Haber Detayı
31 Ağustos 2018 - Cuma 02:36
 
RÖPORTAJ: YAKUP KARACA
Dergimizin bu sayısında kapak konuğumuz olan Kemalpaşa önceki Belediye Başkanı Yakup Karaca ile sohbet ettik. Karaca, dergimize verdiği röportajda, siyasetteki geçmişini, başarılarını, pişmanlıklarını, yaptıklarını, yapamadıklarını ve hedeflerini anlattı.
SİYASET Haberi
RÖPORTAJ: YAKUP KARACA

Ak Parti bayrağını Kemalpaşa Belediyesine taşıyan ilk Başkan olmaktan dolayı onurlu ve gururlu olduğunu söyleyen Yakup Karaca, 2004-2009 yılları arasında Kemalpaşa’da Belediye Başkanlığı görevi yapmıştı. Belediye Başkanlığının ardından İl Milli Eğitim Müdür Yardımcılığı (Yatırımlar, Strateji Geliştirme ve Hayırseverlerden sorumlu) yapan Karaca, daha sonra Kredi Yurtlar Kurumu Bölge Müdürlüğü yaptı. 2018 yılında emekli oldu. Belediye Başkanlığı görevinin üzerinde 10 yıl geçmesine rağmen Kemalpaşa’dan hiç kopmadığını söyleyen Karaca “ Biz hep halkın içinde, esnafın yanında olduk. Sivil Toplum Kuruluşları ile iç içe olduk. Çocuklarla gençlerle birlikte olduk. Demek ki Belediye Başkanlığımız döneminde vefalı dostlar, güzel anılar biriktirmişiz. Önemli olan, seçimlerden sonra da halkın içinde olabilmek” dedi.

Beş yıllık Belediye Başkanlığı döneminin kendisine çok büyük deneyimler kattığını belirten Karaca ”Çok büyük projelerimiz, halka birebir dokunan hizmetlerimiz oldu. Kemalpaşamızın merkezinde ne varsa her yerinde aynı hizmet olacak dedik. Eksiklerimizle, yaptıklarımızla o zamana göre başarılı bir belediye başkanlığı görevi icra etiğimizi düşünüyorum. Bizim yaptıklarımız sonradan anlaşıldı, reklam yapmayı sevmezdim. İkinci beş yılımız ustalık dönemi olacaktı, nasip olmadı. Belediye hizmetleri gerçekten kutsal bir

görev. Bir insanın hayatında, doğumundan ölümüne kadar her türlü 

ihtiyacında yanında yer almayı gerektiren bir görev. Bu anlamda meşakkatli ama aynı zamanda da o kadar ecirli ve faziletli, kutsal bir görev” dedi.    

Nasıl bir Belediye Başkanlığı yaptınız?
Belediye Başkanlığı büyük bir tecrübe işidir, kamuda çalışmamız, sivil toplum kuruluşlarında çalışmamız bunu bir nebze absorbe etti. Ama biz anladık ki belediye başkanlığında kazanılan tecrübe hiçbir yerde edinilemiyormuş. Diğer görevlerimizle birlikte daha da pekiştirdik. Biz Belediye Başkanı olduğumuzda tüm noksanlıkları, olması gerekenleri sıraladık. Sıraladığımız işlere göre hizmete başladık. Bizden önceki belediye başkanı da güzel hizmetler yapmıştı. Bir nebze o dönemle yarışıyor gibi, hızlı ve daha büyük projelere imza atmaya çalıştık. Çok daha detaylı işlerde yaptık, mesela dağlardaki kanalizasyonlar, yollar, zor işler de yaptık. Yukarı mahallelere arabalar çıkmazdı, hatta çöp eşekle toplanıyordu. Belediye hizmet binası, pazar yeri, doğalgaz, yollar, kavşaklar, şu bu derken Kemalpaşa’ya yeni bir imaj kazandırmaya çalıştık. Ama ustalık dönemini yapabilseydik, Kemalpaşa çok farklı bir çehreye kavuşacaktı. Belediye Başkanlığındaki asıl hedefim Kemalpaşa’nın kültürel yapısını değiştirebilmekti. Eğitim seviyesine yönelik projeler, kaliteyi yükseltmek, sanata ve spora daha çok önem vermek. Bunlar için de 5 yıl yetmiyor tabiî ki. Elimizden gelen o kadardı. Sizde biliyorsunuz ki salonlarımız, kültürel faaliyetlerle, konferanslarla, seminerlerle, tiyatrolarla yoğun bir şekilde hizmet veriyordu. 

Bu 5 yıllık süreçte, iyi ki yaptım dediğiniz projeler hangileri?
İyi ki Kemalpaşa Belediye binasını yaptık. Kemalpaşa merkezinin dışında, uzun vadede Kemalpaşa’ya hizmet edecek şekilde yaptık. İyi ki doğalgazı getirdik, iyi ki Kemalpaşa-Torbalı yolunu yaptırdık, iyi ki Ansızca yolunu, Örnekköy yolunu genişlettik İyi ki pazaryeri projesini yaptım. Bu projeyi hazırladığımızda katlı pazaryeri olmaz diyenler, eleştirenler vardı. Kemalpaşa’ya yakışan, bir pazaryeri oldu. Belediye binasını da o dönem çok eleştiren olmuştu, şehrin dışında diyenler vardı. Şehrin içinde bir yerde olsaydı, çok sıkıntı olurdu. Belediyenin tüm araçları 7 dönümlük araziye bugün anca sığıyor. Bizden önceki belediye başkanlarının yaptığı tüm binaları, bu belediye hizmet binasının alt kısmına sığdırabilirsiniz, öyle devasa bir alan. Hatırlarsanız, benim bir lafım vardı, Ufku görmek yetmez ufkun ötesini görmek lazım. Biz projelerimizi böyle yaptık. Biz belediye binasını yaptığımızda beldeler mahallelere dönüştü, bu yüzden Kemalpaşa’da en olabilecek bir yere konumlandırdık. Dönemimizde başlattığımız TOKİ çalışmaları her ne kadar bizden sonra sekteye uğramış olsa da şu anda konutlar yapılıyor. Kemalpaşamız’da bizden yedi yıl önce başlamış olan ancak bitirilemeyen hastanemizi bitirip hizmete açtık. 

Nasıl bir belediye başkanıydınız?
Belediye başkanlığım süresince, samimi, güler yüzlü, içten bir belediye başkanıydım. Hiçbir vatandaşa surat asmadım, kızmadım. Sinirlerimle oynansa bile, herkesi olduğu gibi kabullendim. Herkese tebessümle baktım. Her sorunu çözmek için gayret ettim. Çünkü biz hizmetçiyiz. Bizim birde halk günümüz vardı, “Salı” günleri, çok yoğun olurdu. Sabah 7’den akşam 7 ye kadar. O gün hiçbir randevu kabul etmezdim. Sadece Kemalpaşa halkına açıktı, gelen herkesle de görüşürdüm. En mutlu olduğum gündü. Kemalpaşamızı beş yıl boyunca konseyleri ile sivil toplum kuruluşları ile birlikte yönettik. Beş yıllık hizmet sürecimiz de üretici, sanayici ve yatırımcılarla kavga etmedik bölgemize ekonomik ve sosyal olarak değer katacak ilçemizi modern kentleşmiş sanayileşmiş bir yaşam alanı olma yolunda katkısı olabilecek herkesin önünü açtık ve ülkemize gelmelerini teşvik ettik.

Belediye Başkanlığına tekrar aday mısınız?
Bugün bunu konuşmak belki erken olabilir. Şu anda AK Parti’den bir belediye başkanı var.  Aday adayı olmak herkesin hakkıdır. Her halde bizimde böyle bir hakkımız vardır. Vatandaşlarla karşılaşıyoruz ve aday adayı olup olamadığımı soruyorlar. Bir teveccüh var. Şu an erken olduğu için, böyle bir nezaketsizliği yapmak istemiyorum. Zamanı gelince. Aday olsam da olmasam da Kemalpaşalılarla görüşüp karar almak istiyorum. Vatandaş bizi tekrar isterse, bizde üstümüze düşen görevi yapmaya hazırız. Biz belediye başkanı iken 8 tane aday adayı çıktı, elbette önümüzdeki seçimlerde de belediye başkan aday adayları çıkacaktır. 

Sizce, 2009’daki seçimi neden kaybettiniz?
Kazanmak nasıl hoş bir duyguysa, kaybetmekte o kadar doğal. Beldelerin mahalle olması, o dönemki seçimi çok etkiledi. İlçe merkezinde oylarımızı 50 artırmamıza rağmen, beldelerin merkezle birleşmesi, seçimi kaybetmemize neden oldu.

Nasıl bir Kemalpaşa düşünüyorsunuz?
Kemalpaşa’yı yemyeşil bir ilçe düşünüyorum. Kemalpaşa’nın ilk zamanlarını biliyorsanız eğer, yemyeşil bir ilçeydi. Birden yeşili unuttuk, yollar, onlar bunlar derken yeşil ortadan kalktı. Dikkat ederseniz kaldırım kenarlarını ilk defa biz ağaçlandırdık. 5 bin tane ağaç diktik. Top akasya diktik, budamalar doğru yapılsa, çok güzel ağaçlar olduğunu göreceğiz. Biz çimleri ektiğimizde ya da parkları yaptığımızda “Lütfen çimlere basmayınız” tabelasını “çimlere basabilirsiniz” diye değiştirdik. Yaptığımız Osmanlı Parkında, parkın tamamı kullanılıyordu. Akşam çayını alan Osmanlı Parkına geliyor, çimlerde ailecek oturuyordu. Şimdi Osmanlı Parkı pek rağbet görmüyor. Rekreasyon alanı bizim zamanımızda çizilen bir projeydi. Bizden sonraki başkan bir hikmet görmüş ki, o projeyi değerlendirdi. Tabi o ortadaki sahne gibi olan şey neyse, bir anlam veremiyorum. Bizim projemizde sade insanların huzur bulacağı, çocukların oyun oynayacağı bir alandı. Kemalpaşa’nın bir de merkezi yoktu. Kenti simgeleyen meydan yani merkez olabilecek bir yer yapmaya başlamıştık. Hatırlarsanız çarşı caminin orası çınarların olduğu alanda birkaç yer satın alarak, bizim dönemizde genişletmeye başlamıştık, çevre düzenlemesi yapılmıştı. Bu alanda kafeterya, alışveriş merkezleri kadın-erkek çoluk-çocuk herkesin gezebileceği bir projemiz vardı. Hatta oradan dere mesire alanına rahatlıkla ulaşabileceklerdi. Bu yüzden arkadaki hamamı restore ettirdik. Bir parantez açalım orası hamam olarak ihtiyaca cevap vermez, orası müze olur, sergi alanı olur. O bölgede eski evler var. 1500’lü 1600’lü yıllara dayanıyor. Onlarda restore edilip, Kemalpaşa’ya sunulması gerekiyor. Çarşı cami, hamam, arkada ki evlerle birlikte o alan açılacaktı. Orda Kuşlu bir çeşme var, onu da yaptırmıştık. Orda ki tarihi gün yüzüne çıkartmış olacaktık. Sonra biraz daha aşağı inelim, eski sinema salonu var, yeni yapılan kültür merkezini biz oraya düşünmüştük. Altı da otopark olacaktı. Eski belediye binasını da restore ederek bu kent meydanına dâhil etmiştik. Restore edilen eski belediye binası Butik otel olarak yapmıştık. Tüm odalarında banyo bu yüzden var. Butik otelin salonlarında Kemalpaşa’yı tanıtan figürler ve fotoğraflar olacaktı, bir mini müze yani. Bugün amacında kullanılmamaktadır. Biz bu kent meydanını düşünürken, Kemalpaşa’ya özgü neler yapabiliriz dedik. Elimizde ne var bir kiraz var. Kiraz’ın herhangi başka bir ürünü var mı, yok. Yağmur yağınca kirazları döktük, reçelini bile yapmadık. Kemalpaşa’yı temsil eden kiraz ise kiraz üzerinde çalışmalar yapmalıyız. Hatta kiraz halini biz yaptık, bugün atıl durumda sanırım iki yıldan beri kullanılmıyor. Kemalpaşa’yı marka şehir yapacak projelerimiz vardı.

En büyük projeniz neydi?
2007 yılında Doğalgaz’ı Kemalpaşa’ya getirdik. Doğalgaz’ı getireceğim dediğim zaman arkadaşlarım yapamayacağımız işi konuşmayalım derlerdi. İzmir’de doğalgazı ilk kullanan biziz.    

Sizce, bugün Kemalpaşa’nın en büyük sorunu nedir?
Kemalpaşa’da otopark ve trafik sorunu olacağını 10 yıl önce öngörmüştük. Bu yüzden Rekreasyon alanının altına, eski sinema salonun yerine yapmayı düşündüğümüz kültür merkezinin altına ve pazaryerinin altına otopark yapmayı planlamıştık. Eski İtfaiye alanına ilk otoparkı yerleştirerek, gelirini de Kemalpaşaspor’a vermiştik. Bunun gibi başka alternatiflerimizde vardı. Böylece bugün Kemalpaşa’da bu kadar trafik sorunu olamayacak, otopark sıkıntısı yaşanmayacaktı. 

