Haber Detayı
04 Mart 2019 - Pazartesi 22:14
 
ORTODONTİ (Nam-ı Diğer Diş Teli) TEDAVİSİ
ORTODONTİ HAKKINDA MERAK EDİLENLERİ ST. SALİHA BİNİCİ YAZDI
SAĞLIK Haberi
ORTODONTİ (Nam-ı Diğer Diş Teli) TEDAVİSİ

Halk arasında Diş Teli tedavisi olarak da bilinen genellikle geçici bazı estetik kaygılarla hatalı bir şekilde uzak durulmaya çalışılan ortodontik tedaviden kısaca bahsetmek istiyorum. 

Ortodontik tedaviye (diş teli tedavisi) ne zaman başlanmalı sorusu halk arasında halen süregelen tartışma konularından biridir. Bana göre her birey için ortodontik tedaviye başlama yaşı farklı olabilir.
 
Süt dişlerinin sürmesi yaklaşık olarak 2,5-3 yaşlarında tamamlanır. İlk süt dişi ağızda görülmeye başladığından itibaren, dişler ebeveynler tarafından fırçalanmalı, bu mümkün olmasa bile çocuğun eline fırça verilerek alışması sağlanmalıdır. Süt dişleri nasıl olsa düşecek, yerine yenileri gelecek diye düşünmek ve bu dönemdeki ağız sağlığını önemsememek, ileride büyük ortodontik problemlere yol açabilir.

KORUYUCU ORTODONTİK YAKLAŞIM
Çocuk 3 ,-10 yaşları arasında mutlaka bir diş hekimine götürülmeli ağız sağlığı kontrolden geçirilmelidir. Süt dişlerinde herhangi bir problem varsa mutlaka çözülmelidir. Süt dişlerinin sağlığının bu denli iyi korunmak zorunda olmasının nedeni, alttan gelecek daimi dişlere rehberlik ediyor olmalarından kaynaklanır. Çürük bir süt dişi enfeksiyon kaynağı olması nedeniyle, alttan gelecek daimi dişin düzgün sürmesini etkileyebilir. Süt dişlerinin çürük veya çarpma-travma nedeniyle erken kaybedildiği veya çekildiği durumlarda, ağızda oluşan boşluk sabit kalmayacağı gibi, boşluğun önündeki ve arkasındaki dişler bu boşluğa kayabilir veya üstteki süt dişi alttaki çekim boşluğuna uzayabilir. Bunun sonucunda gayet güzel olan çeneler ve dişler arası ilişki bozulduğu gibi, ileride alttan gelecek olan daimi dişin sürmesi engellenir. Bu durum genetik değildir ve ‘kazanılmış ortodontik bozukluk’ olarak nitelendirilir. Süt dişlerinin erken kaybında, koruyucu ortodontik yaklaşımla mutlaka sabit yer tutucu yapılmalı ve ağız içi denge ve alttan gelecek daimi dişin yeri korunmalıdır. Aksi takdirde çocuk ileride uzun süreli ortodontik tedavi adayı olacaktır. 

HAREKETLİ AYGITLARLA ORTODONTİK TEDAVİ
Çocuk 6 - 7 yaşına geldiğinde alt ve üst kesici süt dişler sallanıp düşmeye, yerine daimi kesici dişler çıkmaya başlar. Bu duruma ek olarak diş dizisinin en arkasından daimi 1. azı dişleri sürmeye başlar. Bu döneme ‘karışık dişlenme dönemi’ denir ve bu dönemde  diş hekiminin çocuğu görmesi, sorun yoksa bile 6 aylık kontrollere çağırması gereklidir.  

Karışık dişlenme döneminde;
- Üst çenede darlık
- Üst dişlerin ileride konumlanması (bu durum parmak emme gibi kötü alışkanlıklar sonucu da ortaya çıkar)
- Çapraz kapanışlar yani üst dişlerin alt dişlerin önünde konumlanması yerine alt dişlerin üst dişlerin önünde konumlanması durumu görülebilir.

SABİT AYGITLARLA ORTODONTİK TEDAVİ
Sabit apereylerle yapılan ortodontik tedavi ya tam daimi dişlenme sonrası ya da bu döneme yakın olan çocuklarda yapılır. Bu dönem için yaş sınırı koymak bana göre yersizdir çünkü her çocuk dişlenmesini farklı dönemlerde tamamlayabilir. Daimi dişler tamamlandıktan sonra bozuk olan diş dizisi, dişlere braket uygulaması ile düzeltilebilir.  Dişler ve dişi saran diş eti-kemik dokuları sağlıklı olduğu sürece sabit ortodontik tedavinin yaşı yoktur ve her yaşta yapılabilir. Bunun yanı sıra çeneler arası uyumun bozulduğu durumlarda, bu uyumu yakalamak için ortopedik yaklaşımlarla ortodontik tedavi yapılması gerekebilir. Bu tip tedaviler ise büyümenin en aktif olduğu ergenlik döneminde yapılırsa başarılı olabilmektedir. Bu dönemi yakalamak ve kaçırmamak için 6 aylık düzenli ortodontik kontrollere gidilmesi yeterlidir. Sabit aygıtlarla ortodontik tedaviler ortalama 2 -2,5 yıl sürmektedir, aylık kontrolleri vardır.

SABİT ORTODONTİK TEDAVİ VE CERRAHİ YAKLAŞIM (ORTOGNATİK CERRAHİ)
Bazı bireylerde çeneler arasındaki uyumsuzluk ve kapanış bozukluğu ergenlik dönemindeki ortopedik yaklaşımlarla düzeltilemeyecek kadar şiddetli olabilir ya da ortopedik duruma büyüme gelişme döneminde müdahele edilmemiştir. Bu tip durumlar genellikle genetik özellik taşır ve sabit ortodontik tedavi ile birlikte, çenelere cerrahi müdahale gerektirebilir.  Bunun kararı hekim hem klinik hem radyografik incelemeleri sonucunda verir. Çenelerin cerrahi ile düzeltilebilmesi için hastanın büyümesinin bitmesini (ortalama 18 yaş) beklemek gereklidir. Cerrahla omuz omuza yapılacak bir tedavi planlaması sonucu gerçekleşir.  Bu tip tedaviler 2-3 yıl sürer ve yine aylık kontroller gerektirir. 

Çeneler arası ilişkinin doğru olmadığı ve çene-yüz oranlarının normalden saptığı hastalarda hekimin gerekli klinik ve radyografik incelemelerden sonra tedaviye ergenlik öncesinde, ergenlikte veya hastanın büyüme evresi bittikten sonra mı başlanacağı konusunda karar vermesi gerekir. Kişisel özelliklerin farklılığından dolayı her bireyde ortodontik tedaviye başlama yaşı farklı olabilir. Bu nedenle en geç 6 yaşından itibaren düzenli olarak diş hekimine gidilmesi gerekmektedir. Erken dönem konulan teşhis ve yapılacak olan ortodontik tedavi hem ağızdan diş eksilmelerinin yani zorunlu çekimlerin önüne geçecektir hem de tedavinin agresifliğini azaltacaktır. Ortopedik olarak problem olan vakalarda tedaviye geç kalınması yani büyüme gelişme döneminin kaçırılması sonucu ortognatik cerrahi işlemi kaçılmaz olacaktır ve bu tedavi yöntemi büyüme döneminde yapılacak olan tedaviye göre daha travmatik olacaktır.

Yazımın başında belirttiğim gibi geçici estetik kaygılarla hekiminizin önerdiği ortodontik tedaviden uzak kalmanız ileride kalıcı ve uzun süreli estetik sıkıntılara getirebileceği gibi aynı zamanda diş ve çene sağlığınızı da geri dönüşü olmayacak şekilde olumsuz etkileyebileceği unutulmamalıdır.  Sağlıklı gülüşler...

Kaynak: (KA) - Kemalpaşa Aktüel - Filiz Eroğlu Editör: Filiz Eroğlu
Etiketler: ORTODONTİ, (Nam-ı, Diğer, Diş, Teli), TEDAVİSİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı