Haber Detayı
15 Ekim 2019 - Salı 11:06
 
GURURUMUZ OLDULAR
Almanya'nın Stuttgart kentinde düzenlenen Artistik Cimnastik Dünya Şampiyonası'nda ülkemizi temsil eden Kemalpaşalı sporcular İbrahim Çolak ve Ahmet Önder elde ettikleri başarılar ile hem ülkemize hem de Kemalpaşa’ya büyük gurur yaşattılar.
SPOR Haberi
GURURUMUZ OLDULAR

Aslen Kemalpaşa Ansızcalı olan İbrahim Çolak, 23'ncüsü düzenlenen Artistik Cimnastik Dünya Şampiyonası'nda halka aletinde altın madalya alarak cimnastikte dünya şampiyonluğuna ulaşan ilk Türk sporcu oldu. Brezilyalı ve Fransız rakiplerini geride bırakarak Türkiye adına bir ilki gerçekleştiren 24 yaşındaki İbrahim Çolak, bu başarısıyla 2020 Tokyo Olimpiyatları'na da katılma hakkı elde etti. Şampiyonluk sonrası Twitter hesabından bir mesaj yayımlayan Çolak, 'Bu madalyayı şehitlerimize, Mehmetçiğimize ve Türk milletine armağan ediyorum' dedi.

 

MADALYAYI TÜRK MİLLETİNE ARMAĞAN ETTİ

Milli Sporcu "Stuttgart'ta yapılan Dünya Şampiyonası'nda tarihimizin ilk madalyasını kazandım. Aynı zamanda altın madalya. Bunun için çok mutluyum." diyen İbrahim Çolak, "Bu madalyayı şanlı Türk ordumuza, Mehmetçiğimize ve Türk milletine armağan ediyorum." ifadelerini kullandı.

 

İBRAHİM ÇOLAK KİMDİR?

7 Ocak 1995 doğumlu olan İbrahim Çolak 165 cm boyunda. İzmirli olan İbrahim Çolak'ın Daha önce kendi adını taşıyan The Çolak hareketini cimnastik literatürüne sokan, geçen yıl İskoçya'da yapılan Avrupa Artistik Cimnastik Şampiyonası'nda gümüş madalya kazanarak ülkemize bu branştaki ikinci ve en büyük madalyayı getiren 24 yaşındaki İbrahim, bu kez dünyanın zirvesine çıktı.

 

 

AHMET ÖNDER, DÜNYA İKİNCİSİ OLDU

Artistik Cimnastik Dünya Şampiyonası'nda mücadele eden bir diğer Kemalpaşa Yukarıkızılcalı milli sporcu Ahmet Önder paralel aletinde madalya mücadelesi verdi. Başarılı bir performans sergileyen Ahmet Önder, 14.983 puanla gümüş madalyanın sahibi oldu. Milli sporcu ayrıca Japonya'nın başkenti Tokyo'da düzenlenecek 2020 Olimpiyatları'na katılma hakkı elde etti.

 

Ahmet Önder'in de madalya kazanmasıyla Türkiye, tarihinde ilk kez Dünya Şampiyonası'ndan iki madalyayla dönmüş oldu.

 

AHMET ÖNDER KİMDİR?

Ahmet Önder 12 Temmuz 1996’da İzmir’de doğdu. 2014’ten beri Milli Takım üyesi olan Önder, üç Dünya Artistik Jimnastik Şampiyonasına katıldı. 2014 Avrupa Şampiyonasında 5. oldu. 2015 World Cup’ta 3. oldu. Ahmet Önder, Ege Üniversitesi Beden Eğitimi öğretmenliği okumaktadır.

 

COŞKUYLA KARŞILANDILAR
Artistik Cimnastik Dünya Şampiyonası'nda altın madalyaya uzanan ilk Türk sporcu olan İbrahim Çolak, şampiyonada farklı branşlarda 2. olan Ahmet Önder, 5. olan Ferhat Arıcan ve Nazlı Savranbaşı ile birlikte İzmir'e geldi. Aynı zamanda Aliağa Helvacı Ortaokulunda Beden Eğitimi Öğretmeni olan İbrahim Çolak'ı İzmir Adnan Menderes Havalimanında ailesi, öğrencileri ve çok sayıda vatandaş karşıladı. Havalimanında kurulan platformda kürsüye çıkan sporcular, kendilerini karşılamaya gelen vatandaşları selamladı. Programa canlı bağlantı yoluyla Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, AK Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım ve AK Parti İzmir Milletvekili Alpay Özalan katılarak, sporcuları tebrik etti.

 

"TÜRK CİMNASTİĞİ OLARAK ÇOK BÜYÜK İŞ BAŞARDIK"
Programda konuşan Dünya Şampiyonu İbrahim Çolak, "Bu tarihi bir an gerçekten, çok mutluyum. Türk Cimnastiği olarak çok büyük bir iş başardık. Bunun devamının geleceğine inanıyorum. Sırada olimpiyatlar var, en iyi başarıyı elde edeceğimize gönülden inanıyorum. Herkese teşekkür ediyorum, iyi ki varsınız, sizi çok seviyorum" ifadelerini kullandı.

Programa, AK Parti İzmir Milletvekili Yaşar Kırkpınar, İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi, Gençlik ve Spor Genel Müdür Yardımcısı Murat Kocakaya ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 

Programın ardından sporcular, üstü açık otobüsle İzmir turuna çıktı.

Kaynak: (KA) - Kemalpaşa Aktüel - Filiz Eroğlu Editör: Filiz Eroğlu
Etiketler: GURURUMUZ, OLDULAR,
Yorumlar
Haber Yazılımı