Haber Detayı
24 Ocak 2020 - Cuma 00:04
 
KEMALPAŞA SİYASETİNDE ÖZLENEN TABLO
Kemalpaşa’da son günlerde çeşitli konularda sık sık karşı karşıya gelen Kemalpaşa’nın siyasi parti ilçe başkanları, Kemalpaşa Aktüel Dergisi’nin sahibi Gazeteci Filiz Eroğlu’nun ev sahipliğinde düzenlenen kahvaltılı toplantıda bir araya gelerek Kemalpaşa halkının özlediği tabloyu oluşturdu.
SİYASET Haberi
KEMALPAŞA SİYASETİNDE ÖZLENEN TABLO

Nazarköy Vatan Kahvaltı Salonunda düzenlenen toplantıya siyasi ilçe başkanları ile Kemalpaşa’nın yerel basın temsilcileri katıldı. Yerel siyaset ve Kemalpaşa gündemi üzerine fikir alışverişinde bulunulan toplantıya AK Parti İlçe Başkanı Mehmet Ali Demirtaş, MHP İlçe Başkanı Mustafa Gözütok, CHP İlçe Başkanı Ahmet Cemil Balyeli, İYİ Parti İlçe Başkanı Coşkun Dinçer, DSP İl Başkanı Ramazan Solmaz,  DSP İlçe Başkanı Mehmet Özer, BBP İlçe Başkanı Hayati Atmaca, SP İlçe Başkanı Ramazan Biçen ve yerel basından Kemalpaşa Hakimiyet Gazetesi sahibi Recai Deniz ve  Oğuzcan Demirören katıldı. Siyasi parti ilçe başkanları ve gazeteciler bu tür toplantıların sık sık tekrarlanması konusunda karar aldılar.

 

Kemalpaşa’da son günlerde yaşanan siyasi tartışmalardan kaynaklanan gerginliğin Kemalpaşa’ya hiçbir yarar getirmeyeceği konusunda hem fikir olan siyasi partilerin ilçe başkanları sık sık bir araya gelerek karşılıklı diyalogların artması ve Kemalpaşa faydasına işler yapılması noktasında ayda bir toplanılması yönünde karar aldılar. Toplantıda, Kemalpaşa’nın sorunlarının başında gelen imar, üniversite, mecliste yaşanan gerginlikler ile siyasilerin uyum içerisinde Kemalpaşa’nın yararına nasıl çalışılması gerektiği konuları tartışılan konular arasındaydı.

 

DEMİRTAŞ “CHP’İN İŞİNİ KOLAYLAŞTIRIYORUZ”
Toplantıda konuşan Ak Parti Kemalpaşa İlçe Başkanı Mehmet Ali Demirtaş Kemalpaşa’nın iyiliği için üniversiteden önce imarın aşağıya kaydırılması ile ikinci bir çevre yolunun açılması gerektiğini söyleyerek 3-5 sene sonra Kemalpaşa’da adım atılacak yer kalmayacağını belirtti. Demirtaş “Nif çayına doğru ikinci bir çevre yolunu açmalıyız. Özel üniversiteye karşıyız, devlet üniversitesi gelmesini tam destekliyoruz. Kemalpaşa Belediyesi ilk etapta özel üniversite olan Yaşar Üniversite’sine belediyenin yerlerini vermek istedi ve biz mecliste karşı çıktık. Devlet Üniversitesi geldiği takdirde 500-600’e yakın bir öğrenci gelecek. En az yarısı Kemalpaşa’da ev tutmak isteyecek. Kemalpaşa’da yeterince konut yok. İmar olmadığından dolayı evler ve kiralar pahalı. Öğrenci de ev tutunmaya başlayınca kiralar haliyle yükselecek. Kemalpaşalı mağdur olacak, hatta kiralık ev bulunmayacak, trafik daha da yoğunlaşacak. Bunu yaşamamak için önce imarı açmamız gerekli. Bunu da yapacak olan şuan ki yerel yönetimdir. CHP seçim meydanlarında halkın cebini doldurmak için biz varız dedi. Köylüye hayvan vereceğiz, ağaç vereceğiz, vatandaşların gelir seviyelerini yükseltecek, insana yatırım yapacağız dediler. Düğün salonlarını bedava yapacağız, çiftçinin borcunu ödeyeceğiz, 5000 işçi alacağız vaatlerini verdiler. Biz de bu yüzden sözlerinizi tutabilesiniz diye havuz ücretlerini 1 lira, sulama suyunun tonunu da 0,1 kuruş teklifini verdik. Neden havuzu 20 lira yapıyorsunuz? 1 lira yapmamız uygun değil mi? Sulamayı da bedava yapıcağız dediniz bizde tonuna 0,1 kuruş teklifini verdik, işinizi kolaylaştırıyoruz” dedi.

 

Kemalpaşa Belediye Başkanı Rıdvan Karakayalı’nın uzlaşmayla ilgili bir adım atmadığı gibi sert üslubu ve alaycı tavırları ile Kemalpaşa halkının iradesi olan Cumhur İttifakının meclisteki çoğunluğunu hazmedemediğini söyleyen Demirtaş “Mecliste benim meclis üyelerimle dalga geçmeyecek, herkesin içinde ilçe başkanları önde oturmayacak, demeyecek. İzmir Büyükşehir Belediyesi meclis toplantısında CHP İl Başkanı en önde oturuyor. 9 aydır grubu olmayan İYİ Parti İlçe Başkanı ile CHP Eski İlçe Başkanı Mehmet Ayçil’de en önde oturuyordu. Birden ne oldu da başkan, ilçe başkanları önde oturmayacak kararını aldı, üslupsuzca herkesin içinde bize söyledi. Bizim Kemalpaşa Belediye Başkanımıza ve onu seçen halkımıza saygımız sonsuz. Bizim meclis üyelerimiz, Belediye Başkanımıza en ufak saygısızlık yapmamıştır. Rıdvan başkan herkesi kucaklayıcı bir tavır takınmalı, sadece CHP’lilerin başkanı değildir. Kemalpaşa’nın başkanıdır. Bunu algılayıp böyle bir tavır takınırsa meclisi kaosa sürüklememiş olur. Mecliste çoğunluk azınlık diye bir şey yok. İlçe başkanlarını toplayıp 2 ayda bir 3 ayda bir yapacakları ile bilgilendirme yapmalı. Böylece diyalog kurulur” dedi.

 

GÖZÜTOK “İMAM HATİP LİSESİ’NİN ÜNİVERSİTE OLMASI UYGUN OLUR”
Toplantıda üniversite konusu hakkında konuşan MHP Kemalpaşa İlçe Başkanı Mustafa Gözütok İmam Hatip Lisesi’nin (Eski Yamanlar Koleji) üniversite için uygun olacağını belirterek “İmam Hatip Lisesi, içerisinde yemekhanesi, yatakhanesi ve çok sayıda dersliği olan, geniş bir alan içinde kurulu geniş bir okul. Bu sebeple ben üniversitenin buraya kurulmasının uygun olacağını düşünüyorum. Yeni bir çevre yolundan aşağıda başka bir çevre açılmasını kim düşünürse bu ilçeye ihanet etmiş olur. Zaten az sayıda ağacımız, kirazımız kaldı. Kirazıyla ünlü Kemalpaşa, bir tane ova bulamazsınız, her taraf inşaat olur. İkinci, üçüncü çevre yolunun açılmasına karşıyım. Kemalpaşa’da kiraz bahçesi kalmayacak. Tarım alanlarının imara açılmasına karşıyım. Biz belediye hizmetlerinin karşısında olsak sulama suyu, yüzme havuzu gibi konularda fiyatlarda fahiş fiyatlar verirdik, CHP’nin seçimlerde verdiği sözleri yerine getirebilmesi için taban fiyatlar veriyoruz. “dedi.

 

BALYELİ “TARIM ARAZİLERİNİ İMARA AÇMAK ÇOK MANTIKLI DEĞİL”
Kemalpaşa’nın kuzey hattında imarın şu an açılma aşamasında olduğunu belirten CHP Kemalpaşa İlçe Başkanı Ahmet Cemil Balyeli “şu ana kadar yapılan bir çalışma var. Önce bu imar bir geçsin. Onun içinde üçüncü bir çevre yolu var. Ondan sonraki imar aşamasında Kentsel Dönüşüm alanı var. Kentsel Dönüşüm alanı dururken çaya kadar olan alanı imara açmak çok mantıklı değil. Son kalan tarım arazilerini de imara vermek çok mantıklı değil. 80 hektarlık Kentsel Dönüşüm alanımız var, gelin önce burayı çözelim. Kemalpaşa’nın yarısı yani. Orada yaşayan halka doğru şekilde hitap edilememesidir. Burada önce hak sahiplerin tapularını dağıtarak ve imara açmakla işe başlanmalıyız. Mecliste ilçe başkanlarının arkaya oturulması konusu siyasi partiler kanunu ile ilgilidir. Belediye kanununda böyle bir şey yok. İlçe başkanları meclisin üyesi olmadığı için bize ayrı bir yer yapılır, orada otururuz. Önde meclis üyesi gibi oturmamız bence yanlış. Büyükşehirde oturuyorlarmış bence yanlış.  Suyun tonuna 0,1 kuruşluk bir bedel belirlediniz. Bu düşünce Kemalpaşa Belediyesini zarara uğratmaktır. Belediyeyi batıracak fiyatlarla da gelinmemesi lazım” dedi.

