Haber Detayı
09 Ağustos 2019 - Cuma 12:37
 
ÇAMBEL SANCAKLI YÖRÜK DERNEĞİ FAALİYETLERİNE DEVAM EDİYOR
Kemalpaşa Aktüel Dergisi olarak Çambel köyünde kurulan, Çambel Sancaklı Yörükler Derneği’ni ziyaret ettik. Dernek Başkanı Yaşar Çamlıbel ve Çambel köyü muhtarı ve aynı zamanda derneğin yöneticisi olan Mustafa Taşan ile derneklerinin faaliyetleri hakkında sohbet ettik.
KÜLTÜR Haberi
ÇAMBEL SANCAKLI YÖRÜK DERNEĞİ FAALİYETLERİNE DEVAM EDİYOR

Çambel köyünde kurulan ve Çambel ile civar köylerde faaliyet göstermek amacıyla çalışmalar yapan Çambel Sancaklı Yörükler Derneği’nin kurulmasında emekleri olan Yaşar Çamlıbel ve Mustafa Taşan her Yörük köyünde de bir Yörük Derneği olması düşüncesiyle yola çıktıklarını belirtiyorlar. Bu düşüncelerinin sebebi ise Kemalpaşa’nın yoğunlukta Yörüklerin yaşadığı bir ilçe olması sebebiyle birlik içerisinde güçlü olunması, hizmetleri ve gelenekleri kalıcı kılarak gelecek nesillere aktarabilmek.  Çambel Sancaklı Yörükler Derneği bu düşünceler ile bir yıl önce kurularak, faaliyetlerine başladı. 

 

Bu derneğin, samimi, içten, sıcak ve başarılı bir dernek olmasında en büyük pay, Çambelli kadınlara ait. 7’den 70’e Çambelli kadınlar köylerine ve derneklerine sımsıkı sarılarak, tüm faaliyetlerde ve temsil noktalarında bayrağı taşıyorlar. Bu derneği farklı kılan hiçbir pazarlığın, art niyetin, hiçbir oluşum ve siyasetin bir noktasından faydalanmadan, derneği basamak olarak kullanmayan Yörük olsun olmasın herkese kapılarının açık olması ve tüm içtenlikleri ile Çambel Yörüklerinden oluşması.

 

2018 yılında kurulan Çambel Sancaklı Yörükler Derneği, her köyden üye kabul etmekte. Yörük gençlerine ve kadınlara önem veren dernek, gençlere yönelik iş istihdamı ve eğitim, kadınlara yönelik el emeği kursları ile ev ekonomisine katkı verebilmek için önce üretim, ardından satış pazarına ön ayak olmaya çalışıyor.  Örf adet ve Yörük kültürünü yaşatabilmek için zeybek kursları düzenleyen dernek, festivaller de düzenliyor.  

 

Dernek binasında bizleri ağırlayan Başkan Yaşar Çamlıbel ve yönetimi derneklerin de özellikle kadınların emeğinin çok olduğunu belirtti. Çamlıbel, “kurulduğumuz günden bugüne her etkinliğimiz de her çalışmamızda kadınlarımızın emeği çoktur.  Samimiliğimizi, içtenliğimizi, her kesime açık olduğumuzu bizi tanıyanlar herkes gayet net olarak biliyor. Bu yüzden derneğimize teveccüh var ve üye kayıtlarımız başarılı bir şekilde devam ediyor. Köyümüzü ve bu civarda yaşayan Yörükleri tanıtmak için İzmir ve Ege bölgesinin Yörük derneklerinin festivallerine etkinliklerine katılarak, köyümüzü tanıyor, temsil ediyoruz. Atatürk ilkelerine bağlı, vatanını milletini seven, gelenek göreneklerine sahip çıkan, bayrağı için canını veren, ayrımcılığı değil birlikteliği savunan, kavgadan uzak, huzuru seven, mutluluğu seven, birlik beraberlik kardeşliği ön planda tutarak çocuklarımıza atalarını unutturmamak, yalansız olmak, Yörüklerin ve Türkmenlerin örf adetlerini gelecek nesillere taşımayı kendimize görev edindik” dedi.

Kaynak: (KA) - Kemalpaşa Aktüel - Filiz Eroğlu Editör: Filiz Eroğlu
Etiketler: ÇAMBEL, SANCAKLI, YÖRÜK, DERNEĞİ, FAALİYETLERİNE, DEVAM, EDİYOR, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı