Haber Detayı
10 Aralık 2018 - Pazartesi 13:55
 
"GELİŞİM VE DEĞİŞİM BAŞLAYACAK"
7 kuşak Kemalpaşalı olan CHP Kemalpaşa Belediye Başkan Aday Adayı Dr. Ahmet Özken, "Modern, çağdaş, huzurlu ve tertemiz bir Kemalpaşa için geliyoruz. Artık gelişim ve değişim zamanı" dedi.
SİYASET Haberi

CHP Kemalpaşa Belediye Başkan Aday Adayı Dr. Ahmet Özken, bugüne kadar 75 ilde 25 bin kişiye verdiği dış ticaret eğitimleriyle dikkat çekti. Eğitim verdiği kentler, ihracatın yıldızı olurken Dr. Özken, öğrencileri için kurduğu gümrük müşavirliği ve danışmanlık şirketiyle de işsizliğe savaş açtı. Doktorası sonrası alanında Türkiye'nin ilk Doktor ünvanlı gümrük müşaviri olan Özken, memleketi Kemalpaşa'dan CHP Belediye Başkan Aday Adayı oldu. Geçtiğimiz gün grup toplantısı sonrasında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile de bir araya gelen Dr. Özken, "Gelişim için geliyoruz. Değişim için geliyoruz ve diyoruz ki Kemalpaşa, Türkiye'nin yıldızı olacak. Siyasetin içinden gelmiyorum ama ekonominin içinden geliyorum. Kemalpaşa'da icraat başlayacak. Ekonomik kalkınma başlayacak" diye konuştu. 

Kemalpaşa’da yaşayanların derdini, sorunlarını bildiğini çünkü tüm bunları kendisinin de yaşadığını ifade eden Özken "CHP'nin kuruluş felsefesine inanıyorum. Genel Başkanımızın 'Yeni yüzlere ihtiyacımız var' söyleminin ardından yola çıktım. Günümüz koşullarında mutlaka elimizi taşın altına koymamız gerekiyor. Ülkemiz ve kentimizin hak ettiği refah seviyesine ulaşması adına daha yapacak çok işimiz var. İki kız çocuk sahibi bir baba olarak, çocuklarımıza aydınlık bir gelecek bırakmamız gerektiğini düşünüyorum. Bu anlayışla yola çıktım" dedi.

HEDEF MUTLU KEMALPAŞA
Dr. Ahmet Özken, Kemalpaşa"da "Birlikte Yönetim" modeliyle çalışacaklarını belirterek "Biz sadece seçim için değil, doğduğumuz günden beri CHP'nin felsefesini benimsemiş insanlarız. Yurdun dört yanında bunun için çalıştık. Tecrübe edindik. Bu tecrübeyi Kemalpaşa için kullanmak istiyoruz" dedi.  Kemalpaşa'nın en önemli talebinin "mutluluk" olduğunu söyleyen Dr. Özken, "Kemalpaşalıyı mutlu edecek, refaha kavuşturacak projelerle geliyoruz. Evdeki çocukların yüzünü güldürmek için geliyoruz. Anne babaların huzurla geleceğe bakabilecekleri bir Kemalpaşa için geliyoruz.  Benim kapım hiç bir zaman kapalı olmayacak. Herkese, her zaman açık olacak. Çat kapı içeri girip derdini anlatan Kemalpaşalıyla birlikte sorunların çözümü için çalışacağız" diye konuştu.

KEMALPAŞA'DA İCRAAT DÖNEMİ
Kemalpaşa için hazırladıkları projelerin "Kağıt" üzerinde olmadığını her birinin "Uygulama" aşamasına getirildiğini belirten Özken şöyle devam etti:

