Haber Detayı
05 Mayıs 2019 - Pazar 13:12
 
KEMALPAŞA BELEDİYE MECLİSİNDEN NOTLAR
Kemalpaşa Belediye Meclisi, 31 Mart yerel seçimlerinin ardından çalışmalarına başladı. Meclis Başkan vekilleri, divan katibi üyeleri ve komisyon üyeleri yapılan oylamalarla belirlendi. Meclis gündemine gelen bazı konular parti grupları arasında tartışmalara sebep oldu. Önemli gündem maddelerini sizler için derledik.
SİYASET Haberi
KEMALPAŞA BELEDİYE MECLİSİNDEN NOTLAR

I. ve II. Meclis Başkan Vekili seçimleri için yapılan gizli oylama sonucu;  31 oy kullanıldığı ve oy dağılımlarında: 
I. Meclis Başkan Vekili olarak aday gösterilen 
Metin YAŞAR; 16
Mehmet TÜRKMEN :15
 
II. Meclis Başkan Vekilliğine aday gösterilen; 
Okan BİLDİRİCİ; 16 
Muharrem BAYRAKTAR; 15 oy almış olup,  
 
Meclis I. Başkan Vekili olarak Metin YAŞAR,  Meclis II. Başkan Vekili Okan BİLDİRİCİ oy çokluğu ile seçilmiştir. 
 
2 Asil ve 2 Yedek Katip Üye için yapılan gizli oylama sonucu, 31 toplam oy kullanılmış, Asil Üye Olarak Aday Gösterilen; 
Muammer ALTIN     ;15
Çoşkun KILIÇ          ;16
Şaban TAK             ;15
Hakan ORHAN        ;16
Oy almış olup, Meclis Üyeleri Çoşkun KILIÇ ve Hakan ORHAN Asil Katip Üye olarak oy çokluğu seçilmişlerdir. 
 
5393 Sayılı Belediye Kanununun 33/b Maddesi gereği Belediye Meclis Üyeleri arasından bir yıllığına gizli oyla 3 adet encümen üyesi seçimlerinde aday olarak gösterilen;
 
Ahmet Yaşar BEKTAŞ ; 15
Türkiz İLKÇOŞKUN ; 15
Hüseyin KALIPÇI ; 15
Okan BİLDİRİCİ ; 16
İzzettin GÜLER; 16
Taner BİLGİN ; 16 
 
Oy almış olup  Meclis Üyeleri Okan BİLDİRİCİ, İzzettin GÜLER ve Taner BİLGİN encümen üyesi olarak oy çokluğu ile seçilmiştir. 
 
KOMİSYONLAR ŞU ŞEKİLDE OLUŞTU
Plan ve Bütçe Komisyonu; Ahmet Özken, Nejat Özden, Coşkun Kılıç, Mustafa Baş, Taner Bilgin
,
İmar Komisyonu; Barış Uçar, Hüseyin Kalıpçı, Okan Bildirici, Canip Han, Aydın Durak
 
Hukuk Komisyonu; Arzu Külahcıoğlu Altıntoz, Mehmet Önlü, Kerim Altın, Hakan Orhan, Sedanur Özer
 
Esnaf Komisyonu; Şaban Tak, İsmail Bodur, Türcel Çark, Dursun Murat Dilek, Sedanur Özer
 
Çevre ve Sağlık Komisyonu; Ahmet Yaşar Bektaş, Türkiz İlkcoşkun, Çile Özkul, Kerim Altın, Dursun Murat Dilek 
 
Tarım ve Hayvancılık Komisyonu; Muammer Altın, Tevfik Uğur, Mustafa Baş, Coşkun Kılıç, İzzettin Güler 
 
Kadın Erkek Eşitliği Komisyonu; Türkiz İlkcoşkun, Arzu Külahcıoğlu Altıntoz, Çile Özkul, Burhan Aydın, Sedanur Özer
 
ÇİFTÇİ MALLARI KORUMANIN KAYYUMA DEVREDİLMESİNE KARAR VERDİ
Kemalpaşa Belediyesi’nin Mayıs Ayı 2. Birleşiminde gündeme gelen Organize Sanayi Müteşebbis Heyeti üyeliklerine tüm partiler talip olurken, Çiftçi Malları Koruma meclisine talipli çıkmadı. Yapılan oylama sonucunda Çiftçi Malları Korumanın kayyumda devredilmesi oy birliği ile kabul edildi.
 
