Haber Detayı
06 Ağustos 2019 - Salı 09:23
 
KEMALPAŞA’DA LOJİSTİK KÖY
Dünya üzerinde 90’lı yılların başında Avrupa’da Berlin duvarının yıkılması ve SSCB’nin dağılımı ile taşlar kısmen de olsa yerine oturmuş ve tüm ülkeler ekonomiye önem vererek “Ticaretlerini yoğunlaştırmaya” başlamışlardır.
KEMALPAŞA Haberi
KEMALPAŞA’DA  LOJİSTİK KÖY

Ticaretin artmaya başladığı bu yıllarda başta Fransa, Almanya ve Amerika’da olmak üzere gelişmiş ülkelerde “Lojistik Köy”ler kurulmuş ve ticaretin birçoğu bu köylerdeki tesislerde şekillendirilmiştir.


Avrupa’da 60’dan fazla “Lojistik Köy” bulunmaktadır. Bu köyler genellikle Şehir merkezlerinin dışında, farklı taşıma türleri (Deniz, Kara, Hava, Demiryolu) bağlantılarına yakın olan bölgelerde yer almaktadırlar. Lojistik köylerde;, depolama, antrepoculuk, tüm taşıma modellerinin uygulandığı taşımacılık elleçleme (Ürünlerin asli niteliklerini değiştirmeksizin yapılan işlemler), ithalat ve ihracat, transit işlemleri, gümrükleme, Dış Ticareti ilgilendiren tüm kamu kurumlarının verdiği hizmetler (Tarım il, TSE, Zirai Karantina, veterinerlik v.b.), alt yapı, sigorta ve bankacılık, danışmanlık hizmetleri verilmektedir. Bu hizmetlerin bir düzen içerisinde verilmesinin o bölgeye ve ticaretine ciddi anlamda destek sağladığı görülmektedir. Lojistik Köylerin, Amerika ve Avrupa’da sayıları bir hayli fazla olmasına rağmen yıllık yaklaşık olarak 400 Milyar USD Dış Ticaret hacmine sahip ülkemizde henüz hiç olmaması düşündürücüdür.


Ülkemizde 18 tanesi TCDD tarafından planlanan toplam 21 adet lojistik köy projesi geliştirilmeye çalışılmaktadır. Tüm taşıma modellerinin kullanımına uygun bölgelere baktığımızda Tekirdağ/Çorlu, Edirne/Kapıkule, Hatay/İskenderun, Bursa/Gemlik’in yanı sıra İzmir/Kemalpaşa bölgesinin de öne çıktığını görmekteyiz.


Kemalpaşa bölgemizin özelliklerine baktığımızda;

-İçerisinde iki Organize Sanayi Bölgesi barındıran, (KOSBİ ve BAYOSB)

-850’ye yakın fabrikada 30.000’den fazla çalışanı olan,

-Gümrüklü saha olarak nitelendirdiğimiz 30’a yakın Antreposu olan,

-Toplamda 5 Milyar USD Dış Ticaret hacmi bulunan,

-Tüm taşıma modüllerine yakın ve altyapısı kısmen hazır olan (Deniz, Kara, Hava, Demiryolu modülleri) 

-Tarım ürünlerinin yetiştirilip yurt dışına gönderildiği önemli bir merkez konumunda olduğunu (Kiraz, Zeytin, Üzüm, Şeftali, Erik v.b.) görmekteyiz.


Bu bağlamda bölgemizde daha önce Ulaştırma Bakanlığı ve yerel yönetimler ile çalışmalar başlatılmış ancak henüz sonuç alınamamış olan “Kemalpaşa Lojistik Köy” projesi tekrar raflardan çıkartılıp masa üzerine yatırılmalıdır. Bu proje tekrar gündeme geldiğinde tüm paydaşlar bir araya getirilmeli (Belediye, STK’lar, Organize Sanayi Bölgeleri, Kamu kurumları, odalar ve üniversitelerin ilgili birimleri) bir çalıştay hazırlanarak konu tüm detayları ve bölgeye kazanımları ile masaya yatırılıp değerlendirilmelidir. 


 

Tüm bunlar yapılırken de özellikle de en büyük zenginliğimiz olan “Tarımsal alanlarımız” yani topraklarımız kesinlikle ellenmemeli, tarım destekli sanayileşilmelidir. Bu çalışmalar sağlıklı bir şekilde yürütülür ve Kemalpaşamıza tıpkı Avrupa’da örnekleri olduğu gibi bir “Lojistik Köy” kazandırılırsa,

 

-Dış Ticaretteki tüm süreçleri (Gümrük ve diğer kurum işlemlerini) kurulacak olan bu “Lojistik Köy” de gerçekleştireceğimiz için firmalarımız hem zaman hem de maliyet konusunda ciddi kazanım elde edeceklerdir. Dolayısıyla 5 milyar USD’lik Dış Ticaretimiz kat ve kat artacaktır.

 

-Yeni açılacak iş alanları ile İstihdam sorunumuz ortadan kalkacaktır.

 

-Türkiye’de bir ilk olacağından bölgemiz ekonomisi canlanacak ve uluslararası yatırımcıların cazibe merkezi haline gelecektir. (-Tekrar etmekte fayda var, asıl zenginliğimiz olan “Tarım havzalarımız” ellenmeksizin. !) 

 

Ekonomimizin canlandığı, tüm hane halklarının gelirlerinin yükseldiği ve geçim dertlerinin olmayacağı günlerin gelmesi ümidiyle tüm Kemalpaşalı hemşerilerimin mübarek Kurban  Bayramını kutlar, sevgi ve selamlarımı iletirim. 

Kaynak: Editör:
Etiketler: KEMALPAŞA’DA, , LOJİSTİK, KÖY,
Yorumlar
Haber Yazılımı