Haber Detayı
26 Nisan 2021 - Pazartesi 13:13
 
RÖPORTAJ: UZMAN PSİKOLOG HATİCE COŞKUN
Kemalpaşa’nın ilk ve tek özel psikolojik destek ve danışmanlık merkezi olan Uzman Psikolog Hatice Coşkun Özel Psikolojik Destek ve Danışmanlık Merkezi 8 aydır düzenli danışan görüşmeleriyle Kemalpaşa Efe Plaza’da hizmet vermeye devam ediyor. Dergimizin bu sayısında Uzman Psikolog Hatice Coşkun ile bir röportaj gerçekleştirdik.
SAĞLIK Haberi
RÖPORTAJ: UZMAN PSİKOLOG HATİCE COŞKUN

UZMAN PSİKOLOG HATİCE COŞKUN KİMDİR?
Lisans eğitimini Dokuz Eylül Üniversitesi İngilizce Psikoloji Bölümünde tamamlayan Hatice Coşkun, ardından Ege Üniversitesi Hastanesi-Psikiyatri Bölümünde tezli yüksek lisans eğitimini bağımlılık alanında tamamlayarak uzman ünvanına sahip olmuştur. Alanında 5 yıldır çalışmalarını sürdürmektedir. Yüksek lisans tez konusuna ilişkin olarak Ege Üniversitesi Psikiyatri - Alkol ve Madde Tedavi Merkezinde, bağımlı yatan hastalarla 'Duygu Odaklı Grup Terapisi' eğitiminin hem program yöneticisi hem de uygulayıcısı olarak Türkiye’de bu alanda yapılan ilk çalışmayı literatüre kazandırmış bulunmakta. Yine uzmanlık eğitim süreci boyunca özel bir klinikte düzenli olarak danışan görüşmeleri yapmıştır. Türkiye Yeşilay Cemiyetinin Sağlık Bakanlığı ile yaptığı projede ise 1 yıl boyunca Proje Danışmanı olarak görev almıştır.  Eş zamanlı olarak Bayraklı’da bulunan Özel COŞKUNOL Danışmanlık merkezinde düzenli danışan görüşmeleri yapmış ve Ege Üniversitesi Bağımlılık Yataklı Tedavi Merkezi kurucu Öğretim Üyesi Psikiyatrist Prof. Dr. Hakan COŞKUNOL’ dan motivasyonel görüşmeler ve Bilişsel Davranışçı Terapiler süpervizyon eğitimi almıştır. Ayrıca, lisans eğitim döneminde bölümün ilk topluluğu olan Dokuz Eylül Üniversitesi Psikoloji Topluluğunu kurmuştur ve kurucu başkan olarak 1 yıl görev yapmıştır. Mevcutta Uzman Psikolog Hatice Coşkun Özel Psikolojik Destek ve Danışmanlık Merkezinde kurucu psikolog ve psikoterapist olarak, hemşire asistanıyla birlikte Kemalpaşa’ da danışan kabulüne devam etmektedir. Bugüne kadar çocuk, ergen ve yetişkin psikoterapileri alanlarında çok sayıda danışan profil bilgisine ve tecrübesine sahip olup, uzmanlık alanları ve mesleki deneyimleri doğrultusunda mesleğini en etkin biçimde icra etmektedir.

 

PSİKOTERAPİST KİMDİR?
Psikoloji Bölümü lisans mezunu (4 yıllık) olan ve bu alanda uzmanlaşmış ve yeterli deneyime sahip olan ruh sağlığı çalışanlarıdır. Psikoloji lisans mezunu olunmadan psikolog olunmayacağı bilgisi asla unutulmamalıdır. Psikoterapi hizmeti almadan önce danışmanlık alacağınız kişinin mesleki eğitim ve uzmanlık alanlarıyla ilgili sorular sormanız ve belgelerini incelemeyi isteme hakkına sahipsiniz. 

 

PSİKOTERAPİ NEDİR? BİREYSEL 
(ÇOCUK-ERGEN-YETİŞKİN), ÇİFT-GRUP PSİKOTERAPİSİ

Psikoterapi, kişilerin duygu-düşünce ve davranışsal sorunlarının çözümünü, psikolojik sağlıklarının geliştirilmesi ve korunmasını amaçlayan tekniklerin genel adıdır. Psikoterapi sırasında, psikolojik durumunuz, düşünceleriniz, duygusal yapınız ve kişilik yapınızla ilgili bilgilendirilmelerin değerlendirilmesi yapılmaktadır. Psikoterapi size hayatınızın kontrolünü elinize almayı ve karşınıza çıkabilecek zorluklarla gerektiği gibi mücadele etmeyi öğrenmenizde fayda sağlamaktadır. Birçok psikoterapi türü mevcuttur ve bunların her biri kendine özgü bir psikolojik yaklaşıma sahiptir. Sizin için en uygun olan psikoterapi türü sizin kişisel durumunuza bağlı olarak terapist tarafından seçilir. 