Mayıs ayı 2. Birleşiminin gündeme gelen maddelerden biriside 4081 sayılı Çiftçi Malları Korunması Hakkındaki Kanunun 4. Maddesi hükmü gereği, Murakabe kurulu üyeliğine 5 asil 5 yedek üye ile çiftçi malları koruma meclisine 5 asil 5 yedek üye seçiminin görüşülerek karar bağlanmasıydı.
 
Toplantıda CHP Grup Sözcüsü Arzu Külahçıoğlu, Çiftçi Malları Koruma’ya üye bildirmediklerini söyledi. AK Parti Grup sözcüsü Metin Yaşar ise Kemalpaşa Belediye Başkanı Rıdvan Karakayalı’nın seçim öncesi verdiği sözü hatırlatarak “çiftçi mallarına borcu olan çiftçilerimizin borçlarını sileceğiz sözünün takipçisi olacağız. Borçlar çiftçilerimizin üzerinde bir kambur, bu sorunu el birliği ile çözeceğiz. Çiftçi Malları Koruma’ya bizde üye vermek istemiyoruz. Konunun kaymakamlığa gidilerek yasal sürecin başlaması gerektiğini düşünüyoruz” dedi.
 
Toplantıda MHP Grubu da Çiftçi Malları Koruma’ya üye vermeyeceklerini belirtti.
 
Meclis Başkanı Rıdvan Karakayalı hiçbir siyasi parti grubunun Çiftçi Malları Koruma’ya üye vermediğini belirtmesi üzerine konunun gündemde kalmasına gerek olmadığını söyleyerek, kayyuma devredilmesini meclisin oyuna sundu, oy birliği ile kabul edildi.
 
KOSBİ'YE ÜYE BELİRLENMESİ, MECLİSTE TARTIŞMAYA SEBEP OLDU
Cumhur İttifakı Meclis Üyeleri Karakayalı’ya suç duyurusunda bulunacaklarını söylediler.
 
Kemalpaşa Belediye Meclisi’nin Mayıs Ayı 2. Birleşim toplantısı Belediye meclis toplantı salonunda gerçekleştirildi.
 
Toplantıda meclis gündemindeki konular görüşüldü. Gündemdeki maddelerden Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi Müteşebbis Heyeti’ne 2 asil ve 2 yedek üye seçimi ve Belediye Başkan Yardımcılarının ödenekleri konularının Belediye Başkanı Rıdvan Karakayalı tarafından gündemden çekilmesi üzerine mecliste tartışmalar yaşandı.
 
Kosbi Müteşebbis Heyeti’ne 2 asil ve 2 yedek üye seçimi müzekkeresinin geri çekilmesi ile ilgili meclisi bilgilendiren Kemalpaşa Belediye Başkanı Rıdvan Karakayalı şunları söyledi;
“4562 sayılı Organize sanayi bölgeleri kanununun 1. Maddesinde müteşebbis heyet üyelerinin kuruluşların karar organlarında görevli olanlardan veya mensupları arasından tespit edileceği belirtilmiştir. Belediye meclisinin görevleri ile ilgili 5393 sayılı belediye kanunun 18. Maddesinde Organize sanayi bölgesi müteşebbis heyet üyelerinin seçimi ile ilgili herhangi bir husus belirtilmediğinden dolayı kanunun 3. Maddesinin B fıkrası ile belediye başkanının görevleri ile ilgili 38. Maddesinin P fıkrası gereğince kanunlarla belediyeye verilen belediye meclisi veya belediye encümeni kararlarında belirtilmeyen görevleri yapmak ve yetkileri kullanma görevi belediye başkanına verildiğinden dolayı organize sanayi bölgesi müteşebbis heyet üyeleri tarafımdan atanacaktır. Bu öneriyle bu hususta meclise sunulan müzekkere tarafımdan geri çekilerek meclise getirilmeyecektir”
Mecliste Ak Parti Grubu adına konuşan grup sözcüsü Metin Yaşar müzekkerenin meclisten geri çekilmesine itiraz ettiklerini belirterek maddenin oylanmasını talep etti. Belediye Başkanı Rıdvan Karakayalı’nın maddeyi oylamaya sunmayacağını belirtmesi üzerine Metin Yaşar kanunun gereği neyse yapacaklarını belirtti.
 
Belediye Meclisinin Mayıs ayı ilk oturumunda görüşülerek komisyona havale edilen Belediye Başkan Yardımcılarına verilecek ödeneklerin belirleneceği gündem maddesi de Belediye Başkanı Rıdvan Karakayalı tarafından gündemden geri çekildi. Bu maddenin de gündemden çekilmesine Ak Parti ve MHP grubu tepki gösterdi.
Ak Parti ve MHP Meclis üyeleri yaşananların hukuksuz olduğunu, meclis çalışmalarının bloke edildiğini belirterek suç duyurusunda bulunacaklarını söylediler.
 