 

DİNÇER “İMAR ÇALIŞMALARI SON SÜRAT DEVAM EDİYOR”
Kemalpaşa Belediyesi’nin İmar ile ilgili olarak çalışmalarına son sürat devam ettiği bilgisini veren İYİ Parti Kemalpaşa İlçe Başkanı Coşkun Dinçer “ İmar konusunda sivil vatandaşlardan oluşan emlakçı, müteahhit, mühendis ve mimarlardan oluşan bir komisyonla birlikte lobisini yapmaktayız. Mecliste ilçe başkanlarının arkaya oturulması konusunda Kemalpaşa Belediye Başkanı Rıdvan Karakayalı üslupta yanlış yapmıştır.  Ben ilçe başkanı olarak mecliste en önde oturma tarafı değildim. Baktım ki ilçe başkanları oturuyor. Bende oturdum. Konuşma hakkın yok, müdahale etme hakkın yok oturmamız gereksizdi. AK Parti İlçe Başkanı ve MHP İlçe Başkanı olarak gruplarına müdahale ettikleri için onları önden kaldırmak istedi.

Muhsin Yazıcıoğlu Sosyal Tesislerinde bulunan havuzun bir aylık maliyeti çalışanlar hariç 55 Bin Lira. Biz oradan para kazanmayı düşünmüyoruz. Sadece maliyeti kurtarmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

 

SOLMAZ “GÜÇLER BİR ARAYA GELDİĞİNDE HER ŞEY OLUR”
Gazeteci Filiz Eroğlu’ya ev sahipliği için teşekkür eden DSP İzmir İl Başkanı Ramazan Solmaz “İl Başkanlığım münasebetiyle birçok ilçeyi geziyorum. Kemalpaşa’da mecliste grubu bulunan bulunmayan bütün ilçe başkanlarının aynı masa etrafında birleşmesi çok memnun edici bir olay. Siyasiler olarak basına yeterli desteği veremediğimizi görüyorum. İl Başkanlığım münasebetiyle birçok ilçeyi geziyorum. Buralarda yerel basın günlük, haftalık gazete çıkarmaktalar, Kemalpaşa da bu konuda daha zayıf. Kemalpaşa olarak aslında biz çok şanslıyız 1 tane milletvekilimiz var, 1 tane genel başkan yardımcımız var, 2 tane il başkanımız var, siz değerli ilçe başkanlarımızla siyasi yönden zengin bir ilçe.  Önemli olan gücü bir araya getirebilmek. Bu toplantılar ile bu güçler bir araya geldiğinde her şey olur. Sen yaptın ben yaptımla siyaset yapmayıp, Kemalpaşa’ya hizmet etmeliyiz. Halkın daha fazla haber alması için basını koruyup kollamamız gerekli” diye konuştu.

 

BİÇEN “BİR ARAYA GELEBİLMEK OLDUKÇA ÖNEMLİ”
Siyasetin kirli yüzü olan kutuplaştırmanın had safhaya çıktığı bu günlerde böyle bir organizasyonu yapmış olmasından dolayı Gazeteci Filiz Eroğlu’na teşekkür eden Saadet Partisi Kemalpaşa İlçe Başkanı Ramazan Biçen “masadan tam olarak bir sonuç ile ayrılamamış olsak da kıymetli gazeteci Filiz Hanım sayesinde toplum nezdinde bir araya gelinebiliniyormuş mesajının verilmesi bile oldukça önemli bir husus. Bu tür organizasyonlar düzenli olarak yapılıp daha sonuç odaklı bilgi alış verişi niteliğinde olursa maksat yerine gelmiş olur. Tabi ki siyasi tecrübe çok önemli. Birde biz siyasetçilere bu tür organizasyonlar tecrübe katar,  faydalı olur kanaatindeyim” dedi.

 

Kaynak: (KA) - Kemalpaşa Aktüel - Filiz Eroğlu Editör: Filiz Eroğlu
Etiketler: KEMALPAŞA, SİYASETİNDE, ÖZLENEN, TABLO,
Yorumlar
Haber Yazılımı