Haber Detayı
17 Haziran 2020 - Çarşamba 14:07
 
KÜSMEK YA DA İHANET!
DİĞER Haberi
KÜSMEK YA DA İHANET!

Kemalpaşa AK Parti’de bu aralar çok konuşulan iki kelime var. Birisi “küsmek” diğeri ise “ihanet”.  Küsmek nedir, ihanet nedir?

 

Bende merak edip, kelime anlamlarına bakmak istedim.

 

KÜSMEK: “Gücenerek yüz çevirmek. Konuşup görüşmez olmak, ilişkisini kesmek” demek
İHANET: Hıyanet. Aldatma. Sadakatsizlik. Gerektiğinde yardımda bulunmama, bir kimsenin güvenini yok etme. 

"Nerede sadakat beklersek orada ihanete uğrarız." (Abdülhak Şinasi Hisar)

 

Tabi ki kimsenin partiliğini tartışmak bize ve hiç kimseye düşmez. Eğer bir partide üst seviyelerde görev almış, partinin sayesinde aş, ekmek sahibi olup makam ve  mevki kazanıp belli konumlarda görevlere getirilmişsen, birilerine kızıp küserek diğer partinin kazanması için perde arkasından iş çevirmek etik olmaz sanırım. İşte bu aralar bu sıkça tartışılıyor. 

 

Ak Parti atama İlçe Başkanlığı bazı küskünleri partiye getirerek birleştirici ve bütünleştirici bir imaj çizmeye çalışıyor.  Ama o fotoğraf kareleri partiye hiçbir zaman küsmeyen, seçimlerde canla başla çalışmış partilileri kırıyor. Henüz yerel seçimin üzerinden çok uzun zaman geçmemişken, yara hala sıcakken bunların yapılması sürecin yanlış görütürüldüğünün bariz örneklerinden. 

 

İzmir’de yerel seçimleri kaybeden İlçe Başkanlarını görevden alan AK Parti Genel Merkezi, Kemalpaşa AK Parti’de de İlçe Başkanı Mehmet Ali Demirtaş’ı görevden almıştı. Geçen dönemki yerel yönetimde aynı gemide  olan, hatta bu gemide üst görevlerde yer alan kişileri şu anki yönetime atayan genel merkez faturayı bir tek görevden alınan Mehmet Ali Demirtaş’a mı kesti?  Kemalpaşa AK Parti kurulduğu günden bu yana bugünkü kadar sıkıntılı bir süreç geçirmemişti. O zamandan beri bu ilçede gazetecilik görevini bilfiil olarak yapan biri olarak, böyle bir süreci daha önce gözlemlemedim. Bektaş ve Yaşar döneminin iddialı süreci bile bu dönem kadar keskin değildi. Bildiğiniz gibi kongrede aday olacağını net ve kesin bir şekilde açıklayan Yahya Ağar ile atama ilçe Başkanı Bülent Aksakal’ın olduğu en az iki adaylı bir kongre bizi bekliyor. Demokrasinin temeli tabi ki seçimdir. Bir tarafta demokrasi isteyen bir grup diğer tarafta ise atama yapılan bir diğer bir aday. AK Parti’de biat siyasetinin baskın geldiğini biliyoruz. Önceki yazılarımda da belirttiğim gibi bu ilçede atama ilçe başkanları daha öncede oldu. Ancak bugün yaşananlar daha önce yaşanmadı. Kemalpaşalı olan İzmir Milletvekili Yaşar Kırkpınar’ın bu gidişata dur diyecek tek kişi olduğunu düşünüyorum. Vekilimiz, parti içinde sükûneti sağlamalıdır.

 

ÇİLE HANIM, TERFİ ALDI
Yazıma bir ara başlık atarak devam etmek istiyorum.  6 yılı yakın bir süredir AK Parti Kadın Kolları Başkanlığı görevini yürüten, görev süresi boyunca birçok ilçe başkanı ile çalışan, Kadın Kolları Başkanı, aynı zamanda AK Parti Büyükşehir Belediye Meclis üyesi, aynı zamanda Ak Parti Kemalpaşa Belediye Meclis üyesi, aynı zamanda AK Parti’nin kadrolarıyla o dönem Kemalpaşa Devlet Hastanesinde işe başlayan Çile Özkul’un İlçe Sağlık Kurulu Başkanlığında yeni göreviyle terfi aldığı söyleniyor. Tabi ki Sayın Başkanın görev alması yada terfi etmesi bizim için sıkıntı yada problem değil. Ancak AK Parti’ye emek veren birçok Kemalpaşalı kadın kolları üyesi hanımefendi TYP kapsamında okullarda temizlik sektöründe çalışırken, üstelik AK Parti’nin etik anlayışı gereği Kadın ve Gençlik Kolları Başkanlarının kamu kurumlarında çalışmaması gibi bir görüşü bulunurken, Kemalpaşa kamuoyunda mesaiye bile tam olarak gitmediği iddia edilen hanımefendiye bu kadar çok görev verilmesi tepki ile karşılanıyor.  

 

Birçok Ak Partili tarafından da bu kadar görevin bir kişiye verilmesi doğal olarak eleştiriliyor. Bu eleştirilere rağmen Özkul’un İzmir ve Kemalpaşa Belediye Meclis Üyeliklerini sürdürürken halen Ak Parti Kemalpaşa Kadın Kolları Başkanlığı görevini de devam ettirmesine kamuoyu anlam veremiyor.

Kaynak: Editör: Filiz Eroğlu
Etiketler: KÜSMEK, YA, DA, İHANET!,
Yorumlar
Haber Yazılımı