"Kemalpaşa bizi layık gördüğü dakikadan itibaren bunları hayata geçireceğiz. Bu kabiliyete ve ekibe sahibiz. Belediye yönetimi demek tek adam işi değil ekip işidir, icraat işidir. Biliyorsunuz, Kemalpaşalıların yüzde 80'inin geçim kaynağı tarım, hayvancılık ve sanayiden oluşur. Ama bu geçim kaynaklarını imkanlarımız dahilinde kullanamıyoruz. Oysa Kemalpaşa, belediyecilikte Türkiye'ye örnek bir model olmalı. Kökleri Kemalpaşa'ya dayanan bir ailenin ferdiyim. Ata toprağına hizmet için, Kemalpaşa’ya borcumuzu ödemek yola çıktık. İyi projelerle ve iyi bir ekiple, kentimizi  kalkındırmak istiyoruz. Bunu için projelerimizi uygulanma noktasına getirdik.  Hangi işi ne zaman yapacağımız belli"
 
KİRAZ ARAŞTIRMA MERKEZİ KURULACAK
Kemalpaşa'da kiraz ve zeytin üretiminin merkezi olmasına karşın üreticinin durumunun ortada olduğuna dikkat çeken Özken, "Kiraz ihracatı yapan bir tane firmamız yok, soğuk hava depomuz yeterli değil. Bizim izleyeceğimiz yol belli. Bir ürünü katma değerli hale getirip satmadığınız takdirde kazanma şansınız yok. Bunun için tanıtım çalışmaları yapılacak, üretici desteklenecek. Üretici özellikle gerçek alıcılarla buluşturulacak. Kemalpaşa’nın kiraz üreticisini kimseye ezdirmeyeceğiz. Üretici ile tüketici arasındaki fiyat farkı, üretici lehine çoğalacak. Yerel yönetim olarak kiraz araştırma merkezi kuracağız" diye konuştu. 

BEDAVA ELEKTRİK
Kemalpaşa'nın doğal potansiyellerini Kemalpaşalıya en uygun şekinde sunmak için çalışacaklarını söyleyen Özken, "Bunlardan bir tanesi de enerjidir. Ege Bölgesi, Almanya'dan 12 kat daha fazla güneş alıyor. Bölgemizde güneşten daha fazla yararlanacağız. Güneş Enerjisi panellerinden oluşan enerji tarlaları oluşturacağız. Kemalpaşa’nın elektrik ihtiyacı böylece bedava karşılanacak. Fazlası satılarak belediyeye ek gelir sağlanacak" dedi. 
 
İŞ GARANTİLİ ÜNİVERSİTE
Kemalpaşa'da geleneksel ürün ve tarımla ilgili üniversite eğitimini çok önemsediklerini söyleyen Ahmet Özken, "Fakülte ve enstitü kurulması için çalışmalarımız olacak. Bu üniversite, fakülte veya enstitü kesinlikle iş garantili olacak. Okuyan öğrencimizin işi hazır olacak" diye konuştu. Özken diğer projelerini de şöyle anlattı:
 
LOJİSTİK ÜS HAYATA GEÇECEK
Lojistik Üs projelerini önemsiyorum. Avrupa'da pek çok örneği var ancak ülkemizde yok. Kemalpaşa'ya bir lojistik üs kurulabileceğine inanıyoruz. Bu öyle bir üs olacak ki Kemalpaşa’yı Türkiye’nin vitrini haline getirecek.
 
KADINLAR ÜRETİME KATILACAK
İlçemizde kadınlarımıza ve çocuklarımıza pozitif ayrımcılık yapacağız. Bizim, evinde oturan Fatma anamız harikalar yaratabilir. Evde oturan kadınlar, ekonomiye katkı sağlayabilir. Bu doğrultuda sosyal projelerimiz olacak.
 
KEMALPAŞA MARKA OLACAK
Değerlerimizi, potansiyelimizi biliyoruz. Ama sadece bizim bilmemiz yeterli değil. Bunu herkesin bilmesi gerekiyor. Nazarköy’ümüzü, kirazımızı, temiz havamızı, insanlarımızın yüzündeki gülümsemeyi, sanayimizin gücünü herkes bilmeli. Ancak o zaman bir marka oluşturabilirsiniz. Bunun için tüm çalışma yapılacak. Neden bugüne kadar yapılmadı, neden başarılamadı biliyor musunuz? Çünkü işi bilen işin başında değildi. Biz bu işin nasıl yapıldığını üniversitelerde anlatıyoruz. Sanayicilere, işadamlarına anlatıyoruz. Bizi dinleyen yaptı. Şimdi sıra Kemalpaşa’da.
 
ÇOCUKLARIMIZIN DEDİĞİ OLACAK
Her okuldan birkaç çocuk temsilci seçeceğiz ve Çocuk Meclisi kuracağız. Bu meclis ile çocuklarımızın sorunları dile gelecek ve çözüm yolları aranacak.
 
İŞLEYEN KENT KONSEYİ
Kent konseyleri günümüzde var. Ancak işlerliği tartışılıyor. Kemalpaşa’da bu olmayacak. Kemalpaşa Kent Konseyi, tam anlamıyla işleyen, Kemalpaşa’ya yön verip, kalkınmanın önünü açan, tarımdan sanayiye, eğitimden sanata, spordan soluduğumuz havaya kadar her işin içinde olacak.
 
KEMALPAŞA’NIN BÜYÜKLERİ
Biz Kemalpaşalıyız. Anne babalarımız, dedelerimiz, babaannelerimiz bize emanet. Onlar için Kemalpaşa’yı daha yaşanılır hale getireceğiz. Kaldırımlar bile onlara göre düzenlenecek. Bugün bir kaldırım var, 70 yaşındaki anneannelerimizi bırakın, biz bile inip çıkarken zorlanıyoruz. Hayatı onlar için kolaylaştıracağız. Bu bizim namus sözümüzdür.

Ahmet Özken Kimdir?

7 kuşaktır Kemalpaşalı olan Ahmet Özken, ön lisans eğitimini Gazi Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Maliye Meslek Yüksek Okulu “Gümrük İşletme” bölümünde tamamladı.  Anadolu Üniversitesi “Maliye ” bölümünde lisans eğitimi alan Özken, yüksek lisansını ise  Dokuz Eylül Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dış Ticaret bölümünde “E-gümrük Uygulamaları ve Dış Ticarete Etkileri” konulu tezi tamamladı ve Türkiye'nin doktoralı en genç gümrük müşaviri ünvanını aldı. 

25 BİN KİŞİYE EĞİTİM VERDİ
1996 yılından itibaren dış ticaret ve gümrük sektöründe çalışan Dr. Özken 2002 yılında Başbakanlık Gümrük Müsteşarlığı tarafından açılan sınavlarda başarılı olarak “Gümrük Müşavirliği İzin Belgesi’ni aldı. Özken Gümrük Müşavirliği Ltd.Şti. ve Özken Akademi & Danışmanlık Ltd.Şti’nin kurucu ortağı olan Özken, Ekonomi Bakanlığı’nın düzenlemiş olduğu seminerler başta olmak üzere, ticaret ve sanayi odaları, ihracatçı birlikleri ile gümrük müşavirleri ve yeminli mali müşavirlerin hazırlık kurslarında bugüne kadar 75 farklı ilde 25 binden fazla kişiye seminer ve eğitim verdi. 

Öğretim görevlisi olarak da Dokuz Eylül Üniversitesi ve Yaşar Üniversitesi’nde  Dış Ticaret ve Gümrük Mevzuatı üzerine dersler vermektedir. Ortak yazarlarla yazılmış olan Gümrük ve Dış Ticaret ile ilgili 8 ulusal kitabı mevcuttur. EBSO 60. Komite Başkanlığı, KİTVAK Mütevelli Heyeli Üyeliği, BATÜDER Yönetim Kurulu Üyeliği ile birlikte önemli sivil toplum kuruluşlarındaki görev ve sorumlulukları devam ediyor. Yedi kuşaktır Kemalpaşalı olarak aileden gelen tarım ve hayvancılığı da aktif olarak sürdüren Dr. Özken evli ve iki çocuk babasıdır.

Kaynak: (KA) - Kemalpaşa Aktüel - Filiz Eroğlu Editör: Filiz Eroğlu
Etiketler: "GELİŞİM, , VE, DEĞİŞİM, , BAŞLAYACAK",
Yorumlar
Haber Yazılımı