Haber Detayı
31 Ağustos 2018 - Cuma 01:54
 
KOSBİ'NİN ENERJİ KAYNAĞI ELEKTRİK İŞLERİ MD.
İki elektrik mühendisi, bir fizik mühendisi, bir tekniker, iki teknisyen, iki usta ve bir elektrik işçisinden oluşan KOSBİ Elektrik İşleri Şube Müdürlüğü, 7/24 hizmet esasına dayalı olarak çalışmalarını sürdürüyor.
SANAYİ Haberi
KOSBİ'NİN ENERJİ KAYNAĞI ELEKTRİK İŞLERİ MD.

Bugüne kadar 60 kilometre yeraltı kablosu çeken ve 55 Dağıtım Merkezi oluşturan KOSBİ Elektrik İşleri Şube Müdürlüğü, yapılan yatırımlar için 55 milyon TL ödemiştir. Yenilenebilir enerji kullanımı teşvik edilmiş üç katılımcının çatılarına GES tesisi kurmuş KOSBİ Atık Su Arıtma Tesisi’nin enerji ihtiyacı için de 500 kWp gücünde kurulan GES, yıllık ortalama 750 bin kWh elektrik üretiyor. Tesis yatırım maliyetini çıkarmış olup KOSBİ’ye katkı sağlamaya başlamıştır. Elektrik sayaçları yanında, doğalgaz ve atık su sayaçlarını da uzaktan okumak için kurulan ABYSİS (Abone Bilgi Yönetim Sistemi) ile Sanayi Bakanlığı’nın Enerji Verimliliği alanında açmış olduğu yarışmada 2015 yılı Kamu Kategorisi Türkiye Birinciliği ödülünü de aldıklarını ifade eden Elektrik Mühendisi, Bölge Müdür Yardımcısı, Elektrik İşleri Şube Müdürü Mükremin Zülkadiroğlu, “Abonelerimiz bu sistemden kendi tüketimlerini izleme ve takip imkânına sahip olmasının yanı sıra sistemin uyarı yazılımları ile reaktif güç, harmonik gibi değerlerini kontrol altında tutabiliyorlar. Bu amaçla bu yapıya uygun elektrik sayaçlarımızıda ücretsiz yeniliyoruz.Müdürlüğümüzde katılımcı tesislerine ait elektrik proje onay ve tesis kabul işlemleri katılımcılarımıza ücretsiz olarak sunuluyor” dedi.
Ulusal tarifenin yüzde 10-14 altındaki bantta enerji tedariki 
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nca açıklanan “Ulusal Enerji Verimliliği Eylem Planı” çerçevesinde, eğitimlerini ve pilot bölge olarak hibe desteği aldıkları ölçüm cihazları ile bugüne kadar katılımcılarının tesislerinde ücretsiz olarak yaptıkları ölçüm ve etütlerin sayısını artırmak ve daha fazla katılımcıya ulaşarak Eylem Planı’nda açıklanan şekli ile kurumsallaştırmak istediklerini söyleyen Zülkadiroğlu, “Bütün bu hizmetlerimizin yanında enerji tedariki konusunda da yaptığımız piyasa çalışmaları ile bugüne kadar ulusal tarifenin yüzde 10-14 altındaki bantta enerji tedarik ederek katılımcılarımızın kullanımına sunduk. Ancak 01.04.2018 tarihinde yürürlüğe giren Son Kaynak Tedarik Tarifesi Tebliğ kapsamında elektrik piyasasında saatlik bazda oluşan fiyatlar üzerinden elektrik tedarik etmek zorunda kalınacak” diye konuştu. 
Toplam üç adet 100 MVA’lık trafo KOSBİ 
kullanımında
TEDAŞ döneminde üç farklı trafo merkezinden havai hatlarla beslenen karmaşık yapıdaki ve eskimiş elektrik şebekesi OSB’nin arsasını temin etmesiyle TEİAŞ tarafından kurulan 154 kV Kemalpaşa Trafo Merkezi’ndeki müstakil 100 MVA trafodan yeraltı kablolarla 8+ 3 fiderle beslenen bir yapıya kavuşturuldu. Mevcut durumda üç ayrı ring devresinde oluşturulan 55 Dağıtım Merkezi’nden beslenen yapının genişleme yatırımları ile dört adet ring devresi ve 94 adet Dağıtım Merkezi’ne ulaşması planlanıyor. 154 kV İndirici Merkez’de de TEİAŞ tarafından iki adet 100 MVA, ilave trafo yapımının ihale aşamasındayken toplam üç adet 100 MVA’lık trafo KOSBİ kullanımında olacak. Dolayısıyla ileriye dönük enerji taleplerinin karşılanması anlamında kapasite yeterli olacak denebilir.

Kaynak: (KA) - Kemalpaşa Aktüel - Filiz Eroğlu Editör: Filiz Eroğlu
Etiketler: KOSBİ'NİN, ENERJİ, KAYNAĞI, ELEKTRİK, İŞLERİ, MD., ,
Yorumlar
Haber Yazılımı