Haber Detayı
30 Ekim 2019 - Çarşamba 13:32
 
KEMALPAŞA’DA CUMHURİYET COŞKUSU
Cumhuriyetin ilanının 96. Yıldönümü Kemalpaşa’da düzenlenen çeşitli etkinliklerle coşkuyla kutlandı. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları, Kemalpaşa’da ilk olarak İlçe Kaymakamı Sayın Dr. Kemal Kızılkaya'nın makamında tebrikleri kabul etmesiyle başladı. Ardından ilçe rekreasyon alanında Ferzent Bulum Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan kutlamalarla devam edildi.
KEMALPAŞA Haberi
KEMALPAŞA’DA CUMHURİYET COŞKUSU

Tören öncesinde, Kemalpaşa Kaymakamı Dr. Kemal Kızılkaya, Kemalpaşa Belediye Başkanı Rıdvan Karakayalı ve Kemalpaşa İlçe Millî Eğitim Müdürü Fikret Yılmaz ile birlikte vatandaşların bayramını kutladı. Saygı duruşu ve İstiklâl Marşı'nın okunmasının ardından kutlama programı başladı. 

EGEMENLİK, CUMHURİYET İLE MİLLETİN OLMUŞTUR 
Kemalpaşa Kaymakamı Dr. Kemal Kızılkaya konuşmasına vatandaşların bayramını kutlayarak başladı. Kızılkaya “Kurtuluş savaşımızın zaferle sonuçlanmasından sonra, 29 Ekim 1923 yılında ilan edilen Cumhuriyet, milletimize verilmiş en büyük miras ve vazgeçilmez bir değerdir. İşte bu değer, bizleri, Millî bir devletin onurlu, özgürce düşünebilen, eşit hakları olan birer ferdi, devletin tek ve gerçek sahibi haline getirmiştir. Devlet yönetme işini, kişilerin, ailelerin, bir zümrenin ya da belli sınıfın eline bırakmayan Cumhuriyet sistemi, 1923'ten beri ülkemize büyük katkılar sağlamış, Türk toplumunu millet olma bilincine ulaştırmış, bireyi de vatandaş konumuna yükseltmiştir. Artık egemenlik hiçbir kayıt ve şart olmaksızın milletin olmuştur. Böylece milletimiz egemenliğini kendi hür iradesi ile seçtiği temsilcileri eliyle kullanmıştır. Tarihimizin en büyük ve kapsamlı çağdaşlaşma hamlesi olan Cumhuriyet, getirdiği yenilikler ve atılımlar ile Türk insanının ufkunu genişletmiş, ekonomik, sosyal ve siyasal yaşantımıza görülmemiş bir dinamizm kazandırmıştır" dedi. 

 

Cumhuriyet sayesinde dünyanın saygın ülkelerinden biri haline geldiğimize vurgu yapan Kemalpaşa Kaymakamı Dr. Kemal Kızılkaya, Cumhuriyetimiz kurulduğu günden bugüne kadar birçok kez iç ve dış tehdit ve tehlikelerle karşı karşıya kaldığını söyledi. Kızılkaya; "Devletimiz ve ülkemiz, Cumhuriyetin bizlere verdiği bu güç sayesindedir ki uluslararası camiada önemli bir yere sahip olmuş, dünyanın saygın ülkelerinden biri haline gelmiştir. Cumhuriyetimiz kurulduğu günden bugüne kadar birçok kez iç ve dış tehdit ve tehlikelerle karşı karşıya kalmıştır. Ancak milletimizin cumhuriyetine ve onun getirdiği değerlere sahip çıkma iradesi karşısında tüm bu tehditler bertaraf edilmiştir. Tam da bu noktada hafızalarımızda daha tazeliğini koruyan 15 Temmuz 2016 günü yaşanan hain darbe girişimi, Cumhuriyetimize ve onun bize sağladığı değerlere karşı yapılan saldırının en alçak, en vahim örneğidir. Ancak aziz milletimiz dün Kurtuluş Savaşımızda gösterdiği kahramanca tutumunu, 15 Temmuz 2016 günü yaşanan hain darbe girişiminin bertaraf edilmesinde de göstermiştir" dedi.

 

DERECEYE GİREN ÖĞRENCİLERE ÖDÜLLERİ VERİLDİ
Yapılan konuşmaların ardından ilçe çapında gerçekleştirilen çeşitli yarışmalarda dereceye giren öğrenciler, hediyelerini; İlçe Millî Eğitim Müdürü Fikret Yılmaz, Kemalpaşa Belediye Başkanı Rıdvan Karakayalı ve Kemalpaşa Kaymakamı Dr. Kemal Kızılkaya elinden aldılar.

 

GEÇİT TÖRENİ YAPILDI
Dereceye giren şiir ve kompozisyonların okunmasından sonra Kemalpaşa Halk Eğitim Merkezi Halk Oyunları ekibi tarafından hazırlanan Zeybek oyunu sergilendi. Sunuculuğunu Ferzent Bulum Anadolu Lisesi Öğretmenlerinden Muhbet Toprak ile Gökhan Karaoğlan gerçekleştirdiği ve vatandaşların ilgiyle izlediği 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı töreni, Ferzent Bulum Anadolu Lisesi bando takımının eşliğinde okulların yaptığı geçit töreni sonrasında sona erdi.

 

KEMALPAŞALILAR FENER ALAYINDA BULUŞTU
Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri kapsamında Kemalpaşa Belediyesi tarafından Fener alayı düzenlendi. Fener alayına katılan çok sayıda vatandaş marşlar eşliğinde rekreasyon alanına yürüdü. Rekreasyon alanında gerçekleştirilen programda, Kemalpaşalı sanatçılar konser verdiler. Halk oyunu ekiplerinin gösterilerini Kemalpaşalılar ilgiyle izledi.

 

Kaynak: Editör: Filiz Eroğlu
Etiketler: KEMALPAŞA’DA, CUMHURİYET, COŞKUSU,
Yorumlar
Haber Yazılımı