Haber Detayı
10 Ocak 2019 - Perşembe 16:01
 
KEMALPAŞA’NIN TEK KADIN ADAY ADAYI SİBEL BEZCİ
Kemalpaşa’nın tek kadın Belediye Başkan aday adayı Sibel Bezci 10 Ocak Çalışan Gazeteciler gününde Kemalpaşa yerel basınına kahvaltı düzenledi. Bezci, yerel basın nezdinde mesleğini icra eden tüm gazetecilerin günün kutladı.
SİYASET Haberi
KEMALPAŞA’NIN TEK KADIN  ADAY ADAYI SİBEL BEZCİ

CHP Kemalpaşa Belediye Başkan Aday adayı Sibel Bezci, düzenlenen kahvaltıda aday adaylık sürecini ve kendisini hakkında merak edilenleri anlattı.

5 YIL ÖNCE ADAY OLACAĞIMI AÇIKLADIM
Başarılı bir iş kadını ve 2 erkek çocuk annesi olan CHP Belediye Başkan Aday Adayı Sibel Bezci,  31 Mart’ta yapılacak yerel seçimler için 5 yıl öncesinden adaylığını açıklayan tek isim olduğunu söyledi. 2014 yılındaki belediye meclis üyeliği adaylığı döneminde, 2019 seçimleri için Belediye Başkanı aday adayı olmaya karar verdiğini ifade eden Sibel Bezci “ 2014 yılında meclis üyeliği adaylığı dönemimde Kemalpaşa genelinde önemli çalışmalarımız oldu. Bu süreçte insanların içerisine girdim. Eksilerimizi, artıklarımı gördüm. Bu benim için önemli bir deneyimdi. Ben daha 2014 yılında seçimi kaybettiğimiz gün adaylığımı açıkladım ve 5 yıldan bu yana hiç durmadan çalıştım. İl başkanlığımızın ve genel merkezimizin tüm etkinliklere katıldım. Kemalpaşa’da sivil toplum kuruluşları ile yakın temaslar kurarak, güzel dostluklar edindim. Bugün Kemalpaşa’da bir Sibel Bezci var. Bu süreçte bana “seni çok yıpratırlar” dediler. Yıpratsınlar ne kadar yıpratabilirler dedim. Ben bildiğimden şaşmadım, şaşmayacağım. Sonuçta Kemalpaşa’yı kazanmak istiyorum” dedi. 

TORNA TEZGÂHINDAN SİYASETE
Erkek mesleği olarak bilinen tornacılık mesleğini sanayide uzun yıllardan bu yana devam ettiren Sibel Bezci, tornacılık mesleğinde ki nadir kadınlardan olduğu kadar, Kemalpaşa’nın da tek kadın belediye başkan aday adayı. 1986 yılından beri kendi şirketlerinde tornacılık mesleğini icra eden Bezci, eşiyle birlikte işlettikleri TERMAK Makine firmasında iş ve hayat tecrübelerini siyasete aktarmak istediğini belirtti. Bezci “ben Türkiye’nin ilk kadın tornacısıyım. Uzun yıllardan beri erkeklerin hâkim olduğu bir meslek dalında kadın olarak çalıştım halende çalışıyorum. Ülkemizde de siyaset arenası erkek egemenliğinde. Bu kulvarda da bir kadın olarak bende varım diyorum. Kemalpaşa’da üretime dâhil olamayan, çalışamayan, kötü durumda yaşayan kadınlarımızı gördükten sonra siyasette yer almaya ve aday olmaya karar verdim. İş dünyasında, siyasette ve Kemalpaşa’nın yönetiminde muhakkak kadın eli olmalı” dedi. 

KEMALPAŞA’NIN SORUNLARI GÖRMEZDEN GELİNİYOR
Kemalpaşa’nın sorunlarına değinen CHP Belediye Başkan Aday Adayı Sibel Bezci, “ilçemizin aslında çok önemli sorunları var. Bunlar bir paragrafa sığmaz. Kısaca değinilecek olursak en önemli sorunlarımızın başında trafik ve otopark geliyor. Yol ve imar problemleri hat safhada. Ben kadın sürücü olarak Kemalpaşa'da araç kullanmayı sevmiyorum. Kemalpaşa'nın tamamı evim gibi görüyorum. Evime nasıl bir kadın eli değmişse ve işler tıkır tıkır yürüyorsa, Kemalpaşa’da evim ve elim değmeli,  yani bir kadının eli değmeli. Belediyecilik, sadece kaldırım değiştirmek değildir. Renkli olunca bir şey fark etmiyor sonuçta, yine taş. 
Ama parklarımız olmalı. Osmanlı Parkı gibi kalkıp çay bahçesinden sade parka dönüştürülmemeli. Ailelerin, çocukların oturabileceği yerler olmalı. Kemalpaşa daha yeşil olacak şekilde yapısına uygun değerlendirilmeli. Ben Kemalpaşa'yı bölge bölge değerlendirmek isterim. Her bölgenin kendi istekleri var. Bunları bozmadan onların istekleri doğrultusunda ilerleyeceğim. Kendi mesleğimle alakalı olarak, güneş enerji sistemlerini Kemalpaşa'nın kendi halkına fayda sağlayacak şekilde yapmak istiyorum. Kemalpaşa'da sanayinin elemana ihtiyacı var.  Kemalpaşa'da 20 bine yakın elaman var. Kemalpaşa ve sanayi bir türlü entegre olamıyor birbirine. Aynı zamanda bir sanayici olarak, organize sanayi ile Kemalpaşa arasında bir köprü olacağım. Kadınlarımızın birlikte olabileceği, zaman geçirebileceği yerler az.  Kadınlarımızın sanayiye yönelmesini istiyorum. Ev kadınlığından çalışan durumuna geçirmek istiyorum. Tamam, kadınlarımız kiraza gidiyor, ev temizliğine gidiyor, çocuk bakıcılığı yapıyor ancak bunlar kalıcı çözümler değil. Kadınlarımızın kendini geliştireceği işlere yönelmesi gerekiyor. Benim yanımda çalışan bir kadın çalışanım var mesela, ilkokuldan terk ama şu anda tornada program yazıyor. Erkeklere taş çıkarır. En büyük eksikliğimiz, sanayide en çok ihtiyaç duyulan CNC grubudur. Türkiye'de de böyle, Kemalpaşa'da da böyle. Önceden meslek lisesine mesleğini severek yapacak çocuklar giderdi. Artık hiçbir yere gidemeyen öğrencileri meslek lisesine yolluyorlar” dedi.

Kaynak: (KA) - Kemalpaşa Aktüel - Filiz Eroğlu Editör: Filiz Eroğlu
Etiketler: KEMALPAŞA’NIN, TEK, KADIN, , ADAY, ADAYI, SİBEL, BEZCİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı