Haber Detayı
27 Temmuz 2019 - Cumartesi 11:19
 
GÖRDÜM, DUYDUM, BİLİYORUM…
Geçtiğimiz günlerde Kemalpaşa Belediye Başkanı Rıdvan Karakayalı’nın direkt şahsını ilgilendiren görüntü içerikleri kişisel sosyal medya sayfalarında paylaşıldı. Bir grup ulusal basın da bu görüntüler üzerinde haberler yaptı.
KEMALPAŞA Haberi
GÖRDÜM, DUYDUM, BİLİYORUM…

Yerel basının bu görüntüleri görmemezlikten geldiği ile ilgili bazı kesimler tarafından eleştiriler var. Görmedim, duymadım, bilmiyorum diyerek üç maymunu oynadığımızı söyleyerek, gerek sosyal medya sayfalarında paylaşarak gerekse birebir ulaşarak ilettiler.

 

 

Yerelde, işinin hakkını vererek gazetecilik yapan arkadaşlarımın sosyal medya sayfalarında bu görüntüler yer bulmadı.  Bu tepkiler elbette ki bir tek bana değil. Ancak ben, benim payıma düşen kısmıyla ilgili kamuoyuna bir açıklama yapmak istiyorum.

 

Evet, gördüm, duydum, biliyorum. Haberci olduğumuz için belki de bu haber ilk bizim elimize geldi. Her gelen konuyu illa haber yapacağız diye bir kural yok. Bir gazeteci bir olayı birçok yönüyle değerlendirdikten sonra haber yapıp yapmayacağına karar verir. Birilerine göre bu bir haberdir, birilerine göre de bu bir haber değildir.

 

Malum görüntülerde ki olay, kişinin şahsını bağlar. Doğru ya da yanlıştır. Bunun kararını vermek bize düşmez. Ben şahısların magazin haberlerini yapmıyorum. Özel hayatlarında ki olaylar hiç kimseyi ilgilendirmez.  Ben kişileri değil, temsil ettikleri kurumların haberlerini yapıyorum. Kişileri muhatap almıyorum. Farkında mısınız? Mesela ben adli haberler yapmam. 18 yıllık meslek hayatımda sayılı birkaç tane ya adli haber yapmışım ya da yapmamışımdır. Adli haberler haber değil midir? Elbette haber değeri taşır. Kendime göre sebeplerim var. Bayan olmam, küçük yerde yaşamam vs… Bu yüzden ben adli haberleri yapmam. Sayfamda, paylaştığım haberler içerisinde adli haberleri göremezsiniz.

 

Bu görüntüler hakkında neden haber yapmıyorsunuz diyenlerin birçoğu bir yerlerde taraftardır. Peki, haberciliğimizi siyasetlerine alet etmeye çalışanlara soruyorum. 10 yıl önceydi, yerel seçim sürecinde AK Parti Belediye Başkanına ait olduğu iddia edilen ses kaydının haberini yerel basın yaptı mı, yapmadı mı?  O zaman aynı grup neden haber yapmıyorsunuz diye sordunuz mu? Aksine aman üstünü kapatın sakın haber yapmayın diyordunuz. Kişilerin özel hayatları, bireysel sorunları bizi ilgilendirmez. Ayrıca biz yerel basınız, bizim işimizin ulusal gazetecilerden daha zor ve ağır olduğunu hatırlatmakta fayda var.

 

Yerel basın 3 maymunu oynuyor diyen bir grup taraftara sorarım. Eğer bu görüntüler bir haber değeri taşıyorsa, olayın kişisel değil de kurumsal olduğunu düşünüyorsanız. Sizin partinizin ilçe başkanları neden sessiz? Neden kamuoyunun ve basının karşısına çıkıp bir açıklama yapmıyorlar. O zaman onlardan da hesap sorun.

 

Destek vermeye gelince kuyruğunu kıstırıp seyredenler, siyasi çıkarları, menfaatleri söz konusu olunca da aslan kesiliyor. Hadi oradan. Biz bu mesleği başkalarının ağzıyla yapıyor olsaydık, 18 yıldır gazeteci olamazdık. Herkes kendi işine baksın. Kimsede ne bana ne de diğer meslektaşlarıma işlerini öğretmeye kalkmasın. Biz sosyal medya habercisi değiliz. Yerelin hassasiyetlerini bilen, kamuoyunun dengelerini korumaya çalışan, her biri devlete vergisini veren basın emekçileriyiz.

 

Saygılarımla… Filiz Eroğlu

Kaynak: Editör:
Etiketler: GÖRDÜM,, DUYDUM,, BİLİYORUM…,
Yorumlar
Haber Yazılımı