 

HANGİ DURUMLARDA PSİKOTERAPİDEN FAYDALANILMALIDIR?
Psikoterapi hizmetinin hayatınızın her döneminde alabilirsiniz; aşağıdakiler de dahil olmak üzere, birçok psikolojik probleminin tedavisinde oldukça etkili olmaktadır.
• Obsesif-kompulsif bozukluk (OKB)-Takıntılar, fobiler, Panik bozukluk (tekrarlayan panik atakları) ve travma sonrası stres bozukluğu (TSSB), anksiyete bozuklukları
Depresyon ve bipolar bozukluk gibi duygudurum bozuklukları

• Alkolizm, ilaç bağımlılığı veya kompulsif kumar gibi bağımlılıklar

• Anoreksiya nervoza ve bulimia gibi yeme bozuklukları

• Sınır (borderline) kişilik bozukluğu ve antisosyal kişilik bozukluğu gibi kişilik bozuklukları

• Şizofreni ve gerçek-gerçek dışı ayrımının kopmaya neden olan diğer hastalıklar (psikotik bozukluklar)

• Psikoterapi sadece psikiyatrik tanı almış  kişiler için değil, aynı zamanda günlük hayat stresi ile baş etmekte zorlanan kişiler için de fayda sağlayan bir yöntemdir. Örneğin aşağıdaki durumlarda oldukça yararlı olmaktadır;

• Eşinizle veya romantik partnerinizle yaşadığınız sorunları çözmenizde

• İş stresi, trafik stresi gibi günlük hayat stresinden ve endişelerinizden kurtulmanızda

• Boşanma, işten atılma veya sevdiğiniz bir kişinin ölümü (yas süreci) gibi üzücü durumlarla baş etmenizde.

• Trafikte aşırı öfkelenme ve agresif davranış sergileme gibi kontrol edemediğiniz tepkilerinizi kontrolünü sağlamaya

• Diyabet, kanser veya kronik ağrı gibi kronik veya ciddi fiziksel sağlık sorunlarını kabullenebilmenizde

• Fiziksel veya cinsel istismara veya şiddete maruz kaldıktan sonra kişilerin  toparlamasına yardımcı olmaya

• Uykuya dalamama veya uyanık kalamama (insomnia) gibi sorunların çözümünde oldukça işlevseldir.

 

PSİKOTERAPİ SÜRECİ NASILDIR?
Psikoterapi,  terapist ile yüz yüze ya da online (internet uygulamaları üzerinden) olarak gerçekleştirilir. Terapist sizden duygularınız ve düşünceleriniz hakkında konuşmanızı ister. Eğer terapiste içinizi açmakta zorlanırsanız kaygılanmayın. Uzman size yardımcı olacaktır.  Terapi kimi zaman yoğun duygusal konuşmalar yapmanıza neden olur. Bu yoğun konuşmalar sırasında ağlayabilir, öfkelenebilir hatta duygusal bir yoğunluk yaşayabilirsiniz. Tüm bu duygular normaldir. Destek almak istediğiniz konuya ve kişisel durumunuza göre psikoterapi kısa süreli ya da uzun süreli olarak uygulanabilir. Terapist görüşmeleri genellikle haftada bir kez, 45-50 dk olarak gerçekleştirilir ancak kişisel ihtiyaçlara ve terapistinizin yönlendirmelerine göre görüşme araları sıklaştırılabilir ya da uzatılabilir. İlk görüşmede amaç psikoterapistin sizi tanıması ve en verimli tedavi yöntemine karar verilmesi olacaktır. 

 

PSİKOTERAPİDE GİZLİLİK İLKESİ NEDİR?
Terapistler ile yapılan konuşmalar özel ve gizlidir. Terapistler, mesleki yasal ve etik kuralların sorumluluğuna sahiptir. Terapist ve sizin aranızda ortak kimselerin olması dahi, kesinlikle gizlilik ilkesini bozmaz ve gizlilik ilkesi terapi süreci bittikten sonra da devam etmektedir. Ayrıca, danışmanlık merkezine başvuru yaptığınızın bilgi de kesinlikle kimseyle paylaşılmaz.

 

2020’NİN RUH SAĞLIĞINA YANSIMASI NASIL OLDU?
2020 neler barındırıyor içinde? Sorunun cevabını vermek oldukça zor olsa gerek hepimiz için. Kimimiz için geçmek bilmeyen koca bir yıl, kimimiz için anlamadan hızla geçen kısa bir zamandan ibaret.
 
