Haber Detayı
04 Kasım 2019 - Pazartesi 10:16
 
RÖPORTAJ: Nif Okulları Kurucusu Serkan ALTINAY
Hayallerinin peşinden koşan idealist bir eğitimci, Matematik Öğretmeni Serkan Altınay'ın eğitime yatırım serüveni, 2007 yılında kurmuş olduğu Bornova Son Söz Eğitim Kurumu ile başladı. Sonrasında bu yıl Kemalpaşa’da kurdukları “Özel Nif Okulları” ile yatırımlarını süsleyen ''Serkan Hoca''nın sonraki hedefi ise Kemalpaşa’da bir üniversite kurarak yatırımlarını taçlandırmak.
EĞİTİM Haberi
RÖPORTAJ: Nif Okulları Kurucusu Serkan ALTINAY

Kemalpaşa’da eğitim alanındaki iddiasıyla, eğitim camiasında biz de varız, diyen Kemalpaşa Özel Nif Okulları, kendine özgü örnek bir eğitim modeli ile Kemalpaşa’da yerini aldı.

 

Güzel İzmir’in şirin ilçesi Kemalpaşa’da, doğa içerisinde, etrafı kiraz, zeytin ve çeşitli meyve ağaçları ile dolu, yemyeşil araziler ile çevrili ve çok geniş bir alana sahip olan Kemalpaşa Özel Nif Okulları’nın yaşam ve eğitim kampüsü bu eğitim ve öğretim sezonunda kapılarını öğrencilerine açtı.

 

Yıllardan beri iyi yönetilen bir eğitim modeli oluşturma hayali ve hedefi ile gece gündüz demeden çocuklar için çalışan Kurucu Matematik Öğretmeni Serkan Altınay; Kampüs Okullar Müdürü Özge Çapalov, Nif Okullarına gönülden bağlı profesyonel öğretmenleri, velileri ve öğrencileriyle ortak bir eğitim hayaline yatırım yaptı.

 

Sadece Matematik Öğretmeni Serkan Altınay' ın sahibi olduğu ve başka ortağı bulunmayan Kemalpaşa Özel Nif Okulları’nın Milli Eğitim Bakanlığı ve Bakanlığın kenetlenmiş olduğu eğitim paydaşları dışında hiçbir bağlantısı ya da iştiraki olmadığını ifade eden okul yetkilileri, Atatürkçü çizgide yoluna devam ederek fikri hür, vicdanı hür bireyler yetiştirme şiarıyla hizmetlerini gerçekleştirmeyi ilke edindiklerini belirtiyorlar.

 

Dergimizin bu sayımızda kapak konuğumuz olan Kemalpaşa Nif Okulları Kurucusu Serkan Altınay ile yeni kurmuş oldukları Kemalpaşa Nif Okulları, eğitim anlayışları, geleceğe yönelik planları ve kendisi hakkında bir röportaj gerçekleştirdik.

 

 

