Haber Detayı
30 Haziran 2018 - Cumartesi 00:54
 
KAPORTACI MURAT'IN ELLERİNDE HAYAT BULAN ARAÇLAR
Kemalpaşa Küçük Sanayi Sitesinde hizmet veren Murat Kaporta ve Boya, hasarlı araçların tüm onarımlarını yapmasının yanında, özellikle hurda denilebilecek araçları baştan sona yenileyerek trafiğe çıkmalarını sağlıyor.
ESNAF Haberi
KAPORTACI MURAT'IN ELLERİNDE HAYAT BULAN ARAÇLAR

Çocukluğundan beri kaportacılık mesleğini sürdürdüğünü belirten Murat Kaporta Boya’nın sahibi Murat Tortumluoğlu yaptığı işin artık kendisi için bir yaşam biçimi haline geldiğini belirtti. Özellikle eski model klasik araçlar ve jiplerin onarımlarını yapmanın kendisi için bir işten ziyade hobi haline geldiğini belirten usta kaportacı, en büyük mutluluğunu ise kendi elinden çıkan araçları trafikte görmek olduğunu söyledi. Çocukluk yıllarında İstanbul Avcılar sanayisinde çıraklık yaparak başladığı kaportacılık mesleğini uzun yıllardan beri Kemalpaşa’da devam ettiren Murat Tortumluoğlu özel projeli işler için de müşterilerine hizmet vermekte.  
 
Eski model araçların ve Jiplerin onarılmasında en zor işin kaporta işçiliği olduğunu ifade eden Murat Tortumluoğlu, “onarım için dükkânıma gelen tüm araçları öncelikle gözle muayene ettikten sonra yapılması gereken işlemleri belirliyorum. Bazen çok kötü durumda araçlar da geliyor. Öyle ki bu tür araçları neredeyse baştan aşağı yenilemek gerekiyor. Onarımı 3-4 ay hatta daha fazla süren işlerimiz bile oluyor. Kaportacılık bu yönüyle gerçekten sabır da gerektiren bir iş. Araç üzerinde yapılacak tüm işleri kendim yapıyorum. Kaportanın doğrultulması, kaynak ve çekiçleme işlemleri, tüm çürüklerin temizlenmesi, gönyesi kaçan araçların tekrar eski formuna getirilmesi, tüm sökme takma işlerini gerçekleştirip, araçlarımızı boyaya hazır bir hale getiriyoruz. Müşterilerimin talepleri doğrultusunda araçta istenen değişikliklerine yapabilmekteyiz. Meslek hayatım boyunca hurda denilebilecek çok sayıda aracı baştan aşağı yenileyerek yeniden kullanılır hale getirdim. Bu iş aslında benim için zamanla hobi haline geldi. O eski, hurda denilen araçları onarmak tekrar kullanılabilir hale getirmek benim için bir zevk haline dönüştü. Tabi bu tarz işlerin yanında kazalı gelen yeni araçlarında onarımlarını da büyük bir titizlikle asıllarına uygun olarak gerçekleştiriyorum” dedi. 
İşlerini düzgün yapan ustaların kaportacılık mesleğinden ekmek yediğini belirten Murat Tortumluoğlu sanayide bu tür meslekleri devam ettirecek zanaatkârlar eskiden olduğu gibi yetişmediğini söyledi. Yetiştirecek çırak bulmanın neredeyse imkânsız olduğunu belirten Murat Tortumluoğlu “günümüzde aileler çocuklarını eskiden olduğu gibi sanayiye çırak olarak göndermiyor. Bu yüzden gelecekte yıllarda sanayide yetişmiş eleman bulmak çok zor olacak. Sadece kaportacılıkta değil, diğer sanayi mesleklerinde de gerçekten işe sahip çıkıldığında, düzgün işler yapıldığında bu meslekler her zaman kazandırır.  İşini düzgün yapan, aracını zamanında veren, müşterinin arabasıyla gezmeyen, müşterinin parasını çarçur etmeyen, müşteriden aldığı parçayı kenara koyayım da, bunu başka arabaya takıp satarım düşüncesi olmayan ustalar bu işten mutlaka ekmek yerler” dedi.
Kaynak: (KA) - Kemalpaşa Aktüel - Filiz Eroğlu Editör: Filiz Eroğlu
Etiketler: KAPORTACI, MURAT'IN, ELLERİNDE, HAYAT, BULAN, ARAÇLAR,
Yorumlar
Haber Yazılımı