Haber Detayı
03 Ocak 2020 - Cuma 13:01
 
Röportaj: Av. Ayşe UNGANER "ÇİFTÇİ MALLARI KORUMA KANUNU HAKKINDA MERAK EDİLENLER"
Kemalpaşa Aktüel Dergisi’nin bu ayki kapak konuğu Av. Ayşe Unganer oldu. Son günlerde sıkça gündeme gelen “Çiftçi Malları Koruma Borçları” hakkında açıklamalarda bulunan Ayşe Unganer, Kemalpaşa Aktüel Dergisi imtiyaz sahibi Filiz Eroğlu’na çiftçi malları koruma kanunu, çiftçi malları korumanın görevleri, mevcut borçların durumu ve koruma meclisine üye seçilmemesi konuları hakkında röportaj verdi.
DİĞER Haberi
Röportaj: Av. Ayşe UNGANER

 

AYŞE HANIM,  ÇİFTÇİ MALLARI KORUMA KANUNU VE İŞLEYİŞİ HAKKINDA BİLGİ VERİRMİSİNİZ?
Çiftçi Malları Koruma Borçları şu anda Kemalpaşa’daki önemli gündem konularından biri. Konunun ilçeye özgü, tarımsal, hukuki, siyasi birçok boyutu var. Aslında birçok kurum, kuruluş, insanların birbirleriyle olan ilişkilerine bağlanan sonuçlar vatandaşın devletle ilişkisi gibi hemen her konu kanunlarda düzenlenmiştir. Öncelikle bilimsel temelli olarak ve daha iyi anlaşılabilmesi bakımından 4081 Sayılı Çiftçi Mallarının Korunması Hakkında Kanuna bakmak gerekli. Kanunun yürürlüğe giriş tarihi 10.07.1941. Bu zaman zarfında kanunda çok küçük değişiklikler yapılmış ama aslına dokunulmamış. Ancak bütünü ile bakıldığında doğru çalıştırıldığında fayda sağlayacak bir kurum. 

 

Kanuna göre korunacak Çiftçi Malları ekili, dikili veya kendiliğinden yetişen Orman Kanunu kapsamına girmeyen bütün ağaç ve tarımda kullanılan ve tarımla ilgili olan her türlü taşınır ve taşınmaz mallarla ( traktör, Arazi) Su arkları, set ve bentlerle, hendek, çit, duvar ve benzeri, tarla ve bahçe yolları. Kanun köy sınırları içinde ve belediye sınırları içinde olan kırsal kesimde uygulanıyor. 

 

Bu kanunun uygulanması bölgemizde Çiftçi Malları Koruma Meclisi tarafından yapılmaktadır. Koruma Meclisi Koruma Kadrosunu ve bütçesini ve senelik koruma ücreti tarifelerini tespit eder. Bu koruma ücreti koruma alanı içindeki arazileri fiilen kullananlar ile kendi hayvanlarını otlatacak kendine ait arazisi olmayan hayvan sahiplerinden alınır. Bu ücret ile her koruma meclisi bir koruma sandığı oluşturur.

 

ÇİFTÇİ MALLARI KORUMA’NIN GÖREVLERİ NELERDİR?
Çiftçi Malları Koruma bekçileri tarım arazilerinde dolaşarak hırsızlık, hayvan sürülerinin tarım arazisine zarar vermesi gibi durumları tespit eder, engellemeye çalışır ve herhangi bir zarar durumunda bir bilirkişi ile birlikte olay yerine giderek zararın miktarını ve hangi şartlar altında yapıldığını delilleri ile tespit eder ve zabıt belgesi düzenlerler. Koruma Meclisinin bu zararı tahsil yetkisi vardır. Koruma sandığından bekçi ücretleri ve diğer giderler ödendikten sonra kalan miktardan zarar verenden tahsil edilemeyen bedel varsa zarara görene ödenir. 

 

Açıkçası 1941 yılında çıkan bir kanun olmasına rağmen amacı ve sistemi doğru uygulandığında çok yararlı bir kanun olduğunu düşünüyorum. Tabii ki vatandaş malına zarar vereni savcılığa şikâyet edebilir hem şikâyete tabii hem de uzlaştırma kapsamındaki bir suç olduğu için zararını da zarar verenden karşılatabilir. Ancak delillendirme ve zarar miktarının doğru tespiti bakımından Çiftçi Malları Korumanın tespiti önemlidir. 

 

ÇİFTÇİNİN, ÇİFTÇİ MALLARI KORUMAYA OLAN BORÇLARI HAKKINDA NELER SÖYLEBİLİRSİNİZ?
Çiftçi Malları Korumayla ilgili olarak koruma ücretlerinin tahsil edilememesi nedeniyle 2011 yılında 6213 sayılı Çiftçi Mallarının Korunması Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına dair Kanun çıkarılarak “ kamu kuruluşları ile gerçek veya tüzel kişilere ait tarımsal işletmelerin kendi koruma tedbirlerini almaları durumunda, bu işletmelerden koruma ücreti alınmaz ve bu işletmelere koruma sandığından herhangi bir tazminat ödenmez “ hükmü getirildi. Arazi ve hayvan sahipleri sadece kendi beyanları ile kendi koruma tedbirlerini ( Tel Çekme v.s.) 

