Haber Detayı
01 Temmuz 2019 - Pazartesi 10:23
 
KIRKPINAR’DAN ÇÖKÜŞ SÖYLEMLERİNE YANIT
23 Haziran seçimlerinin ardından ipi göğüsleyen Millet İttifakı’nın adayı Ekrem İmamoğlu oldu.
SİYASET Haberi
KIRKPINAR’DAN ÇÖKÜŞ SÖYLEMLERİNE YANIT

23 Haziran seçimlerinin ardından ipi göğüsleyen Millet İttifakı’nın adayı Ekrem İmamoğlu oldu. 

 

Seçim sonuçlarını değerlendiren CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, “31 Mart’a göre Binali Yıldırım 23 bin oy kaybetmiş, İmamoğlu ise 520 bin oy kazanmış.  Dolayısıyla teorik olarak en az 230 bin AK Partili seçmen CHP’ ye oy verdi. Vatandaşın AK Partiye gösterdiği ikinci sarı kart. Halk tepkisini gösterdi ve ‘Biz koyun değiliz’ dedi. 2023’deki seçimde de böyle olacak. AK Parti’nin artık süresi doldu. Çöküşe geçmiştir ve 2023 yılında bu ülkeyi yönetenlerin AK Parti olmayacağı çok açıktır” iddiasında bulunmuştu. Eleştirilere ilk yanıt AK Parti İzmir Milletvekili Yaşar Kırkpınar’dan geldi.

 

31 Mart’ta yapılan seçimde yüzde 52.5 oranında oyları olduğuna vurgu yapan Kırkpınar, “Bununla beraber il genel meclisinde ve belediyelerde yüzde 55 ve yüzde 60 olarak da bir oyumuz söz konusu. Aldığımız oy yüzde 53 ile 65 arasında değişiyor. Yani hangi taraftan bakarsanız bakın, AK Parti’nin ve Cumhur İttifakı’nın Türkiye genelinde yapılan seçimlerde çok büyük, ezici bir üstünlüğü var. 17 yıldır ipi birincilikle göğüslemiş ve en yakın rakibini ikiye katlayan oranlarda sonuç almıştır. İstanbul, bir yerel seçimdir ve lokal düzeyde değerlendirebileceğimiz bir tercih. Halkın iradesi o yönde olmuştur ve bu tercihin başımızın üstünde yeri olduğunu ifade ettik. Sonuçlara kim, hangi taraftan bakarsa baksın, hem AK Parti’nin hem de Cumhur İttifakı’nın ezici bir üstünlükle o seçimden çıktığı ortadadır” diye konuştu.

 

Kırkpınar, “Bizi başka bir partinin aldığı sonuç değil, kendi aldığımız sonuçlar ilgilendiriyor ve biz onlar üzerinde çalışmalarımız yapıyoruz. Mutlaka bu seçimden çıkan sonucu da partimizin yetkili ve etkili organları değerlendirecek. Netice itibariyle halkımızın vermiş olduğu mesajı en ayrıntılı bir şekilde okuyacağız. Hem geçmişte hem de yakın bir dönemde biz bu okumaları yaptık. İnşallah bundan sonra da bu okumaları yapacağız. Önümüzde 2023 sonra 2053 ve 2071 gibi büyük hedeflerimiz var. Bunlar büyük Türkiye’nin büyük hedefleridir. Biz yerel ve lokal anlamda seçim sonuçlarına bakarak ülkemizin geleceği ile ilgili tayin ve tespitte bulunmuyoruz. Bizim büyük Türkiye hedefimiz var ve İnşallah bu yolda da hiçbir şekilde yılmadan, dünya liderimiz Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde yürüyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Kaynak: (KA) - Kemalpaşa Aktüel - Filiz Eroğlu Editör: Filiz Eroğlu
Etiketler: KIRKPINAR’DAN, ÇÖKÜŞ, SÖYLEMLERİNE, YANIT,
Yorumlar
Haber Yazılımı