Haber Detayı
18 Nisan 2021 - Pazar 12:45
 
KÖY ENSTİTÜLERİNİN KURULUŞUNUN 81. YILI
Kemalpaşa Eğitim - İş Şube Başkanı Salih Topuk Köy Enstitülerinin kuruluşunun 81. yılı nedeniyle bir mesaj yayınladı.
EĞİTİM Haberi
KÖY ENSTİTÜLERİNİN KURULUŞUNUN 81. YILI

Kemalpaşa Eğitim - İş Şube Başkanı Salih Topuk tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı; 

 

17 Nisan 1940 tarihinde kurulan Köy Enstitüleri, Cumhuriyet tarihinde eğitimde yapılan en büyük devrim reformlarından biridir. Bu okulların asıl amacı; köylere öğretmen yetiştirmek, bu öğretmenler sayesinde eğitimi, bilimi, aydınlanmayı, üretimi köylere götürmekti. Yani bu okullardaki eğitim, üretim için yapılıyordu.

 

Bu okullarda yetişen öğretmenler köylere dağıldığında, köylerde modern tarım ve hayvancılık yöntemleriyle üretim artmış, köylü bilimle sanatla tanışmış, okumaya, aydınlanmaya başlamıştır. Sorunlarını ağaya götürmek yerine, öğretmenlerle paylaşarak çözümler üretmişler, toprak ağalarına muhtaç olmaktan kurtulmaya başlamışlardır. Yani “köylü milletin efendisi” olmaya başlamıştır. İşte bu değişim toprak ağalarının işine gelmemiş, tez elden bu okulları kapatmanın yollarını arar olmuşlardır.

 

Bunun için atılan ilk adım da, Köy Enstitülerinin kurucusu, dönemin Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali YÜCEL’i 1946 yılında görevinden almak, yerine Reşat Şemsettin SİRER’i getirmek olmuştur. Yeni bakanın yaptığı ilk icraat, Köy Enstitüleri müfredatını değiştirmek, okulların içini boşaltarak, özünden ayırmak olmuştur. Okulların adı değiştirilerek, “Köy Öğretmen Okulları”  yapılmıştır. 1954 yılında da tamamen kapatılmıştır.

 

Köy Enstitülerinin kapatılmasıyla ülke çok şey kaybetti. Tarım ve hayvancılık konusunda hep geriye gittik. Plansız, programsız tarım ve hayvancılık politikaları, vatandaşı zamanla köyünden, toprağından kopardı. Şehirlerde asgari ücret ile iş arar hale getirdi. Oysa bizim ülkemizin kurtuluşu tarımda ve hayvancılıktadır. Günümüz dünyasında tarımsal ve hayvansal üretimin değeri ne kadar arttı? Salgın hastalıktan dolayı bazı ülkeler tarımsal ve hayvansal gıda ihracatını durdurdu. Stoklamaya yöneldi. Bugün yapmamız gereken Köy Enstitüleri ruhunu canlandırarak, tarım/hayvancılık meslek liseleri açmaktır. Bu okullarda okuyan gençlerimizin toprağa ve hayvancılığa dönmesini, üretmesini teşvik etmeliyiz. Ortaokul müfredatına seçmeli tarım ve hayvancılık dersleri koymalıyız.

Çocuklarımıza tarımı ve hayvancılığı öğretmek, çok hızlı test çözmeyi öğretmekten daha önemlidir!...                                                                                    

Kaynak: (KA) - Kemalpaşa Aktüel - Filiz Eroğlu Editör: Filiz Eroğlu
Etiketler: KÖY, ENSTİTÜLERİNİN, KURULUŞUNUN, 81., YILI,
Yorumlar
Haber Yazılımı