Haber Detayı
09 Ağustos 2019 - Cuma 11:26
 
SAÇ DÖKÜLMESİ
DİĞER Haberi
SAÇ DÖKÜLMESİ

Günümüzde en sık karşılaşılan sağlık ve güzellik problemlerinden birisi saç dökülmesidir. Sağlıklı bir saç derisinde ortalama 100 bin adet saç bulunur. Erişkinlerde ortalama 100-150 adet saç dökülmesi normaldir. 

 

Her saçın ömür süresi 3 e ayrılır. Büyüme evresi; saç ortalama 1 cm uzar. Bu evreyi tamamlayan saç bundan sonra birkaç hafta süren dinlenme evresine geçer. Dinlenme evresinden sonra saç, saç saç folikülü ile olan bağlantısı kaybeder, dökülme evresine geçer.

 

Saç dökülmesine genetik faktörler; sedef, egzama, mantar gibi deri problemleri; B12, folik asit, biotin ve çinko eksikliği; hormonal sorunlar; doğum gibi birçok faktör neden olabilir.

 

PEKİ, SAÇ DÖKÜLMESİNDEN NASIL KURTULACAĞIZ? 
İşe saç dökülmesinin nedenini ve tipini öğrenmekle başlayalım. Bir dermatoloji hekimi muayenesi ile dökülmeye yol açan asıl etkenler belirlenmedir. Yaşanan probleme göre ilaç tedavisi başlanmalıdır. İlaç tedavisi dışında saç mezoterapisi (saça sağlıklı büyümesi için gereken vitamin, antioksidan, mineral maddelerin mikro iğne yardımıyla uygulanması), PRP saç tedavisi (hastanın kendi kanının belirli işlemden geçirilerek tekrar kendisine uygulanması), saç ekimi saç dökülmesi tedavisinde başvurulacak diğer yöntemlerdendir. 

 

Aşırı ısıya maruz bırakılarak yapılan şekillendirme işlemleri, kimyasal bakım kremleri ve mevsimsel değişiklikler gibi çevresel faktörlerde saçta yıpranma oluşturur. Saçın organik bakım yağları, argan yağı, badem yağı, vitaminlerle beraber desteklenmesi, bitkisel ve dökülme karşıtı şampuan kullanması yıpranmanın önüne geçecek yöntemlerdendir. 

 

Yeniden görüşmek dileğiyle...

Kaynak: Editör:
Etiketler: SAÇ, DÖKÜLMESİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı