Haber Detayı
30 Aralık 2019 - Pazartesi 16:10
 
ÖDÜL MÜ? CEZA MI?
DİĞER Haberi
ÖDÜL MÜ? CEZA MI?

Çocuğumun ödev yapma zamanı yaklaştıkça içimi bir ürperti kaplıyor diyen bir annenin itirafı… Bu itirafı her anımsadığımda bir sızı hissediyorum benliğimde. Çocuğu ödev vakti yaklaştıkça huysuzlaşıyor, karnı ağrıyor hiç uymazken uykusu geliyor. Dolasıyla çaresiz kalıyor anne ve baba.

 

Bahsi geçen çocuğun anne ve babası çok sık duyduğum bir soru sordu bana: çocuğum bu şekilde davrandığında kararlı bir şekilde odasına göndererek ve ekran zamanından kısarak zorla mı yaptırmalıyız ödevlerini (Ceza)

 

Yoksa ödevini yapması karşılığında ona hediyeler kazandıracak bir sisteme mi başvurmalıyız (Ödül)?

 

Birçok ebeveyn davranışları yüzünden ceza alarak büyüdü ve kendi çocukları için de bu yönteme bel bağlıyor olmaları son derece anlaşılır bir şey. Ancak cezalar çatışmayı arttırma ve öğrenmeyi durdurma eğilimindedir. ‘’Savaş ya da kaç ‘’tepkisine yol açar. Cezalar isyankar hissetmemize, utanmamıza ya da öfkelenmemize, duygularımızı bastırmamıza ve nasıl yakalanmayacağımızı düşünmemize sebep olur.

 

O halde ödül için daha doğru bir seçenek diyebilir miyiz?

 

Ödüller cezaların sinsi ikizi gibidir. Aileler onları çekici bulur, çünkü ödüller bir çocuğu kısa süreliğine kontrol etmenize olanak sağlar. 

 

BENİ ÖDÜLLE CEZALANDIRMA !
Dr. Özgür BOLAT’ın kitabından alıntılar yapacağım;

 

Ödül, hava kaçıran bir tekerleğe sürekli dışarıdan hava vermeye benzer. En etkili eğitim ödülsüz eğitimdir. 

Ödül amacı araca dönüştürür. Ödülle ödev yapan çocuk, ödevi araç, ödülü ise amaç olarak görür.

 

Bir sorun, onun ana kaynağı aşılamadan çözülemez. Belirtiyi değil de asıl sorunu çözmek gerekir. Asıl sorunla uğraşmak istemeyenler, kısa yoldan çözmek için ödül kullanır.

 

Yani siz çocuğunuzu ödüllendirmiyor, cezalandırıp onun sorunlar karşısındaki yaratıcı çözüm üreten yanınıda öldürmüş oluyorsunuz.


ÖDÜL VERMEK YERİNE MOTİVE EDİN.
Motivasyon, şu mesajla birlikte geliyorsa etkileyicidir.  Sana güveniyorum işbirliği yapmak ve yardım etmek istediğine inanıyorum. Bu ifadeyi ödüllerden ayıran ince ancak çok güçlü bir fark vardır.

 

“Odanı temizlersen parka gidebiliriz. Yani yapsan iyi olur, yoksa parka gitmiyoruz.” demek yerine. ‘’ Odan temizlendiğinde parka gideceğiz. Gitmek için sabırsızlanıyorum! Yardıma ihtiyacın olursa haber ver ‘’ diyebilirsiniz.

 

ÇOCUKLARIN İÇİNDEKİ DOĞAL ÇALIŞKANLIĞI ORTAYA ÇIKARIN!
İnsanlar doğuştan tembel değildir. Özellikle de çocuklar hiç değildir. Kendimizi bir ekibin parçası olarak gördüğümüz takdirde sıkı çalışmayı severiz. Küçük çocuklarda ailenin becerikli üyeleri olmak isterler ve katkılarının değerli olduğunu, göstermelik olmadığını bildikleri takdirde yardımcı olmayı severler. Yürümeye başladıkları andan itibaren gerçek anlamda yardım etmelerine izin verin.

 

Sevgili anneler ve babalar; önce geriye yaslanın, derin bir nefes alın ve üşenmeden bir kâğıt ve kalemle yazının karşısına oturun. Çocuğumuzda yanımızda olsun elinizdeki kâğıda evinizin kurallarını yazın. Bunu beyin fırtınası yöntemini uygulayarak yapın. Sonra bu kuralların evinize kattığı değerler ve kazandırmış olduğu duygular üzerine sohbet edin. Koyulan kuralların ve yapılması gerekenlerin gerçekleşmediğinde ortaya çıkaracağı durumları belirleyin ve son olarak bu durumun bedelleri üzerine konuşun ve çocuğunuzu izleyin.

 

Çocuğunuzun ödül verilmeden yapması gerekenleri tam olarak yapa masada yapmak için heveslenmeye ve çabalamaya başladığını göreceksiniz.

 

Çünkü siz ona asıl vermeniz gereken en büyük ödülü verdiniz. 

 

Adı Değer…
Sevgiyle kalın..

Kaynak: Editör:
Etiketler: ÖDÜL, MÜ?, CEZA, MI?,
Yorumlar
"clear">
Haber Yazılımı