Haber Detayı
06 Mayıs 2019 - Pazartesi 00:16
 
MHP GRUBUNDAN BAŞKAN YARDIMCILARINA ASGARİ ÜCRET TEKLİFİ
Kemalpaşa Belediyesi Mayıs Ayı Meclis toplantısı Dere Mesire Alanı Meclis toplantı salonunda gerçekleştirildi.
SİYASET Haberi
MHP GRUBUNDAN  BAŞKAN YARDIMCILARINA ASGARİ ÜCRET TEKLİFİ

Meclis gündeminde birçok madde görüşülürken, toplantının en dikkat çekici maddesi ise Siyasi Belediye Başkan Yardımcılarının aylık ödenekleri konusu oldu. 5393 sayılı Belediye Kanunun 49. maddesi gereği Belediye Başkanlığınca, Belediye Başkan Yardımcısı olarak görevlendirilen CHP Meclis üyelerinden Mehmet Türkmen ve Arzu Altıntoz’un aylık ödeneğinin görüşülerek karara bağlanması konusunda MHP ve Ak Parti grubu, CHP grubundan konuyla ilgili açıklama yapılmasını istedi.

Konuyla ilgili konuşan Kemalpaşa Belediye Başkanı Rıdvan Karakayalı “bu maddenin oylanmasına bile gerek yoktur. Zaten kanunla bellidir, meclise biz bu konu hakkında bilgi veriyoruz. Herhangi bir komisyonuna havale edilmesine bile gerek yoktur. Daha önceki dönemlerde olduğu gibi Belediye Başkanının 3/2’si oranında ücret alınmaktadır. Bu rakamı ne yukarı nede aşağı çekebiliriz. Bizde bu şekilde devam ettireceğiz” dedi.

Konu hakkında söz alan MHP Grup Sözcüsü Taner Bilgin Başkan Yardımcılarının hizmete esas olarak görev yaptıklarını belirterek “ Başkan Yardımcılarımızın bir beklentilerinin olmadığını bildiğimiz için asgari ücretle çalışan bütün arkadaşlarımız adına ödeneğin asgari ücret olarak belirlenmesini istiyoruz” dedi.

Ak Parti Grup Sözcüsü Metin Yaşar ise “başkan yardımcılarımızın ücret için burada olmadıklarını, kıymetli görevler yapacaklarını düşünüyorum. Başkan yardımcılarımızın ne kadar ücret alacakları hakkında grubumuzun ve Kemalpaşa halkının tam olarak bilgilendirilmesini istiyoruz” dedi.

Konuyla ilgili açıklama yapan MHP Belediye Meclis Üyesi Canip Han verilmesi teklif edilen Belediye Başkanı maaşının 3/2’lik orandaki ücretin üst sınır olduğunu belirterek “meclis üst sınırı da kabul edebilir, üst sınırda olmayan bir ücreti de belirleyebilir. Bu meclisin takdirindedir. Biz MHP Grubu olarak tavan ücret verilmesine karşıyız” dedi.

Toplantıda konuyla ilgili meclise bilgilendirme yapan Kemalpaşa Belediyesi İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürü Muammer Akyüz Belediye Başkan maaşının 3/2’sinin 8 Bin 670 TL civarında bir rakama karşılık geldiğini söyledi.

Konu hakkındaki görüşmelerin sonunda madde Plan ve Bütçe Komisyonuna havale edildi.

Kaynak: (KA) - Kemalpaşa Aktüel - Filiz Eroğlu Editör: Filiz Eroğlu
Etiketler: MHP, GRUBUNDAN, , BAŞKAN, YARDIMCILARINA, ASGARİ, ÜCRET, TEKLİFİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı