Haber Detayı
26 Ekim 2019 - Cumartesi 13:30
 
EMRE ÖZGÜR, YÖRÜK BEYİ OLDU
Kemalpaşa Yörükler Derneği’nin bu seneki Yörük Beyi İş Adamı Emre Özgür oldu. 3 Kasım Pazar günü yapılacak olan 5. Geleneksel Yörük Türkmen ve Yerli Tohum Takas şenliğinde Yörük beyliği İş adamı Emre Özgür’e törenle verilecek.
KÜLTÜR Haberi
EMRE ÖZGÜR, YÖRÜK BEYİ OLDU

Yörük Beyliği geleneğinin çok eskilerden beri süregeldiğini söyleyen Kemalpaşa Yörükler Derneği Başkanı Özcan Bulut “bizlerde Yörük beyi demek, Yörüklerin abisi demektir. Derneğimizin yetmediği yerde Yörük kardeşlerimizin bir sıkıntısı olduğunda onların sıkıntılarını gidermeye çalışan, mutlu günlerinde yanlarında olan, başları sıkıştığında başvurdukları bir yardımsever olan bir abimizdir Yörük beyi.  Yörük beyliği alınmaz, verilir. Yönetim kurulu üyelerimizle birlikte ölçtük, tarttık. Bu seneki Yörük Beyi olarak Emre Özgür’ü seçtik. Yörük beyi olacak kişinin sözünün eri olması, toplumdaki saygınlığı ve sevinilirliği gibi kriterler önceliğimiz. 3 Kasım Pazar günü yapılacak olan 5. Geleneksel Yörük Türkmen ve Yerli Tohum Takas şenliğinde Yörük beyliğini, İş adamı Emre Özgür’e törenle teslim edeceğiz” dedi.

 

BEYLİK GÖNÜL İŞİDİR

Yörük beyliğinin talep üzerine değil, teklif üzerine verilen bir unvan olduğunu söyleyen bu senenin Yörük Beyi Emre Özgür, “Kemalpaşa Yörükler Derneği bizi uygun görmüşler. Şahsım adıma büyük bir onur, büyük bir gururdur. Yörük beyliği bilinci ile her daim yanlarında olacağım. Aslımız Yörük’tür, neslimiz Yörük. Kültürümüzü, geleneklerimizi gençlerimize aktarabiliyorsak, o zaman biz varız. Önümüzde şenliğimiz var. Hedefimiz coşkulu ve Kemalpaşalı Yörüklerin adına yakışır bir organizasyon gerçekleştirmek. Bu tür kültür şenlikleri, bir topluluğun geçmişini geleceğe taşımak için oldukça önemlidir.  Başta Kemalpaşalı Yörük kardeşlerimiz olmak üzere İzmir ve genelinde ki Yörüklere ev sahipliği yapacağımız şenliğimiz en iyi şekilde yapmak için dernek yönetim kurulu üyelerimizle birlikte çalışmalarımız devam ediyor. Değerlerimize sahip çıkarak bu şenliğimizden alnımızın akıyla çıkacağız.  Beylik gönül işidir. Yaptığı işten mutluluk duymayan, beyliği idame ettiremez. İnşallah bana verilen görevi layıkıyla yerine getireceğim. Gerçekleştirecek olduğumuz bu büyük şenliğe tüm halkımızı davet ediyorum” dedi. 

Kaynak: (KA) - Kemalpaşa Aktüel - Filiz Eroğlu Editör: Filiz Eroğlu
Etiketler: EMRE, ÖZGÜR,, YÖRÜK, BEYİ, OLDU,
Yorumlar
Haber Yazılımı