Kemalpaşa’nın imarıile ilgili çalışma yapmış mıydınız?
İmar planını 2008 yılında biz çizmiştik. Hatta İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı planları meclise sunacaktı. Seçim gelince onayda kaldı. Bizden sonra gelen belediye başkanları, bu hazır olan planları, nasıl onaylatamadılar, anlamış değilim, bir muamma.  Geç kalan İmar, Kemalpaşa’yı nasıl da sıkıntıya soktu, arsa fiyatları fahiş ve arsa yok. Ufku görmek yetmez ufkun ilerisini görerek Kemalpaşa’yı 50 yıl ileriye taşıyacak projeler yaptık. 

İstihdam konusunda neler yaptınız?
Kemalpaşa’da meslek kurslarına önem verdik, 5 yıl boyunca meslek kursları açtık. Nüfusu devamlı artan bir ilçede 800’e yakın sanayi tesisi olması rağmen, her zaman bir sorun olmuştur. Meslek kursları ile halkımızın koluna altın bilezik taktık. iki bine yakın insanımıza meslek kazandırdık. Belediye şirketleri iş üreteceği alanlar açmalı. Böylece Kemalpaşa halkının para kazanacağı alanlar oluşturarak, belediye iş istihdamı sağlamış olur. 
Belediye Başkanı olduğunuzda işçi çıkardınız mı?
2004 yılında Belediye Başkanı olarak seçilip, göreve geldiğimiz de biz hiçbir belediye çalışanını işten çıkarmadık. Bizimle çalışmak istemeyen birkaç kişi oldu, onlar kendileri ayrıldı. Biz kimsenin ekmeğiyle oynamadık. Çalışanın partisi olmaz, işini iyi yapıyorsa Kemalpaşa halkına hizmet ediyorsa o Türkiye’nin en iyi partisidir. 

Kemalpaşa’nın ihtiyaçları nelerdir? 
Kemalpaşa’yı simgeleyecek bir camiye ihtiyaç vardır. Büyük kalabalık oluşturan cenazeleri kaldıracak bir camimiz yok. Selâtin dedikleri yani merkez bir cami olması için 10 dönümlük yanında yeşil alanı olan bir yer ayarlaşmıştık. Biri ben tam merkeze cami yapacağım, öteki yok ben kaldıracağım, böyle bir şey değil, bu konu ihtiyaçtır. Okullarımız sıkış tepiş, merkezin içine sıkışmış. Sınıflar kalabalık, servis saatlerinde trafik felç. Yani büyük alanlarda kurulu ferah okullara ihtiyaç vardır. Bizim dönemimizde 3 okul yeri yaptık. Anadolu lisesini getirdik, meslek lisesini, lisemize ek binayı yaptırdık. Tabi ki bunları hayırseverlere yaptırdık. İlgilenirsen koşturursan olacak projeler. Bizim planlarımızda yerleşke alanlarımızda bulunmakta. Yüz binliklere üniversiteyi yerleştirmiştik Torbalı yolu üzerinde. Üniversite gelsin demekle üniversite gelmiyor. Alt yapısını hazırlayınca, bak nasıl geliyor. 10 dönümlük, 20 dönümlük araziye okul olabiliyor. Üniversite gelmesi için 1000 dönümlük arazi olması gerekiyor. İlçemizin okullara, eğitim alanlarına, kültür salonlarına, alışveriş merkezlerine ihtiyacı var. 

Kemalpaşa’nın eksiği nedir?
Belediye Başkanlığım döneminde çok uğraş verdiğim, titiz davrandığım bir konu vardı. O da kaldırım. Kemalpaşa’da kaldırım yok. Kaldırımla ile ilgili ilk hamlemiz esnafları toplayarak konuştuk anlaştık. Bir şehirde insanlar, çocuklar, engelliler kaldırımdan yürüyemiyorsa o şehirde yaşanmaz. Biz bunun denemesini 161, 163,164,165,162 sokaklarında yaptık. Hem araba geçişine izin verdik, hem de kaldırımları genişlettik, rampaları düzelttik, bütün kabloları yerin altına almıştık. Bizden sonra kaldırımlarla ilgili çalışma yapılmadı. Kemalpaşa’nın kaldırımsız kaldırımları ortada.

Kentsel dönüşüm hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?
Kemalpaşa yeniden planlanmalı, alt yapısı, otoparkı, kaldırımları, her gün kazılan yolları. Şehrin güvenilirliği, sokakların düzeni. Bunlar yeniden gözden geçirilmeli. Sokaklar yaşanmaz halde. Gayrimenkul, ev ve dükkân kira fiyatları aldı başını gitti. Biran önce kent yenileme çalışmaları yapılmalı. Kentsel dönüşüm projesi gündemde. Bu kentsel dönüşüm projesi sert bir anlayış. Direkt vatandaşı karşınıza alıyorsunuz. Biz diyoruz ki yumuşak geçiş yapalım. Önce planı yapalım sonra vatandaşa diyelim ki bak kardeşim plan bu, bu evleri değiştireceksiniz. Bu evlere uygun projeler yapacaksınız. Vatandaş ne yapıyor bir iki kişi bir araya gelip, müteahhide veriyor. Siz kavga etmiyorsunuz, şehri planlayın bırakın. Vatandaş kendi evini kendi yapsın.

Bir şehri şehir yapan nedir?
Şehri şehir yapan, yöneticiler ve insanlardır. Ufku açık yöneticisi varsa, şehir anlam kazanır, mana kazanır. Şehirler canlı varlıklar gibidir. İnsanlar ne kadar aktif ise, şehir o kadar canlıdır. Şehirde estetik anlayışını iyi uyguladın mı çok güzel, çok şık bir şehir ortaya çıkar. Mesela şimdi İzmir için deniliyor ya “İzmir çok güzel bir kıza  benziyor, ancak yüzü gözü kirli”  Şimdi Kemalpaşa’da çok güzel, makyajı yok, estetik anlayışı geliştirilmesi lazım. Şehri güzelleştiren insanlardır. Şehrin bir kültürü, bir eğitimi, insanların diyalogu yardımlaşması varsa o şehirde yaşanır. Şehrin yaşam kalitesini artıran yardımlaşmadır. Nedir? İnsanların birbirine selam vermesidir. Birbirine anlayışla davranması, o şehirde insanların güvenle yaşaması. Güven varsa, huzur varsa şehir güzeldir. 

Son olarak ne söylemek istersiniz?
Yerel hizmetlerin ihtiyaçlara uygun, adaletli ve şehrin kültürel kimliğini koruyan biçimde sunulması gereklidir. Yaşayan projeler geliştirilip etkin ve ortak yönetim ile yeniliğin hedeflenmesi gerekir. Hizmet üretilirken engelli, yaşlı, düşkün ve dar gelirli insanlarımızın düşünülmesi gereklidir. İşleri yokuşa süren değil kolaylaştıran ve tüm çalışanların halka “sizin için buradayız” hissini veren bir anlayışı olmalıdır. Elektronik alt yapıyı geliştirerek her türlü takibi vatandaş kolayca yapabilmeli, doğru cevap verilmeli. Kent bilgi sistemini etkin kullanmalı, hızlı ve verimli bir ortam oluşturulmalıdır. Vatandaşı yormadan sinir katsayısını arttırmadan. Çalışan personelin huzuru ve güvenliği, eğitimi sağlanmalı, kamu zararına yol açmadan kaynaklar verimli ve etkin kullanılmalı. Amaç, yaşam kalitesi yüksek modern, huzurlu ve güvenli bir kent oluşturmak. Sosyal belediyecilik anlayışı ile sportif faaliyetlere ciddi destek vererek gerçek hedeflere ulaştırılmalı. İş imkânı sağlayacak projeler hayata geçirilmeli, kurslar verilmeli. Sürdürülebilir çevre, yaşanabilir sağlıklı şehir oluşturmak. Sokak hayvanlarına sahip çıkıp, halkın sağlık ve güvenliğini üst düzeye çekmek. Başta çocuklar, kadınlar ve gençler düşünülerek eğitim, spor, kültür, dinlenme ve eğlenme alanları oluşturmak. Memnuniyet esaslı hizmetleri sunulmalı,  halk başkanına çok rahat ulaşmalı, derdini rahatlıkla anlatabilmeli. Halkın iyi gününde kötü gününde yanında olmalı, hesap verebilen bir başkan olmalıdır. Nif Dağına sırtını yaslamış olan Kemalpaşamız artık kabuğuna sığmaz. Nif ile Spil arasındaki alanda yeni bir açılım yeni planlama ile tarımı, planlı sanayi alanları, yeni konut alanları ile sadece İzmir’in değil bölgemizin ve ülkemizin önemli sanayi ticari ve yerleşim alanları olan ilçemiz çok daha büyük ve güzel hizmetleri hak ediyor.

Kaynak: (KA) - Kemalpaşa Aktüel - Filiz Eroğlu Editör: Filiz Eroğlu
Etiketler: RÖPORTAJ:, YAKUP, KARACA,
Yorumlar
Haber Yazılımı