İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Haber Detayı
20 Haziran 2018 - Çarşamba 00:22
 
İZMİR'İN ANADOLU'YA AÇILAN KAPISI KEMALPAŞA
Kemalpaşa Kaymakamı Kemal Kızılkaya yazdı...
KEMALPAŞA Haberi
İZMİR'İN ANADOLU'YA AÇILAN KAPISI KEMALPAŞA

Bölgemizde gerçekleştirilen tarihi alan kazılarından öğreniyoruz ki,  bölgenin tarihi MÖ 8. Binli yıllara kadar uzanmaktadır. Ulucak Höyüğü olarak bilinen kazı alanında bu bilgiyi teyit eden tarihi bulgulara rastlanmıştır. Bölgemiz, uygarlık  tarihi boyunca önemli bir yerleşim yeri olmuştur. Hatta Bizans döneminde Laskarisler Devletinin ikinci başkentliğini de yapmıştır. Günümüzde Kız Kulesi adıyla da anılan Laskaris Sarayı kalıntılarının restorasyonu da gerçekleştrilerek ilçemize gelen misafirlerin ziyaretine sunulmuştur.  Kemalpaşa; Cumhuriyetimizin kuruluşunda da sahip olduğu potansiyeli ve  coğrafi konumu ile de yine  adından söz ettirmiştir. Nitekim Anadolu’nun düşman işgalinden ve İzmir’ in kurtuluşundan bir gün önce modern Türkiye Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemalpaşa ilçemizde konaklamıştır. Atatürk’ ün Nutuk eserinde de yer bulan O günün hatırasına ve milletimizin ona duyduğu minnetin bir ifadesi olarak da  o zaman kadar Nif olarak anılan bölgenin adı  Kemalpaşa olarak değiştirilmiştir.
 
   Günümüzde de Kemalpaşa,  bu önemini artırarak sürdürmektedir. Kemalpaşa, ülkemizin çağdaşlaşma ve kalkınma hamlesinde hızla gelişen ve büyüyen bir ilçe görüntüsü vermektedir. Sahip olduğu verimli topraklarında, çalışkan insanının tarım alanında ürettiği ürünleri  ile eskiden beri  çok önemli bir tarım kenti olmuştur. Sahip olduğu iklim özellikleri ile bölge sakinlerinin ekonomik değeri yüksek tarım ürünleri üretmesi, ilçenin ekonomik yönde gelişmesinde  büyük rol oynamıştır. Bununla birlikte bölgemiz  1980’ li yıllardan itibaren hızla gelişen sanayi tesislerine de ev sahipiği yapmaya başlamıştır. Kemalpaşa İzmir’in Anadolu’ya açılan kapısı yada Anadoludan İzmir’e, oradanda  İzmir Limanı vasıtasıyla tüm dünyaya açılan bir eşik noktasıdır. Bu özellliği ile Yirminci yüzyılın son çeyreğinde sanayicilerin ve yatırımcıların gözdesi haline gelmiştir. Bugün Kemalpaşa’ da iki organize sanayi bölgesi ve üç küçük sanayi bölgesinde  yer alan ve ülkemiz ekonomisinde söz sahibi olan birçok sanayi kuruluşuna ev sahipliği yapmaya devam etmektedir. Bu çerçevede halen büyümeye ve gelişmeye de devam etmektedir. İlçemiz göç veren değil göç alan  bir bölgedir. Nüfusu her sene istikrarlı bir biçimde ve son yirmi yılda ortalama 3 bin kişi artarak büyümektedir. Yani her sene ilçe nüfusuna  yeni bir kasaba daha eklenmektedir. Bu artışın önümüzdeki yıllarda artarak devam edeceği de kesin olarak ortadadır. Kemalpaşa’nın, İzmir, Ankara ve  İstanbul otoyol, hızlı tren bağlantı yolları üzerindeki konumu ile her geçen gün önemi daha da artmaktadır. Özellikle sahip olduğu stratejik konumu nedeniyle üretim merkezi olmanın yanında bir de lojistik bir merkez olma yönünde hızlı adımlarla ilerlemektedir. Önümüzdeki günlerde Türkiye’nin en önemli lojistik merkezlerinden birinin bölgemizde kurulumu da tamamlanacaktır. Bu gerçekleştiğinde  Kemalpaşa’nın önemi  katbekat artmış olacaktır.
     
   Kemalpaşa yerleşim olarak bulunduğu Nif dağı eteklerindeki eşşiz doğal güzelliklerinin yanında  ayrıca sahip olduğu sosyal dokusu ile de Anadolumuzun ve güzel Türkiyemizin bir özeti gibidir. Kemalpaşa aldığı iç göç sebebiyle 81 vilayetten gelen gözü pek, karakteri mert, çalışkan  anadolu insanlarının buluştuğu yer olma özelliğine de sahiptir. Dışardan sürekli göç almasına rağmen ayrıca belirtmek gerekir ki, ülkemizin en güvenli ilçelerindendir. Bunda da en önemli katkı, şüphesiz ilçe halkının millet olarak sahip olduğumuz ortak değerlerimize  sahip çıkıyor olmasıdır.  Kemalpaşa dışardan geleni çok çabuk sarıp sarmalayan ve kısa sürede kendisine bağlayan bir yerdir. Kemalpaşa’ya gelen buraya yerleşen, burada geleceğini arayan her kim olursa olsun en geç bir yıl içersinde Kemalpaşalı kimliğine kavuşur ve Kemalpaşalı aidiyetini hisseder. Bu anlamda Kemalpaşalı olmak bir gururdur. Ayrıca böyle toplumsal bir hoşgörü  ve ahenk oluşturabilmek de önemli bir meziyettir. Dolayısıyla böyle güzel bir iklimi oluşturan Kemalpaşalılar her türlü takdirin üzerindedir. Kemalpaşa  samimiyet şehiridir, sevgi şehiridir, saygı şehridir. Kemalpaşayı yaşamadan Kemalpaşayı tanımadan bunu anlamak ve de anlatmak zordur. Dolayısıyla Kemalpaşayı merak edenlerin mutlaka bölgeyi görmeye gezmeye ve burda insanlarla konuşup tanışmaya gelmeleri gerekmektedir. Bölgenin eşşiz doğal güzelliklerini ve kültürel zenginliklerini keşfederken özellikle de meraklılarının ziyaretlerini Mayıs ayı dolaylarına denk getirip enfes kirazlarının tadına bakmalarını şiddetle tavsiye ediyorum.
Kaynak: (KA) - Kemalpaşa Aktüel - Filiz Eroğlu Editör: Filiz Eroğlu
Etiketler: İZMİR'İN, ANADOLU'YA, AÇILAN, KAPISI, KEMALPAŞA,
Yorumlar
Haber Yazılımı