 

Aldıklarını dilekçe ile bildirdikleri takdirde koruma ücreti ödemeyecekler ve koruma kapsamından çıkmış olacaklardı. Ancak Kemalpaşa’daki ilgili birimler vatandaşa bu durumu bildirdiklerini hatta dilekçe örneklerini de hazırladıklarını fakat vatandaşın bu hakkını kullanmayarak koruma üyesi olmaya devam ettiğini beyan ettiler. Yine Çiftçi Malları Koruma Borçlarının azaltılması için aynı kanunla 31.12.2010 tarihine kadar ödenmemiş alacakların asıllarının 2 yıl içinde ödenmesi halinde faiz ve diğer ferilerinin silinmesi maddesi getirildi. Burada vatandaşın da hem koruma ücreti ödemeyip hem de koruma kapsamından ayrılmaması da sorunu daha da büyüttü. Tabii ki vatandaşın koruma kapsamından çıkabilmesi için mevcut borcunu da sıfırlaması gerekiyor. 

 

Günümüzde Türkiye’de Çiftçi Malları Koruma Kanununa ihtiyaç var mı? dersek çok yakın tarihli olarak Sütçüler’de bir koyun sürüsü bir araziye girerek zarar verdi Çiftçi Malları Koruma da durumu tespit delillendirme ve zarar tespiti yaptı. Bununla birlikte vatandaşların arazilerinin çevresini tel ile çevirmesi koruma bekçilerine olan ihtiyacı azaltıyor. 

 

Duyumlarımıza göre kurumun yaklaşık  (900.000)TL civarında kurum alacağı, (800.000) TL kadar kurumun SGK prim borcu bulunuyor. Şu anda 8 bekçi görev yapıyor ve yıllık personel maaşı (318.000) TL. Çiftçi malları koruma alacağını tahsil prosedürü de normal alacaktan farklı. Bu nedenle bugüne kadar icraya yapılan itirazların hiçbirine itirazın iptali davası da açılmadı bu sebepten dolayı.

 

BELEDİYE’NİN BU BORÇLARI SİLME GİBİ BİR YETKİSİ VAR MI?
Bütün bu anlattıklarımız ışığında bakıldığında seçim öncesinde vatandaşa ‘ Çiftçi Malları Koruma Borçlarını Silme’ vaadinde bulunulmuştu. Meseleyi Hukuki açıdan değerlendirdiğimizde Belediyenin kendi alacağı bir kararla Çiftçilerin geriye dönük koruma borçlarını silme gibi bir yetkisi yok. 

 

Çiftçi Malları Koruma Kanunu’nun 4. Maddesine göre ‘Murakebe heyetiyle koruma meclisine üye seçilebilmek için belediye meclisine üye seçilebilme hakkına sahip olmak ve aynı zirai alanda ziraatle meşgul olmak şarttır. Koruma meclisi üyeleri ticaret ve sanayi ve ziraat odaları bulunan yerlerde bunların da katılımıyla toplanan belediye meclisi tarafından seçilir. Belediye Meclislerinin her yenilenmesinde Çiftçi mallarını Koruma Meclisi üyeleri ile murakabe heyeti üyeleri yeniden seçilir ‘ hükmü yer almakta buna göre yeni Belediye Meclisinin yeni koruma meclisi üyelerini seçmesi gerekli. 

 

KEMALPAŞA BELEDİYE MECLİSİ, ÇİFTÇİ MALLARI KORUMAMECLİSİNE ÜYE SEÇMEDİ. BU KONU HAKKINDA NELER SÖYLEYEBİLİRSİNİZ?
Kemalpaşa Belediye Meclisinde Çiftçi Malları Koruma Meclisi üyeleri seçilmedi. Belediye Meclisi 10.05.2019 tarihli toplantısında ‘Kemalpaşa Kaymakamlığı Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü’nün 16.04.2019 tarih ve 1232439 sayılı yazıları ile İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün 10.04,2019 tarih ve 1159423 sayılı yazıları ile Çiftçi Malları Koruması Hakkındaki Kanunun 4. Maddesi uyarınca Belediye Meclislerinin her yenilenmesinde Çiftçi Malları Koruma Meclisi ile Murakebe Heyetine üye ismi bildirilmemesine ve kayyuma devredilmesinin uygun olacağına meclisimizce oy birliği ile karar verildi‘ şeklinde bir karar aldı. Yasalarımızda iflas ertelemesi, gaiplik, kısıtlı kişilerin mallarının yönetimi gibi konularda düzenlenmiş kayyumluk kurumu var. 

 

Ancak 5393 sayılı Belediye Kanunu’nun Belediye Meclisinin Yetkilerini düzenleyen 18. Maddesinde Belediye Meclisinin yetkileri arasında Kayyuma Devretme gibi bir yetki yok. Aynı zamanda Koruma Meclisi ve Murakabe Heyetine üye ismi bildirmek Çiftçi Malları Koruma Kanunu 4. Maddesinin bizzat Belediye meclisine verdiği bir görev. Yani Belediye Meclisi hem bu üye seçme görevini yerine getirmedi, ayrıca da kayyuma da devir kararı aldı. 

 

Belediye Kanunu’nun 30. Maddesinde Belediye Meclisinin fesih sebepleri sayılı. Kendisine kanunla verilen görevleri süresi içinde yapmayı ihmal etmek ve bu durumun belediyeye ait işleri sekteye ve gecikmeye uğratması da bu sebeplerden biri. Bu konunun herkese yararlı olacak bir şekilde çözülmesini diliyorum. 

Kaynak: (KA) - Kemalpaşa Aktüel - Filiz Eroğlu Editör: Filiz Eroğlu
Etiketler: Röportaj:, Av., Ayşe, UNGANER, "ÇİFTÇİ, MALLARI, KORUMA, KANUNU, , HAKKINDA, MERAK, EDİLENLER",
Yorumlar
Haber Yazılımı