Haber Detayı
31 Ekim 2018 - Çarşamba 11:50
 
KOŞAN ADAM GÖKHAN GÜNERİ
Ulucak mahallesinde yaşayan Gökhan Güneri, gerek bireysel gerekse katıldığı etkinliklerde sürekli koşuyor. Birçok Kemalpaşalı onu koşan adam olarak tanıyor. Amacı ise kistik fibrozis hastası olan oğlu ve bu hastalıkla mücadele eden herkes adına, toplumda farkındalık yaratarak, Türkiye’de bu hastalıkla ilgili çalışmalar yapılmasını ve kistik fibrozis tanı, tedavi ve araştırma merkezlerinin açılmasını sağlamak.
KEMALPAŞA Haberi
KOŞAN ADAM GÖKHAN GÜNERİ

Ulucaklı 38 yaşındaki Gökhan Güneri, tedavisi olmayan genetik bir hastalık olan kistik fibrozis tanısı konulan 13 yaşındaki oğlunun akciğerlerinin daha rahat çalışıp nefes alması için onunla her gün 2 kilometre koşuyor. Gökhan-Zeliha Güneri çiftinin 2 çocuğundan Fatih Güner’e doğumundan hemen sonra akciğer ve sindirim sistemini etkileyen kistik fibrozis hastalığı teşhisi konuldu. Öğretmenlik yapan baba Güneri’nin tayini, oğlunun hastalığını öğrendikten bir yıl sonra Hakkâri’ye çıktı. Oğlunun tedavisi için mesleğinden istifa etmek zorunda kalan baba Güneri, daha sonra inşaat malzemeleri satışı yaptığı iş yeri açtı. Daha önce hiç duymadıkları kistik fibrozis hastalığın tedavisinin henüz olmadığını öğrenen ailenin yaşamı, doğumdan sonraki 4 yıl neredeyse sağlık merkezlerinde geçti.

Türkiye’de yaklaşık 30 Bin Kistik Fibrozis hastası olduğunun altını çizen Güneri, “bu hastalar maalesef hastalığından bile habersiz.  Tanıları konulmamış. Bu sebeple farkında bile olunmadan hayatlarını kaybediyorlar. Özellikle Anadolu’da çocukların üşüttüğü zannedilerek hastalık gözden kaçırılıyor” dedi.  

HERGÜN 2 KİLOMETRE KOŞUYORLAR
Yurt dışında da araştırma yapan Güneri’ye oğlunun doktoru, akciğerinin rahat çalışması gerektiğini, bunun için de spor yaptırılması gerektiğini söyledi. Bunun üzerine baba Güneri, 5 yaşına geldiğinde daha rahat nefes alması için oğluyla koşmaya başladı. Çeşitli fizik tedavi yöntemleri de öğrenen baba, evine koşu bandı da aldı. Baba Güneri, yaklaşık 8 yıldır oğluyla günde en az 2 kilometre koşuyor ve evde çeşitli fiziksel hareketler yapıyor. Kistik Fibrozis Tanı ve Tedavi Merkezleri Kurulmalı yazılı tişörtle başta İzmir ve İstanbul olmak üzere birçok kentte düzenlenen maratonlara katılan Güneri, bu hastalığa yakalanan çocukların engelli raporu alması ve sağlık giderlerinin devlet olanaklarıyla karşılanmasını da sağladı. 

DURMAK YASAK
Gökhan Güneri, hastalığı oğlu Fatih dünyaya geldikten sonra öğrendiğini söyledi. Hastalığın tedavisinin henüz olmadığını dile getiren Güneri, oğlunun yaşam süresini uzatmak için ailesiyle yıllardır ellerinden gelen mücadeleyi verdiklerini belirtti. Türkiye’de kistik fibrozis tanısı konulan 2 bin 200 hasta olduğunu vurgulayan Güneri, “Bu hastalık akciğer, karaciğer ve pankreas gibi organların çabuk yorulmasına neden oluyor. O yüzden bol bol hareket edip, solunum yolunu açık tutmak gerekiyor. Doktorların oğlunuzun yaşam süresini uzatmak istiyorsanız, onun akciğerlerini çalıştırmalısınız sözleri bizim için dönüm noktası oldu” dedi. 

AMACIM HASTALIĞA DİKKAT ÇEKMEK
Daha önce aktif bir spor yaşantısı olmadığını dile getiren Güneri, doktorların bu önerisi üzerine 8 yıl önce oğluyla yollara düştüğünü ve her gün koşmaya başladıklarını ifade etti. Bu süreçte birçok maratona da katıldığını anlatan Güneri, şöyle devam etti: Amacım parkuru bitirmek ve hastalığa dikkat çekmekti. Oğlumla evimize yakın spor tesisinde her gün el ele koşuyoruz. Baba dur dediği’ zaman bile kolunda tutup çekerek koşmasını sağlıyorum. Onun durması hayatının bir gün eksilmesi demek. Elimizden geldiği kadar onu koşturacağız. Umarım hayattayken ona ömür katarız. İnşallah bu hastalığın tedavisi bulunur. 

1-2 KEZ KOŞAR SIKILIR DİYE DÜŞÜNDÜM AMA O AZMETTİ
Anne Zeliha Güneri ise evlatlarının iyileşmesi için yıllarca mücadele ettiklerine işaret etti. Eşinin çok fedakârlık yaptığını anlatan Güneri, ”Kendisi koşulara katılmaya başladı. 1-2 kez koşar sıkılır diye düşündüm ama o azmetti. Oğlumuzun hastalığını duyurmak için elinden geleni yapıyor” diye konuştu. Fatih Güneri ise, Babamla koşarken çok mutlu oluyorum “dedi.

DÜZENLİ SPOR YAPILMALI
Genetik bir hastalık olan ve birçok organı etkileyen kistik fibrozis, akciğer, karaciğer ve pankreastaki bütün hücrelerin sodyum kanallarının çalışmaması ve bu organların yüzeylerinin kuru ve tuzlu bir yapıda olmasından kaynaklı akciğerlerin erken yaşta iflas etmesine sebep oluyor. Henüz kesin bir tedavisi yok. Hastalık Türkiye’de 4 Bin doğumda bir görülüyor. Hastaların efor kapasitelerinin daha iyi olması için düzenli olarak spor yapmaları gerekiyor.

KİSTİK FİBROZİS BELİRTİLERİ 
Kistik fibrozis birden fazla sistemi tutabildiği için başvuru nedeni ve klinik de çok farklı olabiliyor. Anne baba akrabalığı ve özellikle yeni doğan döneminde kardeş ölüm öyküsünün olması tanıyı güçlendiriyor. Bununla birlikte, yeni doğan döneminde bebeğin ilk kakasının katı ve bağırsağa yapışık olması, süt çocukluğu döneminde yineleyen solunum yolu enfeksiyonları, bol miktarda ve yağlı kaka yapılması, çocuğun yemesine rağmen kilo alamaması, büyüme gelişme geriliği, anemi, ödem, yalancı-artter sendromu ve kalın bağırsağın son kısmı olan rektumun dışarı sarkması hekime başvuru nedenleri arasında yer alıyor. Çocukluk ve ergenlik döneminde ise yine yinelenen akciğer enfeksiyonları, astım, iltihaplı balgam çıkarma, nazal polip olması, kronik ve inatçı sinüzit, parmaklarda çomaklaşma, siroz, ergenliğin gecikmesi, diyabet kistik fibrozisi düşündüren belirtiler arasında yer alıyor. Bu çocukların terleri de çok tuzlu olduğu için çoğu zaman öpüldüklerinde tuz tadı alınabiliyor.

Kaynak: (KA) - Kemalpaşa Aktüel - Filiz Eroğlu Editör: Filiz Eroğlu
Etiketler: KOŞAN, ADAM, GÖKHAN, GÜNERİ,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
KOŞAN ADAM GÖKHAN GÜNERİ
KOŞAN ADAM GÖKHAN GÜNERİ
KOŞAN ADAM GÖKHAN GÜNERİ
KOŞAN ADAM GÖKHAN GÜNERİ
Yorumlar
Haber Yazılımı