NİF OKULLARI KURUCUSU, SERKAN ALTINAY KİMDİR?
1980 yılında İzmir’de doğdum. Fahrettin Altay Mah. Cemil Midilli İlkokulunda başlayan eğitim hayatım babamın memuriyet hayatı nedeniyle ortaokul Balıkesir, lise Manisa/Turgutlu’da olmak üzere devam etti. Daha sonra Ege Üniversitesi Matematik Bölümünü kazanarak İzmir’e dönüş yaptım. Matematik Bölümünü bitirdikten sonra özel sektörde kısa bir çalışma hayatım oldu. Türkiye’nin en genç eğitim kurumu kurucularından birisi olarak, 28 yaşındayken, Son Söz Eğitim Kurumunu açtım. 2007 yılında açtığım bu eğitim kurumunu 12 yıl işlettim. Son Söz Eğitim Kurumundan sonra özel okul hedefimizi gerçekleştirmek istedik. Eğitim sektöründeki yatırımlarımızı büyüterek Kemalpaşa Özel Nif Okullarını açtık. Son Söz Eğitim Kurumu halen Ana okulu olarak Bornova’da hizmet vermeye devam ediyor. Felsefe alanında doktora yapmakta olan eşim Çiğdem Al Özbakır Altınay da benim gibi bir eğitimci. Okulun kurucusu olarak öncelikle bir eğitimciyim ve başka hiçbir iştirakim yoktur. Eğitim konusunda ideallerimiz ve hayallerimiz var. Eğitimden kazandığımız tüm parayı tekrar eğitime yatırıyoruz. Mütevazi bir kazanç ve yaşamın altında, eğitim sektöründeki büyük azmin örneği yatıyor. Eğitim kurumumuz ortaklı bir yapıya sahip değildir. Çiğdem Al Eğitim Kurumları Ticaret Anonim Şirketi eşimle birlikte şahsıma aittir. Eşim Çiğdem Al Özbakır Altınay, aynı zamanda danışma kurulumuzun bir üyesidir. 18 yıldır eğitimin içerisindeyiz, 12 yıldır da kendi kurumlarımızı işletiyoruz.

 

NİF OKULLARINI AÇMA FİKRİ NASIL GELİŞTİ?
13 yıllık bir geçmişe sahip olan eğitimcilik hayatımızın her anında öğrencilerimizin en üst seviyede bilgi, beceri, donanım ve eğitime sahip olmasını hedefledik. Eğitim-öğretim kadromuzu koruyup geliştirme alışkanlığı ile başarılarımızı kaldığımız yerden Nif Okulları çatısı altında devam ettirmeyi amaçladık. Başta kurduğumuz Bornova Son Söz Eğitim Kurumu aslında butik bir eğitim kurumuydu. Eğitimde elde ettiğimiz başarılar sayesinde kontenjanlarımız maksimum seviyelere ulaştı. Bu kurumda 12 yıl boyunca sadece üniversite hazırlık kursu olmadık. Hep daha fazlasını vermek için gece gündüz öğrencilerimizle ilgilendik. Kurstan öte bir okul gibi yaklaştık öğrencilerimize. Eğitimin yanı sıra öğrencilerimizin aile ilişkilerine; psikolojik ve sosyal ve kültürel durumlarına temas ettik. Birçoğuna ekonomik destekte bulunduk. Kurumumuz bir sivil toplum kuruluşu gibi sosyal proje özverisi ile çalıştı. Eğitimi sadece Türkçe, Matemetik, Fen Bilimleri, Sosyal Bilimler ve İngilizce dersleri olarak değil her şeyi ile bir bütün olarak ele aldık. Böylece velilerin, öğrencilerin bizlere güvenleri arttı ve bir aile gibi olduk. Bu kurs, kabına sığmadı. Velilerimizin ve bizlerle yıllardır kurumumuzda çalışan öğretmenlerimizin bu eğitim kurumunun bir okulu olması yönünde talepleri oldu. Biz de okulumuzu hayal etmeye başladık. Bir okul betonarmelerin içinde değil doğa içinde olmalı, dedik. Çok büyük bir alanda olmalı, tüm fiziki ihtiyaçlara cevap vermeli, diye düşündük. Yıllar süren bir okul yeri arama sürecimiz oldu.  Kemalpaşa’yı görünce, işte aradığımız yer, dedik ve hemen yatırımlarımıza başladık. Zaten İzmir’den öğrenci profilimiz hazırdı. Bu öğrencilerimizin velileri, okulumuzu açınca tekrar bizi tercih ettiler. Bunun yanı sıra eğitim kalitemizi bilen, duyan Kemalpaşalılar, Turgutlulular, çevre belde ve köylerde yaşayanlar okulumuza öğrenci kaydı yaptırmaya başladılar.

 

 

ÖĞRENCİYE GÖRE EĞİTİM VERİYORUZ
Okulumuzda ana sınıfından başlayan, İlkokul, Ortaokul, Anadolu ve Fen Lisesi'nde bizimle yürüyen öğrencilerimize bireysel ilgilerinin ön planda tutulduğu iyi bir eğitim vaadediyoruz. Bizim amacımız sosyal, kültürel alanlar ile spor, sanat ve bilim alanlarında projeler üreten, yarışmalara katılan, dereceler alan ve bu derecelerle motive olarak hayata hazırlanan öğrenciler yetiştirmek. Bu şekilde bir anlayış öğrencinin sınav baskısı altına girmeden, inanılmaz özgüvenli bir şekilde hayatın içerisine atılmasını sağlıyor. Benim için üniversite bir etiket. Meslek sahibi olmak için üniversiteye gidilmez. Üniversiteye bilim yapmak, bilimsel ürün ortaya koymak ve buna dayalı bir kariyer yapmak için gidilir. Daha doğru bir ifadeyle akademik anlamda bilimsel araştırma yapmak için üniversiteye gidilir. Bu konuda Türkiye’de yanlış bir algı var maalesef. Etiketi olmak zorunda olmaksızın, hayat başarısı çok yüksek, iletişim becerisi çok yüksek, emekleriyle, özgüveniyle, hayatın ve toplumsal yaşamın içerisinde var olan ve kendini ifade eden nesiller yetiştirmeliyiz. Akademik kariyer yapmak isteyen öğrencilere eğitim vermenin yanı sıra onların hayata da hazırlanmasını amaçlayan bir eğitim anlayışı içerisindeyiz. Biz öğrencilerimizi uygulamalı eğitimlerle hayata hazırlıyor, akademik başarı isteyenlere de bu yönde eğitimler veriyoruz. Okulumuzdaki tüm öğrencilerimizi hem ders notlarıyla hem de yetenekleriyle birlikte tanıyoruz.  Biz öğrencilerimizi yeteneklerine göre değerlendiriyor ve velilerimize, “Sizin çocuğunuz doktor, avukat, mühendis ya da sporcu, sanatçı olur.” diyerek herkesi aynı performans ve aynı beklenti içerisinde değerlendirmeyip doğru ve dürüst bir şekilde bilgi veriyoruz. Çocuğumuzu ne mutlu eder, ne yukarı taşır, net bir şekilde analiz ediyoruz. Her bir öğrencinin hedefine varması noktasında doğru yönlendirilmesi için doğru eğitimler veriyoruz. Birey birey dokunup nakış gibi işliyoruz. Okulumuzun amacı bu. Öğrencilerimizin tüm alanlardaki başarısı ile gurur duyuyoruz.

 

DEVLET OKULU VE ÖZEL OKULLARI YAN YANA KOYDUĞUMUZDA NE FARK VAR?
Özel okulda okuyan bir öğrenci sosyal olarak, özgüven olarak, kendini ifade etme olarak, öğretmenin kendisine ne kadar süre ayırabildiği ve eğitim öğretim imkân ve olanakları ile ilgili bazı artılara sahiptir. Devlet okullarında mevcutlar 30’un üzerinde. Özel okullarda bu sayı en fazla 20 öğrenci. Özel okullarda fiziki imkanlar, bu fiziki bölümlerin bakımı, onarımı ve hijyen gereklilikleri sürekli denetim altındadır. Sınıf mevcutlarının az olmasından dolayı, bire bir eğitim şansı vardır. Özel okullarda sınav takvimi çok daha yoğun olduğundan, ölçme ve değerlendirme mekanizması çok daha üst seviyededir. Yine özel okullarda öğrencilere tek tek dokunulur ve çocuğun durumu yüzde yüz takip edilir. Özel okullar çalışmak istedikleri öğretmneleri gider seçer, teklif götürür ve en doğru  öğretmenleri bulup okuluna getirmeye gayret eder. Laboratuvarlar ve spor salonları gibi birçok ayrıcalıklar vardır.

 

AİLELER, NEDEN NİF OKULLARINI TERCİH ETMELİ?
Okullarda sınıf mevcutları çok önemli bir etken. Okulumuzun sınıf mevcutları 14,15,16’dır. Ve bilingual dediğimiz sistemle, erken yaş eğitimde çift dilde eğitim veren nadir eğitim kurumlarından biriyiz. Ana sınıfından itibaren hem İngilizce hem de Almanca dil eğitimi veriyoruz. Ana yabancı dilin yanında ikinci bir yabancı dil, akademik çalışmaların başarısını artıyor. Kurumumuz robotik kodlama ve yazılım derslerine oldukça önem veriyor. Öyle ki Nif Okulları Robotik kodlama ve yazılım dersleri için önemli bir yatırım yaptı. Bu dersler için özel laboratuvar kurdu. Teknoloji ve internetin baş döndürücü gelişimini yakından takip ederek ana sınıfından itibaren her sınıf düzeyinde, geleceğin dili olan bu eğitimi öğrencilerimize sunarak onları geleceğe hazırlıyoruz. Öğrencilerimizi daha hızlı hazırlamak adına kulüpler bazında, yarışmalara katılacak projeler üretiyoruz. Her öğrencimizin okulumuzdan mezun olduğunda bir teknoloji okuryazarı profesyoneli olmasını hedefliyoruz. Geleceğin meslek koşulları ile değişen dünyanın yeni teknoloji ve bilim unsurlarıyla entegre olmamız öğrencilerimiz için çok önemli. Öğrencilerimize bilimin ışığında, Atatürk’ün çizdiği yolda, en az iki yabancı dil bilecek şekilde, sosyoekonomik yapımıza, örf ve adetlerimize, inançlarımıza uygun bir eğitim veriyoruz. Bu bizim kendi eğitim modelimiz.

 

NİF OKULLARINDA HANGİ BÖLÜMLER BULUNMAKTADIR?
Okulumuz, 4 bin metrekare kapalı, 20 bin metrekare açık alandan oluşmaktadır. Okulumuzda toplam 60 adet derslik bulunmakta. Toplam öğrenci kapasitemiz 1000'dir. Bilime ve teknolojiye önem veren eğitim sistemimizde 10 laboratuvarımız bulunmaktadır.  Ana sınıfı, İlkokul, Ortaokul, Anadolu Lisesi ve Fen Lisesi ile birlikte 5 bölümden oluşmaktadır. Ana sınıfı bölümü, okul içinde tamamen ayrı bir bölümde konumlandırılmış olup yemekhanesi, tuvaletleri, dersliği ile birlikte tamamen bağımsız durumdadır. İlkokul, Ortaokul ve Lise bölümleri de birbirlerinden tamamen bağımsız şekilde konumlandırılmıştır. 5 ayrı birimde okuyan öğrencilerimiz ortak etkinliklerin dışında, hatta tenefüslerde birbirleriyle karşılaşmamaktadırlar. Ders saatlerimizde bu duruma göre senkronize edilmiştir. Okulumuzda teneffüs zili çalmamaktadır. Bu uygulama dünyanın birçok ülkesinde olmakla birlikte Kemalpaşa’da sadece bizim okulumuzda vardır. Çünkü zil sesine şartlanmayı reddetmekteyiz. Okulumuzda öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz zil sesi duymadan programlarını koordine etmektedirler. Öğrencilerimizin kendi amaç ve planlarına uygun zamanlama kavramlarını geliştirmelerini hedeflemekteyiz.

 

 

KEMALPAŞA’YA ÜNİVERSİTE KURMA PLANINIZDAN BAHSEDER MİSİNİZ?
Okulumuzun hacmi ne olursa olsun, yeni bir okul açmayı düşünmüyoruz. Nif Okullarının kampüsünü genişletmeyi, kaliteli eğitimin adresi olmayı hedefliyoruz. Franchise sistemi ile başka şubeler açmayı kesinlikle düşünmüyoruz. Bu şekilde eğitimden para kazanmak istemiyoruz. Amacımız doğru bir eğitim modelini oluşturmak. Eğitimde sembol, örnek bir model oluşturmak istiyoruz. Bunun devamında bir üniversite kurmayı planlıyoruz. Yine Kemalpaşa’da yine doğa içerisinde yine yeşillikler içerisinde bir üniversiteyi ilçemize kazandıracağız. Üniversite sadece Eğitim ve Edebiyat Fakültelerini içerecek. Bu hedef doğrultusunda emin adımlarla ilerliyoruz. İçerisinde sadece öğretmenliğe ait bölümler ve Edebiyat, Felsefe, Psikoloji, Sosyoloji gibi alanlar olacak. Çünkü dünyanın en büyük eksiği, aklı eğitmekle ilgili sorunlar ve buna dayalı olarak iyi düşünememek. Bunu yapamadığımız zaman da eğitimi doğal bir yapı halinde sunmak yerine politize edilmiş bireyler yetiştiriyoruz. Bunu engellemek ve Türkiye’nin örnek bir modeli olmak istiyoruz. Finlandiya modeli, Çin modeli, Güney Kore modeli gibi modelleri inceleyip olumlu taraflarını almakla birlikte aslında böyle modellere gerek olmadığını düşünüyoruz. Kendi kültürümüz, habitatımız ve doğamız içerisinde, sosyokültürel, ekonomik ve bu coğrafî koşullarımız içerisinde kendi değerimizi üretmek zorundayız. Bu da ancak aklı eğitilmiş, sorgulamayı, düşünmeyi bilen bireylerden geçiyor. İyi düşünen, felsefe öğrenen, sorgulayan, soru soran, düşünmeyi bilen nesiller Kemalpaşa’yı geleceğe taşır. Hiçbir tılsımın bağımlısı olmadan, hiçbir cemaatin ve hiçbir düşüncenin esiri olmadan, Atatürk’ün çizdiği çizgide, laik demokratik Cumhuriyet’in ışığında, kendi örf ve adetlerimize uygun düşüncede üreten bir bilim insanı ya da bir öğretmen olmak istiyorum, diyen herkese sınavsız bir üniversite sunacağız. Öğrencilerimiz bilim insanı ya da öğretmen olduklarında, ana sınıfından başladıkları okullarında öğretmen olabilecek, direk iş imkânına kavuşabilecek.  Biz öğrencilerimizin hayatlarında alacakları tüm eğitimlerde yanlarında olmak istiyoruz. Bizim amacımız, dışarıdan öğrenci almak değil ana sınıfından üniversiteye kadar kendi okulumuzda kendi eğitim modelimizle öğrenci yetiştirip iş imkânı sunmak.

 

KEMALPAŞA’YI NEDEN TERCİH ETTİNİZ?
Bizim temel amacımız doğa ve yeşillikler içerisinde bir okul kurmaktı. İzmir’de bu fiziki şartlara uygun bir arayışa girdik ve Kemalpaşa’nın bu iş için çok uygun bir yer olduğuna karar verdik. Ayrıca Kemalpaşa, sadece İzmir’e yakınlığı ile değil Manisa’ya olan yakınlığı ile de çok doğru bir yerdi. Okulumuz konumu itibariyle çok geniş bir kitleye hitap edebilecek durumda.

 

KEMALPAŞA İLE ORGANİK BİR BAĞ KURDUK, BURASI ARTIK BİZİM EVİMİZ
Okulumuzda Kemalpaşa’da yaşayan çok sayıda öğretmenimiz ve çalışanımız bulunmakta. Önemli bir istihdam sağladık. Kurumumuz bu sayede Kemalpaşa ile organik bir bağ kurmuş oldu. Burası artık bizim evimiz. Tüm tedariklerimizi Kemalpaşa esnafından temin ediyoruz. Kemalpaşalı öğrencilerimize gücümüzün yettiği kadarıyla burslar veriyoruz. Kemalpaşa’da sivil toplum kuruluşları, dernekler, kulüpler ile yakın zamanda tanışma toplantıları yapacağız. Kemalpaşa’da özel bir üniversite kurma planımızı anlatarak bu konu hakkında fikirlerine başvuracağız.

 

SON OLARAK NE SÖYLEMEK İSTERSİNİZ?
Kemalpaşa’da köklü ve dürüst ticaret anlayışı ile herkes tarafından sevilen, sayılan İlhan Ticaret firmasının sahibi, değerli büyüğümüz İlhami Bektaş, okulumuzu açmaya karar verdiğimiz günden beri desteklerini bizlerden hiç esirgemedi. Kendisine şahsım ve kurumum adına teşekkürü bir borç biliriz.

 

NİF OKULLARI KAMPÜS MÜDÜRÜ ÖZGE ÇAPALOV

NİF OKULLARI KAMPÜS MÜDÜRÜ ÖZGE ÇAPALOV’U TANIYABİLİR MİYİZ?
1987 İzmir doğumluyum. Lise eğitimimi İzmir Atatürk Lisesinde, yükseköğretimimi Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi Fen-Matematik bölümünde tamamladım. Mezun olur olmaz özel sektörde öğretmenlik görevime başladım. Bir yandan çalışma hayatımı sürdürürken diğer yandan akademik donanımımı arttırmak amacıyla yüksek lisans eğitimi almaya karar verdim. Ege Üniversitesinde başladığım tezli yüksek lisans çalışmamı 2014 yılı itibariyle tamamladım ve ardından aynı üniversitede doktora eğitimime devam ettim. Değerli kurucumuz Serkan Altınay ile yollarımız 2013 yılında Son Söz Dershanesinde kesişti. Öğretmen olarak çalışmaya başladığım kurumda 2015 yılı itibariyle idareciliğe terfi ettim ve yaklaşık 4 yıldır idarecilik görevimi sürdürmekteyim. 2019-2020 eğitim ve öğretim dönemi bizler için çok özel bir dönem. Bu yıl çalışmalarımız yeni bir boyut kazandı. Artık Özel Kemalpaşa Nif Okulları var. Yıllardır en iyi şekilde sürdürmeye çalıştığımız, öğrencilerimize, ülkemize ve geleceğimize hizmet anlayışımızı daha da yükseklere çıkarmanın sorumluluğunu omuzlarımızda taşıyoruz. Eğitimde her bireyin biricik ve keşfedilmeyi bekleyen bir cevher olduğuna inanıyor, bu inançla her öğrencinin içindeki parıltıyı ve yeteneği keşfetmek için uğraş veriyoruz. Öğretmenler olarak her öğrenciyi daha ileriye taşımak, öğrencilerimizi geleceğe hazırlamak bizlerin en tabii görevi. Akademik hayata hazır, donanımlı ve teknik bilgiye vakıf gençler yetiştirmenin önemli olduğuna inandığımız gibi çevresine duyarlı, sosyal becerileri gelişmiş, üreten, sorgulayan, değer katan bireylere ihtiyacımız olduğunun farkındayız. Bu vizyon ve hassasiyetle yeni öğretim yılından itibaren çalışmalarımızı her zamankinden daha istekli şekilde sürdürmekteyiz.

 

Kaynak: (KA) - Kemalpaşa Aktüel - Filiz Eroğlu Editör: Filiz Eroğlu
Etiketler: RÖPORTAJ:, Nif, Okulları, Kurucusu, Serkan, ALTINAY,
Yorumlar
Haber Yazılımı