Haber Detayı
31 Ekim 2019 - Perşembe 16:05
 
KEMALPAŞA İLÇE TARIM MÜDÜRÜ ALİ BAL ANLATTI: HOBİ BAHÇELERİ GERÇEĞİ
Kemalpaşa İlçe Tarım Müdürü Ali Bal, son yılların trendlerinden birisi haline gelen Hobi Bahçeleri hakkında açıklamalarda bulundu.
KEMALPAŞA Haberi
KEMALPAŞA İLÇE TARIM MÜDÜRÜ ALİ BAL ANLATTI: HOBİ BAHÇELERİ GERÇEĞİ

Kemalpaşa İlçe Tarım Müdürü Ali Bal, Hobi Bahçesi sisteminin, köyden kente göçen insanların köy yaşamını, toprağın kokusunu, dalından meyvenin nasıl koparıldığını, domatesin biberin patlıcanın yerden toplandığını bilmeyen ve sağlıklı yaşam mottosu ile hayatlarını geçirmek isteyen 4. Kuşak nesillerin bu özlemlerinin sömürüldüğü bir sistem olduğunu söyledi.

 

İzmir’de, Kemalpaşa’da ve dahi ülkemizin diğer tüm şehirlerinde tabiatın en güzel yerlerinde bir tarım arazisi alınarak hikayenin başladığını belirten Ali Bal “Ucuz ve büyük alanlar olduğu için tercih edilen tarım arazileri şahıslar tarafından alınarak kooperatif kurulmak sureti ile küçük parsellere ayrılıp paylaşımları sağlanıyor. Bölünen bu parseller tel örgüler ile çevrilip girişine çıkışına allı pullu taşlar ile yollar döşenerek, konteynır veya prefabrik veya ahşap küçük barakalar yaparak bir yaşam merkezi oluşturdukları iddiası ile insanlarımızı cezbedici reklamları yapılıyor. Kooperatif paydaşlarının ellerinde üyelikleri dışında herhangi bir hisse bulunmadığı gibi konu ile ilgili hukuki hiçbir dayanakları olmayan üyeler bu tarım arazisinde hukuka aykırı şekilde yapılaşmalarda bulunuyor. Tarım arazisi üzerinde bir sürü küçük parçalara ayrılmış kısımlar ve hepsinde çeşitli yapılar ve bunlar için ödenen büyük paralar. Hiçbiri yasal değil. Oysaki 5403 sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu ve Tarım arazilerinin korunması kullanılması ve planlanmasına dair yönetmelik hükümleri; tarımsal arazilerin küçülmesini, tarım arazilerinin ekonomik verimindeki düşüklüğün asıl sebebini teşkil eden fiilî bölünmeleri engellemektedir” dedi. 

 

Kemalpaşa İlçe Tarım Müdürü Ali Bal açıklamasının devamında  “Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu’na 6537 sayılı Kanun’la eklenen tanımlara göre asgarî tarımsal arazi büyüklüğü, “üretim faaliyet ve girdileri rasyonel ve ekonomik olarak kullanıldığı takdirde, bir tarımsal arazide elde edilen verimliliğin, söz konusu tarımsal arazinin daha fazla küçülmesi hâlinde elde edilemeyeceği Bakanlıkça belirlenen en küçük tarımsal parsel büyüklüğünü ”tanımlamaktadır ve buna göre kanun uygulanmaktadır. İşte bu nedenle hobi bahçeleri tarım arazilerinin amacı dışında kullanımına neden olmakta, içerisinde oluşturulan barakalar, oyun alanları, yollar tarım arazisinin vasfını kaybetmesine yol açmaktadır. Ve bu apaçık Kanuna muhalefet etmektir. Bunun tespit edilmesi durumunda arazinin ne kadarlık kısmının tarım dışına çıkarıldığı belirlenmekte ve her bir m² için 6,60 TL idari yaptırım kararı uygulanmaktadır. Arazinin eski haline getirilmesi için de Belediye Başkanlığına bildirimde bulunulmaktadır. Belediye Başkanlığı da kendi mevzuatları çerçevesinde İdari Yaptırım Kararını uygulayarak üzerinde ki tüm yapı ve yapı elemanlarını yıkmaktadır. Sonu kötü biten bir hikaye.

 

Konu iki açıdan da kamu için olumsuz koşullar  oluşturmaktadır.
1.Tarım arazilerinin amacı dışında kullanılması: Buradaki temel sorun zaten kısıtlı olan verimli tarım arazilerinde üretim yapmak yerine üzerinde ekili ve/veya dikili tarım varlığının daimi olarak yok edilmesidir. 

 

2. Kamusal Düzenin Bozulması: Yapılan tüm işlemler insanların duygularının sömürülmesi ve yapılacak işlemlerin kanuni olduğu yalanının söylenmesi üzerine kurulmuştur. Cezbedici bir reklam ve algı ile bu duruma inanan kişiler mevki ve büyüklüğüne göre değişik miktarlarda para ödeyerek ve bilmeden de olsa Kanuna Muhalefet ederek buralara sahip olmaktadırlar. Kanun gereği buraların eski haline döndürülmesi durumunda da ellerinde hiçbir şey kalmadığı gibi hayalleri ve beklentileri de yok olup gitmektedir. 

 

Bu tür bir girişimde bulunacak kişiler mağduriyet yaşamamak ve konu ile ilgili detaylı bilgi almak için İl ve İlçe Tarım Müdürlükleri ile Tapu Müdürlüklerine başvurmalıdırlar. Resmi olmayan hiçbir bilgiye itibar etmemeleri; reklam, afiş, maket ve buralarda yapılan tanıtım toplantılarında belirtilen tüm vaatlerin doğru olup olmadığı ile ilgili fikir sahibi olmaları gerekmektedir” dedi.

Kaynak: (KA) - Kemalpaşa Aktüel - Filiz Eroğlu Editör: Filiz Eroğlu
Etiketler: KEMALPAŞA, İLÇE, TARIM, MÜDÜRÜ, ALİ, BAL, ANLATTI:, HOBİ, BAHÇELERİ, GERÇEĞİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı