Haber Detayı
10 Mayıs 2019 - Cuma 11:48
 
MECLİS GERGİN GEÇTİ
Cumhur İttifakı Meclis Üyeleri Karakayalı’ya suç duyurusunda bulunacaklarını söylediler.
SİYASET Haberi
MECLİS GERGİN GEÇTİ

Kemalpaşa Belediye Meclisi’nin Mayıs Ayı 2. Birleşim toplantısı Belediye meclis toplantı salonunda gerçekleştirildi.

Toplantıda meclis gündemindeki konular görüşüldü. Gündemdeki maddelerden Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi Müteşebbis Heyeti’ne 2 asil ve 2 yedek üye seçimi ve Belediye Başkan Yardımcılarının ödenekleri konularının Belediye Başkanı Rıdvan Karakayalı tarafından gündemden çekilmesi üzerine mecliste tartışmalar yaşandı.

Kosbi Müteşebbis Heyeti’ne 2 asil ve 2 yedek üye seçimi müzekkeresinin geri çekilmesi ile ilgili meclisi bilgilendiren Kemalpaşa Belediye Başkanı Rıdvan Karakayalı şunları söyledi;

“4562 sayılı Organize sanayi bölgeleri kanununun 1. Maddesinde müteşebbis heyet üyelerinin kuruluşların karar organlarında görevli olanlardan veya mensupları arasından tespit edileceği belirtilmiştir. Belediye meclisinin görevleri ile ilgili 5393 sayılı belediye kanunun 18. Maddesinde Organize sanayi bölgesi müteşebbis heyet üyelerinin seçimi ile ilgili herhangi bir husus belirtilmediğinden dolayı kanunun 3. Maddesinin B fıkrası ile belediye başkanının görevleri ile ilgili 38. Maddesinin P fıkrası gereğince kanunlarla belediyeye verilen belediye meclisi veya belediye encümeni kararlarında belirtilmeyen görevleri yapmak ve yetkileri kullanma görevi belediye başkanına verildiğinden dolayı organize sanayi bölgesi müteşebbis heyet üyeleri tarafımdan atanacaktır. Bu öneriyle bu hususta meclise sunulan müzekkere tarafımdan geri çekilerek meclise getirilmeyecektir”

Mecliste Ak Parti Grubu adına konuşan grup sözcüsü Metin Yaşar müzekkerenin meclisten geri çekilmesine itiraz ettiklerini belirterek maddenin oylanmasını talep etti. Belediye Başkanı Rıdvan Karakayalı’nın maddeyi oylamaya sunmayacağını belirtmesi üzerine Metin Yaşar kanunun gereği neyse yapacaklarını belirtti.

Belediye Meclisinin Mayıs ayı ilk oturumunda görüşülerek komisyona havale edilen Belediye Başkan Yardımcılarına verilecek ödeneklerin belirleneceği gündem maddesi de Belediye Başkanı Rıdvan Karakayalı tarafından gündemden geri çekildi. Bu maddenin de gündemden çekilmesine Ak Parti ve MHP grubu tepki gösterdi.

Ak Parti ve MHP Meclis üyeleri yaşananların hukuksuz olduğunu, meclis çalışmalarının bloke edildiğini belirterek suç duyurusunda bulunacaklarını söylediler.

Meclis toplantısının tamamlanmasının ardından Ak Parti ve MHP Meclis üyelerinin katılımı ile bir basın toplantısı gerçekleştirildi. Basın toplantısında Ak Parti Kemalpaşa İlçe Başkanı Mehmet Ali Demirtaş, Ak Parti Grup Sözcüsü Metin Yaşar, MHP İlçe Başkanı Mustafa Gözütok ve MHP Meclis üyesi Canip Han açıklamalarda bulundu.

Açıklamaları aşağıdaki videoda bulabilirsiniz.

Kaynak: (KA) - Kemalpaşa Aktüel - Filiz Eroğlu Editör: Filiz Eroğlu
Etiketler: MECLİS, GERGİN, GEÇTİ,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı