Haber Detayı
08 Ağustos 2019 - Perşembe 10:55
 
ÇİFTÇİNİN GÜCÜ KOOPERATİF
Kooperatifleşmenin temelinde: yardım, dayanışma duygusu ve iş başarma amacı vardır. Bu amaçla insanlar el ve gönül birliği ile zorlukları yenmek için bir araya gelmektedirler.
DİĞER Haberi
ÇİFTÇİNİN GÜCÜ  KOOPERATİF

Kooperatifçilik bireylerin ve toplumun ekonomik ve sosyal kalkınması açısından büyük önem taşımaktadır.

 

Kooperatifçilik yerel ekonomileri güçlendirir, Yaşam şartlarını iyileştirir, İnsanlara sorumluluk kazandırır, Katılımcıdır. Kooperatif, Ortakların sahip olduğu, ortaklarına hizmet etme ve ortaklarınca yönetilen, Kendi kendine yeten, kendi kendine sorumluluk alan, demokrasi, eşitlik, adalet, dayanışma ve birlik, İlkelerine dayalı işletmeciliktir. Kooperatifleşme Tarımsal üretimi arttırmanın, kaliteli ürün elde etmenin ve tarım ile uğraşanların yaşam düzeylerini yükseltmenin en önemli yollarından biridir.

Tarım ürünlerinin kooperatiflerde işlenip, pazarlanması ile katma değer yaratılır, genç üreticilerin yerelde iş olanakları arttırır, böylece ekonomik kazanç çiftçilere kalacaktır. İzmir de kurulmuş ve düzgün işleyen kooperatifler mevcuttur. Bunlar yeni kurulmuş kooperatiflere ilham kaynağı olmaktadır. Bu yazıda birkaç iyi örnekten bahsetmek istiyorum. Bunlardan ilki Tire Süt Kooperatifi.   Ortakların ürettiği sütü, 60 köyde kurulan süt alım merkezlerinde yerinde kontrol ederek soğuk zincirlerde topluyor. Onların üretim maliyetlerini düşürmek için en önemli girdilerden  olan akaryakıtı ortaklarımıza piyasa fiyatının altında temin ediyor 

 

Ayrıca tohum, gübre gibi tüm ihtiyaçları üreticilere toplu alım yöntemiyle ekonomik şartlarda sağlanıyor. Kooperatif bünyesinde oluşturulan makine parkıyla ortakların yem bitkilerinin ekim, biçim, paketleme, silaj biçme işlemlerini, tarlanın tesviyesine kadar yapıyor.  Silaj paketleme tesisi ile ortakların kaba yem ihtiyacını da karşılıyor, fazlalık silajı il dışına pazarlayarak ilçe ekonomisine katkı sağlanıyor. Ev ihtiyaçlarına kadar birçok ürünü kendi marketlerinden sağlanıyor. Bir başka düzgün faaliyet gösteren kooperatif, Ödemiş Bademli fidancılık Tarımsal Kalkınma Kooperatifidir. Yaptığı hizmetlerden bahsedecek olursak; Yaygın olarak meyve fidancılığı yapılmasına rağmen süt hayvancılığı, meyvecilik, dış mekân süs bitkisi üretimi ve zeytinyağı üretimdir. Ortakların birçoğu bu kolların birkaçını beraber yürütmektedir. Kooperatif faaliyetine meyve fidanı ve zeytinyağı üreticilerine yatırım yaparak başlamış olsa da diğer tarım kolları içinde gerekli tüm altyapı yatırımlarını yapmıştır. 

 

Süt hayvancılığı yapanlar için süt ve süt ürünleri işletmesi, meyve fidanı üreticileri için soğuk hava depoları, doku kültürü laboratuvarı, tarımsal araştırma laboratuvarı, zeytin üreticileri için zeytinyağı fabrikası, meyve üreticileri için yaş meyve tasnifleme, depolama ve ambalajlama organizasyonu kurulmuştur.

 

Bugün itibariyle Kemalpaşa da 19 tane sulama ve kalkınma kooperatifi bulunmaktadır. Kooperatiflerimizin kuruluş amaçları ve bölgeleri farklı olsa da hedefi tek. Üreticinin kazanması. Bir araya gelerek güç birliği yaparak sorunlarıyla daha kolay baş edebilmek. Kemalpaşa Ziraat Odası Başkanı olarak Bu anlamda kendi gelecekleri için üreticilerimizi kooperatifleşmeye sıcak bakmaları ve destek olmalarını bekliyoruz.

Kaynak: Editör:
Etiketler: ÇİFTÇİNİN, GÜCÜ, , KOOPERATİF,
Yorumlar
Haber Yazılımı