Meclis toplantısının tamamlanmasının ardından Ak Parti ve MHP Meclis üyelerinin katılımı ile bir basın toplantısı gerçekleştirildi. Basın toplantısında Ak Parti Kemalpaşa İlçe Başkanı Mehmet Ali Demirtaş, Ak Parti Grup Sözcüsü Metin Yaşar, MHP İlçe Başkanı Mustafa Gözütok ve MHP Meclis üyesi Canip Han açıklamalarda bulundu.
 
KARAKAYALI’DAN SOSYAL MARKET AÇIKLAMASI
Kemalpaşa Belediye Başkanı Rıdvan Karakayalı, Belediye Meclisi’nin Mayıs Ayı 3. Birleşiminde Sosyal Market ile ilgili meclisi bilgilendirdi.
 
Mecliste yaptığı konuşmada Sosyal Market için kendi belediye malının içerisine giremediğini ifade eden Karakayalı “Sosyal Market diye bir şeyimiz var. Kendi belediyemizin malının içerisine giremiyorum. Kilitlemişler. Kembel adı altında sosyal yardımlaşma derneği kurmuşlar. Birde Kembel kuruyorlar. Yani belediye ile özdeşleştiriyorlar. Kurucuların yöneticilerin birkaç tanesi burada. Bütün her şeyi belediyeden. Elektrik su belediyeden. Yer belediyeden. Ama yönetim onlardan. Bize hesap vermiyorlar. Bu konuda suç duyurusunda bulunacağız. Madem özel bir dernek kurdunuz belediyenin binasını nasıl kullanıyorsunuz. Orada çalışanların hepsinin parasını belediye veriyor. Halk veriyor. Allah’tan korkmuyor musunuz siz ya. Bütün hepsinden rücu edeceğiz. Bu zamana kadar kullandıkları elektrik, su ve kira bedellerini de” diye konuştu.
Ak Parti grup sözcüsü Metin Yaşar’ın konunun yerinin meclis olmadığını belirtmesi üzerine Kemalpaşa Belediye Başkanı Rıdvan Karakayalı meclisi bilgilendirdiğini, herkesin gerçekleri bilmesinin gerektiğini söyledi.
 
MHP MECLİS’TE KENDİ GRUBUNU KURDU
31 Mart’ta yapılan yerel seçimlerde, Kemalpaşa’da Cumhur İttifakı çatısı altında Ak Parti listesinden meclis üyeliklerine seçilen Milliyetçi Hareket Partili meclis üyeleri Ak Parti’den istifa ederek kendi meclis gruplarını kurdu.
 
Belediye Meclis üyeleri Sedanur Özen, Taner Bilgin ve Canip Han partilerini mecliste MHP grubu olarak temsil edecekler.
Genel merkezlerinin aldığı karar ile Cumhur İttifakı olarak seçimi girilen yerlerde ortak liste oluşturulduğunu ifade eden MHP Kemalpaşa İlçe Başkanı Mustafa Gözütok “ Kemalpaşa’da meclis üyesi seçilen arkadaşlarımız, Ak Parti üyeliklerinden istifa edip, Milliyetçi Hareket Partisi üyesi olarak mecliste kendi gruplarını kurmuşlardır. Bu kararı, ilçemize yapılacak olan hizmetleri daha yakından takip edip hızlandırmak için aldık. Tüm Türkiye’de olduğu gibi Kemalpaşa’da da Cumhur İttifakı sıkıntısız bir şekilde devam etmektedir. Hepimizin ortak paydası Kemalpaşa’dır” dedi.
 
İYİ PARTİLİ ÜYELER CHP’DE DEVAM EDECEK
İyi Partili meclis üyeleri hakkında açıklama yapan İYİ Parti Kemalpaşa İlçe Başkanı Coşkun Dinçer “Genel merkezimiz İYİ Partili üyelerin istifa edip etmeme kararını partililerin tercihine bırakmıştır. Kemalpaşa’da İyi Partili meclis üyelerimiz Şaban Tak ve Hüseyin Kalıpçı CHP grubu çatısı altında meclis üyeliklerini devam ettireceklerdir” dedi.
Kaynak: (KA) - Kemalpaşa Aktüel - Filiz Eroğlu Editör: Filiz Eroğlu
Etiketler: KEMALPAŞA, BELEDİYE, MECLİSİNDEN, NOTLAR,
Yorumlar
Haber Yazılımı