeleri ile aralarının bir o kadar uzak olduğu konuşuluyor.

 

*Eş başkan statüsünde seçimde Kemalpaşa halkın oyunu isteyen, bizzat Kemalpaşalıya söz veren, CHP’nin seçimi kazanmasında önemli rol oynayan, seçimden sonrada Başkan Yardımcılığı görevine gelen Mehmet Türkmen’le Rıdvan Başkan’ın arasının açık olduğu, Mehmet Türkmen’in istifa noktasına kadar geldiği en çok konuşulan konular arasında.

 

*Başkan Karakayalı’nın, örgütün yani CHP’nin ileri gelen siyasetçilerinin çoğu ile anlaşamadığı, kendisine destek vermeyen partilileriyle küskün olduğu, bir belediye başkanının Kemalpaşa halkı ve partisi için kendi duygularıyla hareket etmemesi gerektiği konuşuluyor.

 

*Seçim çalışmalarında en büyük desteği veren, Millet İttifakı olarak birlikte seçime girdikleri İYİ Parti kadrosuna bir başkan yardımcılığı gibi üst görevler verilmeyip, alt kadrolarda görev verilmesi İYİ Parti kanadında rahatsızlığa neden oluyor.

 

* Belediye personeli alımında, İYİ Parti, MHP ve hatta AK Partili’lerden alımlar olması CHP örgütünden büyük tepki topluyor. Başkan Karakayalı’nın, CHP’lilere sahip çıkmak istemediği konuşuluyor.

 

*Ramazan ayında, “önceki Başkan Arif Uğurlu’nun yemek firması var, yemekleri bu firma veriyor” iddiaları sıkça gündeme gelmiş ve eleştirilmişti. Bu Ramazan ayında verilen iftar yemeklerin hangi firmaya verildiği, kaça verildiği, günlük kaç adet verildiği en çok konuşulan konular arasında.

 

*Gölpark, Park Orman gibi sosyal tesislere, işinin ehli çalışanlar alınmamasından dolayı, bu tesislerin hem iyi hizmet verememesi, hem de bakımsız bırakılmasından dolayı gerek Kemalpaşa’dan gerekse İzmir ve çevresinden gelen vatandaşlar tepki gösteriyor.

 

*Başkan Karakayalı, daha önceki görev süresinde CHP Kemalpaşa İlçe Başkanlığıyla çok uyumlu çalışamadığı bilinmekteydi. Şimdi de yine ilçe başkanlığı ile koordineli ve uyum içinde çalışamadığı konuşulan iddialar arasında.

 

*Komisyon oluşturulmadan ya da etraflıca karar verilmeden alımı yapılan bazı belediye personellerin aynı gün çıkarılmasının yanı sıra örgüt ve Kemalpaşa halkının kabul görmediği isimlerin sıkça konuşulması ise iyi bir imaj vermiyor.

 

*Belediye Şirketi olan KEM-BEL’de aynı soyadlı kişilere hukuk danışmanlığı ve müdürlük görevleri verildiği iddia edilmekte.

 

*Kemalpaşa’da faaliyet gösteren Amatör Spor Kulüplerine her zaman destek vereceğini söyleyen Başkan Karakayalı’nın göreve geldiği günden bugüne spor kulüpleri ile çok da iyi anlaşamadığı ve spor kulüplerini küstürdüğü söyleniyor.

 

*Meclis üstünlüğü sayıca fazla olan AK Parti ve MHP gruplarıyla tartışma ortamı yaratarak meclisin uyum içinde çalışamamasına Kemalpaşa halkı büyük tepki veriyor. Vatandaş mecliste hizmet yerine hep kavgamı izleyeceğiz diyor.

 

Bu saydığımız başlıklarda iddia edilen memnuniyetsizliklerin biran önce düzeleceği, acemi olmayan bir başkan için bu sorunların üstesinden gelinebileceği hakkında Kemalpaşa halkının güveni vardır.  Kemalpaşa halkının ne düşündüğünü yetkililere ve muhataba iletmek ise yerel basın olarak bizim görevimizdir. Amacımız bağcıyı dövmek değil üzüm yemektir.

 

NELER YAPILDI
Peki, Rıdvan Başkan ve yönetimindeki Kemalpaşa Belediyesi bu 4 aylık süreçte hizmet anlamında neler yaptı, birazda bunlara değinmek istiyorum. Başkan Karakayalı’yı düğünlerde, açılışlarda, sokakta, pazarda kısacası halkın içerisinde sıkça görmekteyiz. Kemalpaşa’ya üniversite kazandırma yolunda Yaşar Üniversitesi ile görüşmeler yapıldı. 19 Mayıs kutlamaları kapsamında Fener alayı düzenlenerek Atatürk’ü anma gençlik spor bayramı kutlamaları gerçekleştirildi. Önümüzdeki senelerde kültür ve sanat öğelerinin daha çok olmasını umduğum Kiraz Festivalinin 48’ncisi düzenlendi. Sosyal Belediyecilik anlamında uygulamaya geçirilmeye çalışılan uygulamalar da var. Rıdvan Başkan’ın önceki dönem başkanlığında hizmet veren Kadın Danışma Merkezi tekrar faaliyete geçmiş durumda. Mahallelerde spor kursları tekrar açılmaya başladı. Meslek, Kültür ve Sanat kursları açıldı. Halk Dansları topluluğu yeniden kuruluyor.  Son olarakta belediye hizmetlerinde kullanılmak üzere 2 adet kepçe alımı yapıldı. Hizmet anlamında gözlemlerim de bunlar.

 

Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle… Hoşça kalın.

 

Filiz EROĞLU / Kemalpaşa Aktüel Dergisi

Kaynak: Editör:
Etiketler: SEÇİMDEN, SONRA,
Yorumlar
Haber Yazılımı