Haber Detayı
06 Aralık 2018 - Perşembe 14:24
 
NESİLDEN NESİLE ECZACILAR
Kemalpaşa’nın en eski eczacılarından olan Mustafa Kemal Türk’ün oğlu Onur Türk babasının izinden gidiyor.
YAŞAM Haberi
NESİLDEN NESİLE ECZACILAR

İş hayatında ikinci nesil hatta üçüncü nesil olarak sürdürülen meslekleri yaşatan ailelere bir örnekte Kemalpaşa’dan. Eczacı Mustafa Kemal Türk’ün Eczacı oğlu Onur Türk küçük yaşlardan beri eczacılık mesleğinin içerisinde olduğunu belirterek “hem alaylı hem de fakülteli eczacıyım. Hatta kız kardeşim de eczacı. Babamızın izinden giderek bizler de bu mesleği seçtik” dedi. 

2004 yılında Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesinden mezun olan Onur Türk, o tarihten bu yana serbest eczacı olarak hizmet vermekte. Çocukluğundan beri eczane ile iç içe olduğunu söyleyen Türk “ Ben eczane’de büyüdüm. Dünyaya geldiğimde babam Mustafa Kemal Türk, eczacılık fakültesinde okuyordu. Çünkü genç yaşta evlenmişti. Babam eczacılık fakültesinde 2. Sınıftan 3’e geçerken evlenmiş. 3. Sınıftan 4. Sınıfa geçerken de ben doğmuşum. Tabiri caiz ise fakülte tozunu yutarak büyüdüm.  Doğduk babamızın fakültesini gördük, büyüdük Eczacılık Fakültesini kendim bitirdim. Hatta benim kız kardeşimde Eczacı. Aramızda 3 yaş olmasından dolayı aynı fakültede okuduk. Eczacılık mesleği içerisinde büyümüş olmamızdan dolayı, mesleğin avantajlarını ve dezavantajlarını bilerek bu mesleğe atıldık. Mesleğimizin en güzel yanı halkla iç içe olmamız. Babamın bir lafı vardır. Eczacı “mahalle’nin okumuşudur” der. Temas halinde olduğumuz hastalar eczacılara danışır. Tabi bu durum eskiden daha çoktu.  İnsanlar, hukuki bir problemi olduğunda, siyasi sohbet etmek istediğinde, danışacak bir sorunu olduğunda, sağlık sorunları olduğunda eczacıdan bilgi alabileceği yargısıyla yaklaşırlar. Kemalpaşa merkezinde 17 tane eczane var. Mahallelerimizdeki eczaneler ile 30 eczanemiz Kemalpaşa’ya hizmet veriyor. Sağlık sektöründe verdiğimiz bu hizmet kutsal bir meslektir” dedi. 

Damlacık köyünde dünyaya gelen Mustafa Kemal Türk, Kemalpaşa halen hizmet vermeye devam ediyor. Kemalpaşa’nın en eski Eczacılarından olan Türk, yarım asırlık Eczacılık mesleğini anlattı. İlkokulu tek sınıflı tek öğretmenli, elektriği olmayan Damlacık köy okulunda tamamladığını söyleyen Türk “İlkokulu bitirmemizin ardından babam bizim eğitim alabilmemiz için İzmir’e taşındı. Ortaokul ve Liseyi İzmir’de tamamladıktan sonra, Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesinden 1981 yılında mezun oldum. Eczanesi olmayan Isparta Gönen’de sağlık hizmeti verebilmek adına 10 yıl çalıştım. Çocuklarımın eğitim durumlarından dolayı kendi memleketim olan Kemalpaşa’ya geldim. Biri kız biri erkek iki evladım da benim izimden giderek Eczacılık mesleğini tercih ettiler. 1994 yılından beri Kemalpaşa’da eczacıyım. Sağlık hizmeti bir amme hizmetidir. Nöbetiyle, hasta bilgilendirmesi ile iyi ki bu mesleği seçmişim diyorum. İnsan mesleğini sevmezse zaten çocuklarına tavsiye etmez” dedi.

Kaynak: (KA) - Kemalpaşa Aktüel - Filiz Eroğlu Editör: Filiz Eroğlu
Etiketler: NESİLDEN, NESİLE, ECZACILAR,
Yorumlar
Haber Yazılımı