Haber Detayı
12 Şubat 2020 - Çarşamba 18:20
 
DEMİRTAŞ’TAN SONRA AK PARTİ İLÇE BAŞKANI KİM OLACAK?
Ak Parti Kemalpaşa İlçe Başkanlığı kongresinin 22 Mart günü yapılacağı açıklandı. Kongreye 40 gün kala İlçe Başkanı Mehmet Ali Demirtaş, Gençlik Kollarını, Yönetim Kurulunu ve partilileri ilçe başkanlığı binasına davet ederek yapılacak olan kongrede tekrar aday olmayacağını açıkladı.
DİĞER Haberi
DEMİRTAŞ’TAN SONRA AK PARTİ İLÇE BAŞKANI KİM OLACAK?

Ak Parti’de başlayan kongre süreci ile beraber ilçe kongrelerinin tarihlerinin yaklaşmasıyla İzmir’de bazı ilçe başkanlarından üst üste “kongrede aday değilim” açıklamaları gelmeye başladı. Bu durum kamuoyunda “Ak Parti Genel Merkezi’nin başarısız bulduğu İlçe Başkanlarından aday olmamasını istediği” şeklinde yorumladı.

 

Muhtemelen Kemalpaşa Ak Parti İlçe Başkanlığına gelen talimat günler öncesinden belliydi. Neticede İlçe Başkanı Mehmet Ali Demirtaş beklenen açıklamayı dün gerçekleştirdi.

 

Demirtaş’ın aday olmayacağı yönündeki açıklamasının ardından Ak Parti çevrelerinde kongrede kimin aday gösterileceği sorusu sorulmaya başlanırken kongre süreci de böylece hareketlenmiş oldu. İlçe Başkanı olmak isteyen adaylar Ankara yollarını aşındırmaya başladılar.

 

Ak Parti Kemalpaşa İlçe Başkanlığı için kulislerde birçok isim konuşuluyor. Ancak ben bu isimlerden olabilirliği mümkün olan isimleri yazmayı tercih edeceğim. Bu isimler, eski ilçe başkanı Yaşar Kırkpınar döneminde Ak Parti il ve ilçe teşkilatlarında başkan yardımcılığı görevlerini yürüten, partinin birçok kademesinde görevler almış olan Timur BİRCAN, Yaşar Kırkpınar’a yakınlığı ile bilinen geçtiğimiz dönemde belediye başkan yardımcılığı yapan Bülent AKSAKAL, Kemalpaşalı Avukat Ayşe UNGANER, Ak Parti İlçe Teşkilatında çeşitli görevler alan Yahya AĞAR, daha önceden ilçe başkan yardımcılığı yapan İhsan SANCAR, geçtiğimiz dönem meclis üyesi Mustafa DERDİYOK, Kemalpaşa Ak Parti’nin kurucularından ve şu an meclis üyesi olan ancak ismini tam olarak öğrenemediğim bir iş adamı.

 

Ak Partililer, 30 Mart yerel seçimlerinde partilerine ihanet ettikleri iddia edilen isimlere her ortamda olduğu gibi dün gerçekleştirilen toplantıda da alınan ortak kararla müsaade edilmeyeceği konusunda hemfikir olduklarını belirttiler.

 

Kulislerde konuşulmak ve işi reklama dökmek için her dönem “bende varım” diyen müzmin adaylar da var tabi ki. Bahsetmiş olduğum isimler ihtimal dâhilinde olmadıkları için isim kalabalığından öteye gidemez.

 

Gelelim Ak Parti Kemalpaşa İlçe Başkanı Mehmet Ali Demirtaş’a.

Demirtaş, 1 Ağustos 2018 tarihinde, yerel seçimlere 8 ay kala, atama yoluyla Ak Parti Kemalpaşa İlçe Başkanı oldu. Yaklaşık 1,5 yıldan bu yana bu görevini de sürdürmekte. Yani yeni bir ilçe başkanı olarak atanmasının hemen ardından kendisini yerel seçim atmosferinin tam ortasında buldu. Bana göre genel merkez tarafından atanmış olan bir ilçe başkanını seçimi kaybetmiş bir ilçe başkanı olarak değerlendirmek çok doğru bir yaklaşım değil. Daha önce hiç seçime girmemiş bir ilçe başkanından beklentilerini en tepelerde tutmak ne kadar doğru tartışılır.

 

Demirtaş, birçok gruplaşmanın arasında kalmış, çiçeği burnunda bir başkan olarak ittifaklı bir yerel seçime girdi.  Neticede Ak Parti Genel Merkezi’nin yerel seçimlerdeki söylemleri ve kampanyaların İzmir’de ve Kemalpaşa’da karşılık bulamaması, partinin Kemalpaşa’da gönüllere girememiş olması gibi birçok etken seçimin Ak Parti aleyhinde sonuçlanmasına neden oldu.

 

Demirtaş, seçimlerden sonra oluşan yeni belediye meclisinde elinden geleni yapmaya çalışan bir ilçe başkanı profili çizmiştir. Siyasi eksiklikleri ve tecrübesi göreceli olarak az olan bir ilçe başkanının genel merkez tarafından atanması, daha sonra olmadı deyip kongrede aday olma denilmesi faturanın tek bir kişiye kesildiği anlamına gelir. Bu ne kadar doğru? Tartışılır.

 

Son olarak,

AK Parti’de bir bayrak yarışı yok. Temayül yoklamaları yapılır ama hiçbir zaman kamuoyu ile paylaşılmaz. AK Parti Genel Merkezi kimi işaret ederse kongre de o isim aday olur.  Hâlbuki aday olmak isteyen isimler siyaset arenasına çıkıp yarışsalar, AK Partililer partilerine daha çok ilgi gösterecek ve belki de bu durum partiyi daha güçlü kılacak. Örnek olarak, Ak Parti’nin Kemalpaşa delege seçimlerinde 11 Bin 560 üyeden sadece 1480 kişi tek liste olarak hazırlanan delege listesi için oy kullandı. Rekabet olmayan bir delege seçimine üyeler neden ilgi göstersin ki?

Kaynak: Editör: Filiz Eroğlu
Etiketler: DEMİRTAŞ’TAN, SONRA, AK, PARTİ, İLÇE, BAŞKANI, KİM, OLACAK?,
Yorumlar
Haber Yazılımı