Haber Detayı
31 Ekim 2018 - Çarşamba 12:25
 
DAĞINDAN BAL, OVASINDAN YAĞ AKAN KÖY DEREKÖY
“Entelköy efeköye karşı” filmini izlemişsinizdir, sanırım. Bir film senaryosu da İzmir’in Kemalpaşa İlçesinin Dereköy’ünden çıkar.
TURİZM Haberi
DAĞINDAN BAL, OVASINDAN YAĞ AKAN KÖY DEREKÖY

Hikaye, 2015 yılında özel bir şirket tarafından Dereköy’e kurulmak istenen rüzgar enerjisi santraline (RES) köylülerin tepki göstermesiyle, başladı. Dereköy Kadınlar Birliği tarafından başlanan tepkiye köy halkının da destek vermesi, Dereköy halkıyla birlikte hareket etmelerine sebep oldu. Dereköy kadınları yaşam alanlarını, ormanı, tarımı korumak için o gün itibariyle yola çıktılar. RES’lere verilen tepkiyle başlayan hikaye de, mütevazı ege köyünün ekolojik köy olma yolunda attığı adımlar hayat buldu. O tarihten bu tarihe atılan adımlar ekolojik köy olma yolunda büyük bir projeye dönüştü. 

“BALDAN TATLI” BAL FESTİVALİ
Kemalpaşa İlçesi’nin çam balı ile ünlü mahallesi Dereköy’de her yıl “Bal festivalleri” düzenlemeye başladı. Köy halkının ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla gerçekleştirilen, bal festivaline İzmir ve çevresinden yoğun bir katılım olmakta. Binlerce kişi bal festivalline gelmeye başladı. Her yılın Ekim ayında yapılan Bal festivali, ilk bal sağım zamanına denk gelmektedir. Köyde belirli dönemlerde yine kendi girişimleri çeşitli etkinliklerde düzenleniyor. Gerçekleştirilen Tiyatro Festivali günlerinde, profesyonel tiyatro oyuncuları köy halkını tiyatro ile buluştururken, bu oyuncular festival boyunca köyde yaşayanların evlerinde misafir oluyorlar. Dereköy halkı, çoluk-çocuk, kadın-erkek tiyatro kursları alarak, orta oyunlar sahneliyorlar. 

EKOLOJİK PAZARDA ORGANİK ÜRÜNLER
Dereköy halkının yaşam alanlarını korurken, Dereköy’ün tanıtılmasında büyük katkı veren Dereköy Kadınlar Birliği ekoturistler için Ekolojik organik köy pazarını kurmaya başladılar. Her hafta Pazar günü yağmur çamur, sıcak soğuk demeden açılan organik köy ürünlerinin bulunduğu pazar, ekoturistlerin ilgisini çekmekte. Festival günlerinde, dağcı ve doğa yürüyüşçülerin güzergâhı olan Dereköy’de alış veriş yapma imkanına sahip oluyorlar. Çeşit çeşit meşhur çam balları, zeytinyağı, zeytinyağı sabunu, pekmez, dağ kekiği, ada çayı, nar ekşisi, bal sirkesi, kantaron yağı, propolis, polen, ekşi mayalı köy ekmeği, ev salamuraları, turşu, zeytin gibi tamamen köy ürünlerinin satışı yapılmakta. Köyün tanınması ile köye gelen ziyaretçiler ekolojik organik pazardan evlerinin ihtiyaçlarını karşılamaya başladılar. Köy kadınlarının yaptığı gözleme ve ayranın tadına bakmadan geçmiyorlar. Dereköy’e has “ballı cevizli dereköy katmeri” nin tadına bakmanızı tavsiye ederim.
“Dağından bal, ovasından yağ akan” Dereköy, Kemalpaşa- Torbalı karayolu yönüne doğru Karabel geçidinden 4 km ileride Kemalpaşa’ya 10 km, Torbalı ilçesine 21 km ve İzmir’e 30 km uzaklıkta. Mahmut dağının eteklerinden bulunan vadi üzerinde bulunan köy, kiraz, zeytin, üzüm ve meyve üreticiliği, arıcılık ve kısmen küçükbaş hayvancılık köyün en önemli geçim kaynaklarından. Bölgeye gelen dağcıların uygulama kamp alanı. Birkaç yüzyıl önce Toros Yörüklerinin yurt ettiği 160 hane 600 nüfuslu mütevazı bir ege köyüdür. Doğası ve yeşili ile büyüleyen köyde bir cami, iki mezarlık, 5 ayrı köy çocuklarının taşımalı eğitim verildiği, bir okul bulunmaktadır. Dereköy-Gökyaka Tarımsal Kooperatifini kuran halk, genel sulama, arıcılık, zeytinyağı gibi halkın ihtiyaçlarına cevap veriyor. 

DEREKÖY, DAĞCILARIN UĞRAK YERİ
Doğa yürüyüşcülerin ve Dağcılar’ın uğrak yeri olan Dereköy, doğa sporu severlerin gözde yeri. Dereköy Mahmut Dağı’nın eteklerinde yer almaktadır. Dereköy’ün 1 kilometre ilerisinde dağcı grupların kamp ve kaya tırmanışı yaptıkları bölge bulunmaktadır. Burada yeni başlayanların eğitim çalışmalarını gerçekleştirdiği alanlar ile profesyonellerin tercih ettiği kaya tırmanış noktaları bulunmaktadır. Dereköy ve Mahmut Dağı civarındaki alanlarda botanik turizmi, fauna gözlemciliği, foto safari, atlı doğa yürüyüşü, bisiklet turizmi, izcilik, kuş gözlemciliği faaliyetleri gerçekleştirilebilir.
 

DOĞASI, YEŞİLİ VE HAVASINA HAYRAN KALACAKSINIZ
İzmir’in her yanından özellikle güney ve güney batı yönünde ihtişamlı görünüşü ile olduğundan daha heybetli görünen büyüleyici “Mahmut Dağı” 1470 metre yüksekliği ile birçok zirveye ev sahipliği yapar. Mahmut Dağının eteklerinde bulunan vadide yerleşen Dereköy’ün tam ortasından dağın erimekte olan kar sularını taşıyan dereden ismini almaktadır. Deresi, ormanı, temiz havası, kamp alanları, bozulmayan köy yaşamı ile Dereköy’e hayran kalacaksınız. Her mevsimde yeşilin farklı tonları ile bir doğa harikası.  Dereköy halkının misafirperverliğiyle zengin ege mutfağının birbirinden lezzetli zeytinyağlıları ve ot yemeklerinin tadına bakabilirsiniz.  

Kaynak: Editör:
Etiketler: DAĞINDAN, BAL,, OVASINDAN, YAĞ, AKAN, KÖY, DEREKÖY,
Yorumlar
Haber Yazılımı