Haber Detayı
30 Aralık 2019 - Pazartesi 11:03
 
DEREKÖY'DE FESTİVAL
DİĞER Haberi
DEREKÖY'DE FESTİVAL

Dereköy, Kemalpaşa- Torbalı yolu üzerinde, Karabel geçidini geçince, sol tarafta 1 Km. içeride kalan; vadinin içinde yemyeşil bir köy. Dağcıların Mahmut dağına çıkmak için sıkça uğradıkları bir yer. Ben de bu köyde bir süre öğretmenlik yaptım. Artık bu köyün her yıl düzenlenen bir festivali, pazar günleri kurulan “organik köy pazarı” var. 

 

Atatürkçü Düşünce Derneği Kemalpaşa ve Bornova şubeleri ve Eğitim- İş Kemalpaşa Temsilciliği olarak, bu köyde iki defa “Köy Enstitülerinin Kuruluşunu Köyde Kutlama” etkinliği yaptık. Tarım, hayvancılık, arıcılık, kooperatifçilik üzerine köylülerle sohbet ettik, sorunlarını dinledik. Bir zamanlar Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi dekanı olan Mustafa Kaymakçı hocamızı, kooperatifçilik konusunda yetkin kişileri getirip köylülerle tanıştırdık. Sorunlarını, isteklerini dinledik. 

 

O zamanlar işlevini yitirmiş “Dereköy-Gökyaka Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi” varmış. Yıllar önce kurulmuş, bilgisizlikten dolayı bir süre sonra işlevini yitirmiş. İşte o toplantıların ardından Dereköy’den bugünkü muhtar Hüseyin Kanlı kooperatifi canlandırmayı, tekrar işler hale getirmeyi göze aldı. Uzun uğraşlardan, yoğun bir emek sürecinden sonra o kooperatifi bugün Kemalpaşa’da en faal kooperatiflerden biri haline getirdi. Bu vesile ile muhtar Hüseyin Kanlı’yı tebrik ediyorum.

 

Bundan beş yıl önce muhtar Nurettin Yıldız, Kooperatif başkanı Hüseyin Kanlı ve bu işe gönül vermiş köyden vatandaşlar ile birlikte oturup “Dereköy’de bir bal sağım günü düzenleyebilir miyiz?” fikrini değerlendirdik. Bunun için, İzmir Büyükşehir Belediyesine verilmek üzere muhtarlık ve kooperatif adına bir proje dosyası hazırladık. 

 

Dosyayı muhtar Nurettin Yıldız İzmir Büyükşehir Belediyesine teslim etti. Yıl 2015 kış mevsimi. İşin içinde muhtarlık ve tarımsal kalkınma kooperatifi olunca İzmir Büyükşehir Belediyesi projeyi kabul etmiş. Bal sağım mevsimi olan sonbaharda adına “Dereköy Bal Festivali” diyerek, 2015 yılı Ekim ayı içinde ilk festival yapıldı. Bu festival her yıl düzenli olarak yapılarak geleneksel hale getirildi. O günden bu yana her yıl bu festivale katılırım. Öğrencilerimle, köylülerle, gelen misafirler ile sohbet ederim. O gün Dereköylülerin ürettikleri ürünleri satarken gülen yüzleri; düzenlenen eğlencelerde neşeyle, coşkuyla, gururla, kol kola, el ele halay çekmeleri, zeybek oynamaları; birliği, beraberliği, kardeşliği, sevinç ve keder duygularını birlikte yaşamaları mutlu eder beni. 


Bu yıl düzenlenen festivalde, bu kooperatif Dereköy’e çok güzel bir tesis kazandırdı. İzmir Büyükşehir Belediyesi Dereköy’de “Bal Paketleme Tesisi”nin açılışını yaptı. Dereköy’lü bal üreticileri bu günden sonra modern bir paketleme tesisine kavuşmuş oldu. 

 

Eğer üreticilerimiz kooperatifler altında birleşirlerse, ürettiklerini daha iyi değerlendireceklerdir. Ama bunun için de bir sorunun aşılması gerekiyor: kooperatifçilik konusunda hala yeterli bilgi düzeyine ulaşamayan üreticilerimizi eğitmek, bilgilendirmek, kooperatifleşmelerine yardımcı olmak. Bunun için üreticilere (özellikle köylerde) kooperatifler konusunda eğitimler vermek gerekiyor. Bunu da ilçe tarım müdürlükleri, halk eğitimi müdürlükleri bir program dâhilinde yapabilirler diye düşünüyorum. 
 

Kemalpaşa'da bir köyümüzü daha Dereköy gibi, Nazarköy gibi yapabilmek umuduyla. 

Dostça kalın.       

Kaynak: Editör:
Etiketler: DEREKÖY'DE, FESTİVAL,
Yorumlar
Haber Yazılımı