Haber Detayı
31 Mayıs 2019 - Cuma 13:17
 
KEMALPAŞALI KİRAZ İHRACATÇISI VİL'STAR
Bilindiği üzere mayıs, haziran ve temmuz ayları ilçemiz için oldukça hareketli geçmekte. Bütün bir yıl boyunca mahsullerine itina ile bakan kiraz üreticilerimiz, ürünlerini değerinde satmak ve alın teri emeklerinin gerçek karşılığını almak istemekte. Konu ile ilgili olarak hem üretici hem de ihracatçı konumunda olan Kemalpaşa Belediye Meclis Üyesi, Gümrük Müşaviri ve Öğretim Görevlisi Dr. Ahmet ÖZKEN ile kısa bir röportaj gerçekleştirdik.
KEMALPAŞA Haberi
KEMALPAŞALI  KİRAZ İHRACATÇISI VİL'STAR

-BİZE KEMALPAŞA’DAKİ KİRAZ ÜRETİMİ VE ÜRETİCİLERİ İLE İLGİLİ BİRAZ BİLGİ VEREBİLİR MİSİNİZ?
İlçemizin en büyük geçim kaynaklarından birisi olan KİRAZ, uzun yıllardan bu yana yöre halkımızca, babadan oğula geçen geleneksel üretim teknikleri kullanılarak üretilmektedir. Son yıllarda yurt dışı taleplerinin artması, güney arım kürede yılın ilk kirazını çıkartan ve yıllık yaklaşık 70.000 ton kiraz üreten biz Kemalpaşalı kiraz üreticilerini yurt dışı pazarlara açılmaya teşvik etmiştir. İhracata topladığımız kirazların süreci ile ilgili olarak hepimiz biliyoruz ki, Bağyurdu, Ören, Armutlu ve civar köylerimizdeki üreticilerin topladığı kirazlar ya aracılar/ihracatçılar tarafından alındıktan sonra 130 km uzaklıktaki Alaşehir’e götürülüp işleniyor ve oradan yurtdışına ihracatı yapılıyor ya da çevre soğuk hava depolarında işlenip Kemalpaşa dışında yerleşik firmalar tarafından ihracatı yapılıyor. Fiyatı da maalesef aracılar belirliyor. Örneğin, geçen sene sabah 12 TL’ye sattığımızkirazı öğleden sonra 8 TL’ye sattık. Düşünsenize bir yıl boyunca budamasından gübresine, suyundan ilacına titizlikle yetiştirdiğiniz ve gözünün içine baktığınız mahsulünüz tam para edeceği zaman fiyat istikrarsızlığı yüzünden sıkıntı yaşıyorsunuz. Bazı üreticilerimiz de sattıkları ürünün karşılığı hak ettikleri paralarını alamıyorlar. 

-İHRACAT YAPMA FİKRİ NEREDEN GELDİ VE NASIL BAŞLADI?
Kemalpaşa kirazını gerçek bir marka haline getirebilmek, Kirazımızın yurt dışı pazarlarında tanıtımını yapabilmek, yeni pazar taleplerini toplayabilmek ve Kemalpaşalı üreticilerimize öncü olabilmek adına bir girişimde bulunma kararı aldık. Yaklaşık 2 yıllık bir ön çalışma ile VİL’STAR markamızı yarattık ve tescil ettirdik.A VİL’STAR ismi İngilizce “KÖYÜN YILDIZI” anlamına gelen “Village’s Star” kelimelerinin kısaltmasından oluşuyor. Kemalpaşa kirazına dair ne varsa bütün bilgileri toparladığımız broşürleri, katalogları ve web sayfamızı hazırladık. İş yerinde birçok firmaya danışmanlık hizmeti verdiğimiz ve birlikte çalıştığımız eşim Endüstri Mühendisi Dr. Ayşe ÖZKEN ile birlikte ihracat sürecinde yer almak ve süreci geliştirebilmek adınaARALIK 2018 tarihinde Ege İhracatçı Birlikleri tarafından düzenlenen “Türkiye-Uzak Doğu Tarım Sektörü ikili görüşmeler” toplantılarına katılmak üzere Çin Halk Cumhuriyeti’ne gittik. Ulusal marketleri gezip aralık ayında uzak doğu marketlerinde yer alan Şili, Avustralya ve Amerika kirazlarını gördük. Birçok firma yetkilisi ile yaptığımız ikili görüşmeleri Türkiye’ye döndüğümüzde de devam ettirdik. Şubat ayında sözleşmelerimizi yaptık ve mayıs ayının ilk haftasında İLK İHRACATIMIZI gerçekleştirdik. Hem üretici hem de Kemalpaşalı bir ihracatçı olmak inanılmaz keyifli.

-VİL’STAR IN BUNDAN SONRAKİ HEDEFLERİ NELERDİR?
Şu ana kadar yaptığımız “Yatırım maliyetleri” nin karşılığını almaya başlamak ümit verici. Bu sezon boyunca daUzak Doğu’ya ihracatlarımız devam edecek. Hedefimiz, önümüzdeki yıllarda dünyanın dört bir yanına KEMALPAŞA kirazımızı gönderebilmek. Asıl amacımız, kamunun da desteğini alarak (Bakanlık ve Belediye) verdikleri emeklerle kazanmayı hak eden Kemalpaşalı üretici çiftçi kardeşlerimizin kazançlarını olabildiğince arttırmaktır. Önümüzdeki dönemde Dünya Kiraz piyasası için önemli ve etkili bir konumda olan Şili ve Amerika’ya giderek, yerinde incelemeler yapmak ve tüm süreci görmek istiyoruz. ARGE yatırımları ile tertiplenmiş teknolojik tesisleri (Laboratuvar, soğuk hava deposu v.b.) oluşturabilmek, Kemalpaşa kirazımızıdünya piyasasında hak ettiği seviyelere taşımak ve bunu yaparken de üreticilerin emeklerini fazlasıyla alacakları bir sistem kurmak istiyoruz.

Kaynak: (KA) - Kemalpaşa Aktüel - Filiz Eroğlu Editör: Filiz Eroğlu
Etiketler: KEMALPAŞALI, , KİRAZ, İHRACATÇISI, VİL'STAR,
Yorumlar
Haber Yazılımı