Haber Detayı
30 Haziran 2018 - Cumartesi 00:46
 
KEMALPAŞA'NIN TURİZME AÇILAN KAPISI:GÖLPARK
Göletiyle, yeşil alanlarıyla, amfi tiyatrosuyla, rıhtımlarıyla ve restoranlarıyla Kemalpaşa’nın beklide en çekici yerlerinden birisi halini alacak olan ve ziyaret eden herkeste fotoğraf çekilme isteği uyandıran Göl Park Kemalpaşa Belediye Başkanı Arif Uğurlu’nun prestij projesi.
KEMALPAŞA Haberi
KEMALPAŞA'NIN TURİZME AÇILAN KAPISI:GÖLPARK

Kemalpaşa ilçe merkezine 2. Km. mesafede inşası devam eden Kemalpaşa Belediyesi Binali Yıldırım Göl Park projesi, tamamlanmasının ardından Kemalpaşa’ya ayrı bir kimlik kazandıracak.

Yıllardan beri söylüyoruz Kemalpaşa turizmin merkezi olmalı diye. İşte Gölpark projesi Kemalpaşa’nın turizm merkezi olması yolunda attığı önemli bir adım bence.

Kemalpaşa dünyaca ünlü kirazının ardından dağ ve doğa turizmi, organik tarımı, köyleri ve mesire alanları ile İzmir ve çevresinde yaşayanların şehir gürültüsünden uzaklaşabilecekleri önemli alternatiflerden bir tanesi. Kemalpaşa dışında yaşayıp burayı keşfedenler günü birlik ziyaretlerin yanında, çeşitli bölgelerde gerçekleştirilen villa projelerinden evler satın alıyor. Son yıllarda Torbalı yolu ve Yukarıkızılca bölgesinde çok sayıda siteler halinde villalar yapıldı, yapılmaya da devam ediyor. Önümüzde ki yıllarda o bölge de belki de bir şehir oluşacak. Kaliteli yerleşim alanların oluşması daha birçok aileyi İzmir’den hatta İstanbul’dan Kemalpaşa’ya taşıyacak.
Şehirlerden uzaklaşmak isteyenlerin bu bölgeye yerleşmesinde Yukarıkızılca-Armutlu arasındaki “Park Orman” ve tabiî ki Kemalpaşa’nın turizminde göz bebeği olacak Gölpark’ın katkısı büyük. 

Bilenler bilir bir yıl önce Gölet’e gittiğimizde etrafında hiçbir şey yoktu. Ağaç yoktu, yolu topraktı. Kupkuru bir çevresi vardı. Geçtiğimiz günlerde Kemalpaşa Belediye Başkanı Arif Uğurlu beni ve yerel basında görev yapan gazetecileri bu projesini tanıtmak maksadıyla Göl Park’ta ağırladı. Tamamlanmak üzere olan projeye kısa bir zamanda çok şeyin katılmış olduğunu gördük. 

Gölet dâhil 550 Bin metrekare alanda yapımı tamamlanmak üzere olan Binali Yıldırım Gölpark’ın içerisinde, rıhtımlar, açık hava tiyatrosu, miniatürk, 2 adet iskele, kafeler, çocuk oyun alanları, yürüyüş ve bisiklet yolları bulunuyor. Projenin yeşil alan büyüklüğü 160 bin metrekare. 27 bin adet tatlı su balığının yaşayacağı göletin çevresinde 4500 adet ağaç, endemik bitki ve çiçek çeşidi bulunuyor. Yürüyüş ve koşu yolunun büyüklüğü ise 18 bin metrekare. Projede ayrıca bin yüz metre uzunluğunda yapay bir dere ile yapay şelale, gölet içerinde fıskiye ve ışıklandırma sistemleri ile Osmanlı kayıkları da bulunacak.

Projede bir de tartışmalara konu olan Kemalpaşa’nın en büyük cami projesi devam ediyor. Belediye Başkanı Arif Uğurlu’nun verdiği bilgiye göre bu cami hayırsever iş adamlarının katkıları ile yapılmakta. Bilindiği üzere Göl Park içerisinde inşa edilen bu cami, ihtiyaç mı değil miydi diye tartışıldı. Bunun kararını verecek olan Kemalpaşa halkı. Ben projenin Kemalpaşa’ya turizm de yansıması ile ilgileniyorum. 

Göl yapay bir göl değil. Göl etrafında yürüyüş alanları, rıhtım ve benzeri çalışmalar yapılıp gölün doğallığını bozmadan proje hayata geçirilmeye çalışılmış. İzmir'de yemyeşil bir doğa içerisinde aileniz ile birlikte iskelesinde yemek yiyip çay içebileceğiniz, Osmanlı kayığı ile göl içerisinde gezip Göl Park kordonunda yürüyebileceğiniz güzel bir mekân. 

Şimdi bu yazıyı okuyan vatandaşlar ve özellikle siyasiler beni eleştirecek belki. Belediye Başkanı Arif Uğurlu’yu övdüğümü söyleyecek olanlara not düşüyorum. Başkan Uğurlu’yu yeri geldiğinde en çok eleştirenlerden biriyim. Kemalpaşa’nın yararına ve tanıtımına katkı vereceğini düşündüğüm projelere destek olurum, köstek olmam. Özelikle Kemalpaşa turizmine katkı verecek projeler ilgi alanım. Bu proje Kemalpaşa için yeterli mi bence daha iyileri de yapılabilir. Çünkü Kemalpaşa daha iyilerini de hak ediyor. Göl Park projesinin eksikleri ya da mali konularda eleştirilecek noktaları da olabilir ancak prestijli bir proje olduğu aşikâr. Burası Kemalpaşa halkının rahat nefes alacağı, çocuklarımızın ve gençlerimizin farklı etkinliklerde keyifli ve eğlenceli vakit geçirebilecekleri bir alan. Kemalpaşa’ya ve Kemalpaşa halkına hayırlı olsun.

Kaynak: (KA) - Kemalpaşa Aktüel - Filiz Eroğlu Editör: Filiz Eroğlu
Etiketler: KEMALPAŞA'NIN, TURİZME, AÇILAN, KAPISI:GÖLPARK,
Yorumlar
Haber Yazılımı