2020’ yi anlatırken pandemiden bahsetmemek olmaz ve hala etkisinden çıkamadığımız  gerçeği. Neydi pandemi? Neydi Covid-19? Tüm dünya ülkelerinde görülen, insanlığı etkileyen ya da etkileme riski olan bir hastalık süreci diyebiliriz. Etkilerken de sadece fiziksel bir etki olmuyor, ruhsal etkisi de bir o kadar dikkat çekici.

Covid-19’ da görülen fiziksel belirtileri hatırlamak gerekirse ateş, kuru öksürük, yorgunluk, ağrı, sızı, baş ağrısı, tat kaybı, solunum güçlüğü gibi bir çok belirtiyi sayabiliriz. Peki Covid-19’ a eşlik eden başka belirtiler de yok muydu? Sadece fiziksel bir süreci bahsetmek ruh sağlığını görmezden gelmek gibi olurdu. Örneğin; nefes alma güçlüğü hastalık süresi, karantina bittikten sonra da devam etti, bunun yanında kalp atışlarında hızlanma, iç sıkıntısı, ölüm korkusu, yeme problemleri, uyku sorunları gibi panik bozukluk belirtileri de eklendi. Bunlarla birlikte hastalık süreciyle ilgili belirsizlik de artmış oldu ve var olan kaygı daha da tetiklenmeye devam etti.  Karantinada evde kalınan süre içerisinde fiziksel sorunların yanında, aile içinde yaşanan ilişkisel problemler, maddi sıkıntılar, işe gidememeye bağlı evde kalma sürecine adapte olamama, hastalığı evdeki aile üyelerine bulaştırmaya yönelik kaygılar, çocukların uzaktan eğitime başlamasıyla oluşan eğitim konularının gündeme gelmesi  de süreci yönetmeyi zorlaştırmış oldu.

 

O ZAMAN, 2020’ YE GERİYE DÖNÜP BAKTIĞIMIZDA NELERİ HATIRLAYACAĞIZ?
2020’yi hatırlarken birçok duygu eşlik edebilir bize, bazen hüzün, bazen kaygı, bazen de umut. Belki de sadece sağlık ve mutluluk dilediğimiz art arda dört rakamın birleşmesi.  İşte burada, bakış açısı bizi koruyan önemli faktörlerden biri olarak göze çarpıyor. Yaşanan olumsuzluklar ne kadar çok olsa bir o kadar da büyük gibi görünse de, neyi öğrendiğimiz çok önemli. Peki ya, 2020 bize ne öğretti?  Sağlığın her şeyden önce geldiğini, ne para ne eşya, ne de  aşk, ne de... daha bir çok şeyi sayabiliriz. Belki binlercesini, milyonlarcasını.  Sevdiklerimizin, sahip olduğumuz ama farkına varmadığımız bir çok güzel şeyle birlikte yaşadığımızı, uzakları yakın yapabilme yeteneğimizi keşfetmemizi,  elimizde olanla yetinmemiz gerektiğini, aile ilişkilerine vermeyi unuttuğumuz değeri vermeyi, yalnızlıkla mücadele etme gücümüzü bulmamızı, işimizin değerini bilmeyi, çalışmanın maddi ve manevi koruyuculuğuna inanmamızı.

Öğrendiklerimizi görmek, olumlama yapmamızı da güçlendirdi. Kendimizi ve başkalarını keşfetmeyi öğrendik aslında. Neyin en önemli neyin daha az önemli olduğu gerçeği çarptı yüzümüze. Olumlamaların en güzel yanı, süreci en hafif, en az kayıpla yönetmemize yardımcı olmasıdır.  Biraz kendinize vakit ayırdığınızda, kendiniz için özel bir şey yaptığınızda, sevdiğiniz aktivitelerde bulunduğunuz ve beslenme ile uyku hijyenine dikkat ettiğinizde kendinizde gördüğünüz fark kayda değer olacaktır. Süreç işlevselliğinizde bozulmaya, iş, aile ya da bir çok alanda göze çarpan bir sorun haline gelmeye başladığında, o zaman bir uzmandan psikolojik destek almayı düşünebilirsiniz.

 

HATiCE COŞKUN / Uzman Psikolog - 0 552 341 86 88
Mehmet Akif Ersoy Mh. Atatürk Bulvarı, No:51/1 Efe Apt. K:3 D:3 Kemalpaşa
www.kemalpasapsikolog.com
hatice.coskun@kemalpasapsikolog.com

Kaynak: (KA) - Kemalpaşa Aktüel - Filiz Eroğlu Editör: Filiz Eroğlu
Etiketler: RÖPORTAJ:, UZMAN, PSİKOLOG, HATİCE, COŞKUN,
Yorumlar
Haber Yazılımı