Haber Detayı
12 Kasım 2020 - Perşembe 13:04
 
RÖPORTAJ: TÜRCEL ÇARK
DERGİMİZİN SON SAYISINDA KAPAK KONUĞUMUZ OLAN İŞ ADAMI VE SİYASETÇİ TÜRCEL ÇARK İLE İŞ VE SİYASET YAŞAMI HAKKINDA BİR RÖPORTAJ GERÇEKLEŞTİRDİK.
KEMALPAŞA Haberi
RÖPORTAJ: TÜRCEL ÇARK

Ören ve Armutlu bölgesinde 24 yıldan bu yana inşaat sektöründe hizmet veren Türcel Çark İnşaat Müteahhitliği, müşteri memnuniyeti odaklı gerçekleştirdiği inşaat projeleri ile bölgesinde yüzlerce Kemalpaşalı’yı ev sahibi yaptı. İnşaat sektöründe güvenilirliği ve tecrübesi ile tanınan Türcel Çark İnşaat Müteahhitliği olarak gerçekleştirdiği başarılı yapı projelerinin yanı sıra iş faaliyetlerinde tavuk çiftliği ve tarım sektöründe de yatırımları bulunan bir firma.

 

Firma sahibi Türcel Çark, inşaat ve tarım sektörünün yanı sıra siyasi kimliği ile de oldukça tanınan bir isim. Çark, Ak Parti’nin Ören kontenjanından Kemalpaşa Belediyesi Meclis Üyesi. Ören’in sevilen isimlerinden birisi olan Türcel Çark, gerçekleştirdiğimiz röportajda hem iş yaşamında hem de siyaset hayatında insan odaklı olarak hizmet ettiklerini belirterek “siyasette de, iş yaşamında da en önemli olan şey gönüllere dokunmak. Biz bugüne kadar dürüst siyaset ve güvenilir ticaret ilkelerimizden taviz vermedik" dedi.

 

››› İNŞAAT SEKTÖRÜNDEKİ BAŞARINIZI NEYE BAĞLIYORSUNUZ?

Bizim projelerimizdeki önceliğimiz ve değişmez hedefimiz her zaman müşteri memnuniyeti olmuştur. Bu sebeple de yaptığımız işlerde o evde oturacak olanları kendi ailemiz gibi görerek kararlar veriyoruz. Temelden çatıya kadar her işlemi, her malzemeyi bu doğrultuda belirliyoruz. Binalarımızda sadece dış cepheyi değil, binanın içinde kullandığımız her malzemeyi kaliteli seçmeye özen gösteriyoruz. Bir binayı yaparken seçeceğiniz malzeme kalitesinden önemli bir şey varsa oda işi yapacak olan ustalardır. Yanlış usta seçimi uzun vadede binaya çok büyük zararlar verir bu yüzden de ben ekibime çok güveniyorum. Sadece binalarımızı teslim ederken değil, ev sahiplerinin uzun yıllar en ufak sıkıntı yaşamamasını hedefliyoruz. İşlerimizi böyle titiz ve özenli yapınca bizde yaptığımız işten keyif alıyor, bir sonraki işlerimizde motive oluyoruz. Ev sahibi olmanın mutluluğunu yaşayan ve satın aldıkları daireden memnun olduklarını dile getiren müşterilerimizin evlerinde ağırlanmaktan, çay kahve içmekten keyif alıyoruz. Sizce de başarının sırrı burada saklı değil mi?

 

››› YAPMAYI PLANLADIĞINIZ YENİ PROJELER VAR MI?

Bugüne kadar birçok projenin müteahhitliğini üstlendik. Yüzlerce konut sattık. Gayrimenkul konut yapımında şimdiye kadar hep öz kaynaklarımızı kullandık. Biz yaptığımız ilerde çıtayı daha yukarıya taşımak istiyoruz. Yeni projelerimiz için ciddi arsalar üzerinde araştırma ve çalışmalarımız bulunmakta. Devam eden projelerimiz de var. Ören’de 50 konutluk yeni bir projemiz olacak. Yakın zamanda ona başlayacağız. Ayrıca, bölgemizde site içerisinde müstakil villa talepleri de oldukça fazla. Bu proje için alt yapı projelerine başladık. Talepler kendiliğinden oluştuğundan dolayı, hemen hemen bu villaların şimdiden alıcıları belli. En kısa zamanda yeni projemize başlayacağız.

 

››› KONUT YAP SAT İŞLERİNİN YANI SIRA İNŞAAT SEKTÖRÜNDE YAPTIĞINIZ DİĞER İŞLER NELERDİR?

Kendi arsalarımıza yaptığımız dairelerin yanı sıra, müşterilerimizin arsalarına müteahhitlik işleri de yapmaktayız. Anahtar teslimi tadilat işleri de yapıyoruz. Mimarımızdan, mühendisimize, ustamızdan personelimize kadar ekibimize güveniyoruz. Kaliteli malzeme ve kaliteli işçilik ile bu bölgenin en iyilerindeniz.

 

››› OĞLUNUZ ABDULLAH ÇARK, SON SINIF MİMARLIK BÖLÜMÜ ÖĞRENCİSİ, GENÇ KUŞAĞIN SEKTÖRE KATKISININ NASIL OLACAĞINI DÜŞÜNÜYORSUNUZ?

Uzun zamandır inşaat sektöründe hizmet veren bir firmayız, evlatlarımız büyüyor. Oğlum Abdullah Çark, İstanbul Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi son sınıf öğrencisi. Firmamızın ikinci nesil yöneticisi olmaya hazırlanıyorlar. Bizlerden aldığı terbiye, deneyim ve tecrübenin üstüne Mimarlık eğitiminden aldığı bilgileri katarak firmamızın vizyonunu değiştirecektir. Daha vizyonlu daha geniş çaplı projelere imza atacağından hiç şüphem yoktur.  

 

››› SİZCE, KEMALPAŞA’DA EV FİYATLARI NEDEN YÜKSEK?

Evet, Kemalpaşa’da ev fiyatları ve kiralar çok yüksek. Ama bunun sebebi müteahhitler değil. Bunun sebebi Kemalpaşa’da arsa olmamasından dolayı arsa paylarının yüksek olması. Kemalpaşa’da müteahhitlik yapmak zor. Çünkü Kemalpaşa’da arsa kalmadı. Müteahhitler arsa sıkıntısı çekiyorlar. Armutlu, Ören, Bağyurdu tarafında inşaat yapılabiliyor. Çünkü buralarda arsa fiyatları Kemalpaşa ve Ulucak’a oranla daha düşük. Arsa fiyatlarında ilk sırada Kemalpaşa Merkez sonra Ulucak geliyor.  Müteahhitler kazanıyor gibi gözükse de işin aslı şu anda arsa sahipleri kazanıyor. Yukarıkızılca ve Örnekköy ve Torbalı yolu müstakil villalar bölgesi oldu. Konut ihtiyacını karşılayamayan  vatandaşlar konut almak için diğer mahallelere yöneldi. Sadece vatandaşlar değil müteahhitlerde bu bölgede yatırımlara başladı. Arsa bulamayan müteahhitler önce Ulucak, sonra diğer mahallerimiz olan Armutlu, Ören ve Bağyurdu Mahallerine yöneldi.  Bu mahallelerde hızlı bir yapılaşma başladı. Armutlu ve Ulucak’ta organize sanayinin bulunmasından dolayı buralara doğalgaz geldi. Doğalgazın gelmesi ile burada ev fiyatları Kemalpaşa fiyatlarına yaklaştı. Yeni bir arayış içine giren Kemalpaşalı vatandaş ve müteahhit Ören, Bağyurdu tarafından inşaat yapmaya, vatandaşı ise konut almaya yönlendirdi.

 

››› İLÇE MERKEZİNE ORANLA ÖREN, ARMUTLU VE  ULUCAK’TA EV FİYATLARI DAHA MI UYGUN?

Kemalpaşa’da arsa paylarının yükselmesiyle artan konut fiyatlarından dolayı ev almak isteyenler Ulucak, Armutlu ve Ören’e yöneldi. Bu bölgelere talep attı. Nispeten konut fiyatları buralarda daha uygun. Bu bölgeler hızlı gelişiyor. Kemalpaşa’dan sonra ev yatırımları Ören, Armutlu, Ulucak’a yöneldi.Kemalpaşa’da imar sıkıntısı 10 yıldır var. Ören’de 2004'te CHP’li eski belediye başkanı Ali Oğuz’un çıkarmış olduğu imardan dolayı Ören daha rahat. Ali Oğuz’un imara açtığı bölgede inşaat çalışmaları devam ediyor, ancak 5 sene sonra sonumuz Kemalpaşa gibi olacak. Bina yapacak arsa bulamaz haline geleceğiz. Kemalpaşa ve mahallelerinde genel bir imar çalışması gerekli.

 

››› KEMALPAŞA BELEDİYESİ’NİN İMAR ÇALIŞMALARI HAKKINDA NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ?

Bu dönem bende halkın seçtiği Ak Parti Kemalpaşa Belediyesi Meclis Üyelerinden birisiyim. CHP’li Kemalpaşa Belediye Başkanı Rıdvan Karakayalı’nın imarla ilgili çalışmaları mevcut. Yakın zamanda imara açılacak bir alan var. Bu alanın Kemalpaşa’nın geleceğinde yetersiz olacağı şimdiden belli. Ama hiç olmamasından iyidir elbette. Bu çalışmalardan dolayı Başkan Karakayalı’ya, belediye meclisine ve emek veren tüm personele teşekkür ediyorum. 3 çevre yolu dediğimiz alanda açılacak olan imar, Kemalpaşa’nın arsa ihtiyacını karşılayacak yeterli bir alan değil, geçici olarak bu yükü hafifletecek. Kemalpaşalı, bu imarla konut fiyatlarının düşeceğinin zannediyorsa yanılıyor. CHP’li belediye ve içinde bizlerinde bulunduğu meclis bu imarı açmakla aslında güzel bir projeye,en önemli sorununa müdahale ediyorlar. Ama bir müteahhit inşaatçı gözüyle değerlendirirsek, uzun vadeli bir çözüm değil. Kemalpaşa’da yüksek ev fiyatlarını ve yüksek kira fiyatlarını düşürmeye yetmez. Çünkü Kemalpaşa çok büyüyen, müthiş göç alan bir ilçe. Kemalpaşalıların 50’si inşaat sektöründen geçiniyor. Kemalpaşa’da bu sektörde ekmek yiyen müteahhit çok, inşaat çalışanı çok. Arsa sıkıntısı olduğundan dolayı çoğu müteahhidin işi uzun zamandır durmuş. Bu kadar alan ne inşaat sektörünün önünü açmaya yeter, ne de Kemalpaşa’da ev fiyatlarını düşürür. Ama hiç olmamasından da iyidir. 

 

››› VATANDAŞLAR KONUT ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİ?

Öncelikle şunu belirtmek isterim vatandaşlarımız konut fiyatlarının düşeceğini zannetmesin. Gayrimenkul her zaman yükseliyor. Ne zaman, hangi şartlarda alınırsa alınsın her zaman kazançlı çıkılacaktır. Bu yüzden aklınızda konut alma fikri olanlar varsa zaman kaybetmeden konutlarını almalı. Asla zarar etmezler. Müteahhit ile konut satış sözleşmesi muhakkak yapılmalı. Yeni ev alınacaksa konutun oturma ruhsatı yani yapı kullanma izin belgelerinin alınmış olmasına dikkat edilmeli. Elektrik, doğalgaz ve su ancak bu belge ile bağlanabilir. Yapıda kontrol edilecek hususlar ise dayanıklı ve kaliteli malzemeler kullanış mı, kaliteli bir işçilik var mı, evin kullanımı ergonomik mi bunlara dikkat edilmeli. İnşaat halindeki bir taşınmaz satın almak istenirse ve müteahhidin elinde tapu mevcut değilse mutlaka noterden satış vaadi sözleşmesi düzenlemek gerekir. Müteahhit tapu devrini yapıyor ise kat irtifakı tapusunu devretmek şartı ile yazılı sözleşmede yapabilir.

 

››› TÜRCEL ÇARK İNŞAAT MÜTEAHHİTLİĞİ’Nİ BÖLGEDEKİ DİĞER FİRMALARDAN AYIRAN EN BELİRGİN ÖZELLİK SİZCE NEDİR?

Takdir edersiniz ki bu ayrıcalığı ben bilemem. Bunu iş yaptığımız firmalar ile satış yaptığımız müşterilerimiz, işlerimizin kalitesi ve iş ahlakımıza göre değerlendireceklerdir. Şimdiye kadar ben ve firmam olarak hakkımızda olumsuz bir şey duymadık. Hep takdir gördük. Müşterilerimizle karşılıklı çay kahve içmekten keyif alıyoruz. Hedefimiz sektördeki en saygın, en güvenilir firmalardan birisi olmaktır.

 

 

Kaynak: (KA) - Kemalpaşa Aktüel - Filiz Eroğlu Editör: Filiz Eroğlu
Etiketler: RÖPORTAJ:, TÜRCEL, ÇARK,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
RÖPORTAJ: TÜRCEL ÇARK
RÖPORTAJ: TÜRCEL ÇARK
RÖPORTAJ: TÜRCEL ÇARK
RÖPORTAJ: TÜRCEL ÇARK
RÖPORTAJ: TÜRCEL ÇARK
RÖPORTAJ: TÜRCEL ÇARK
Yorumlar
Haber Yazılımı