Haber Detayı
05 Ağustos 2019 - Pazartesi 14:20
 
BİR BAŞARI HİKAYESİ: YUNUS ÖZDEMİR
Lezzeti damaklarda eşsiz bir tat bırakan cağ kebabı ile Kemalpaşa’yı İzmir’e ve Türkiye’ye tanıtan Yunus Cağ Kebap, Artvin ve Erzurum yöresinin yöresel lezzeti olan cağ kebabı Kemalpaşa’da bir marka haline getirdi.
ESNAF Haberi
BİR BAŞARI HİKAYESİ: YUNUS ÖZDEMİR

Deyim yerindeyse Kemalpaşa denilince artık insanların aklına gelen şeylerden bir tanesi de “Cağ Kebap”. Yiyenlerin müdavimi olduğu, önünde her gün kuyruklar oluşan Yunus Cağ Kebap sunduğu eşsiz lezzetin yanında Kemalpaşa’nın tanıtımına da büyük katkı sağlıyor.

 

Kemalpaşa Aktüel Dergimizin bu ayki kapak konuğu başarı hikâyesi ile Yunus Cağ Kebap’ın sahibi Yunus Özdemir.

 

 

Erzurum ve Artvin’de bile ‘ben bu kadar lezzetli Cağ Kebap yemedim’ diyorsanız İzmir’in en meşhur cağ kebapçısı 'Yunus Cağ Kebap’dasınız demektir. Burası, lezzetli cağın namını duyan lezzet tutkunlarının uğramadan gitmediği bir mekân. Sadece Kemalpaşa’dan değil, İzmir ve çevresinden hatta Türkiye’nin çeşitli

yerinden gelen insanlar Yunus Cağ Kebap’ta cağ kebabın tadına bakmadan dönmüyorlar. Kemalpaşa’nın, İzmir’de ve Türkiye’de tanınmasında büyük katkısı olan işletme lezzet tutkunları akın akın Kemalpaşa’ya çekiyor.

 

Erzurum’un Tortum ve Oltu yöresi ile sınır komşusu Artvin Yusufeli yöresine ait olan bu yöresel lezzetin Kemalpaşa’da tanınması ve bu kadar çok Cağ Kebapçının açılmasına öncü olan Yunus Cağ Kebap'ın sahibi Yunus Özdemir olmuştur şüphesiz. 

 

Cağ Ustası Yunus Özdemir, 1983 Artvin Yusufeli doğumlu. Memleketi Yusufeli’nin meşhur lezzeti Cağ kebabı İzmir ve Kemalpaşa’ya taşıdı. Yaptığı cağ kebabın bu kadar çok sevilmesinin nedeni ise doğduğu toprakların lezzetini yansıtması.

Evli ve iki kız çocuk babası olan Yunus Özdemir, eşi Senem Özdemir ile birlikte Yunus Cağ Kebabı işletiyor. İşletmelerine gelen müşterilerine, evlerine gelen misafirlere nasıl hizmet ediyorlarsa öyle hizmet ediyorlar. Yunus Özdemir, kendisine cağ kebap işini öğreten ustası Ensar Akyıldız ile yaptığı kader birliğini bozmadan, işlerine dört sarılıp, her geçen gün kalitelerini daha da arttırarak işletmesini büyütmekte.

 

Yunus Cağ Kebap, 2006 yılında Kemalpaşa Örnekköy’de salaş olarak tabir edebileceğimiz küçük bir dükkânda hizmet vermeye başladı. Bu küçük salaş dükkân, kısa zamanda lezzetli cağ kebabı ile geniş bir müşteri kitlesine ulaştı. Sonuç olarak daha büyük ve modern bir mekâna geçme ihtiyacı doğdu. Bu sebeple işletme sahibi Yunus Özdemir, yine Örnekköy’ün girişinde 1 dönümlük bir arazi için de 300 metrekare kapalı alanı, bahçesi ve otoparkı bulunan bir tesis inşa etti. Müşterilere daha iyi hizmet verebilmek adına, otopark sorunu olmayan, modern, ferah ve restoran tarzındaki Yunus Cağ Kebap 2017 yılında hizmete açıldı.

 

Kemalpaşa’nın, İzmir ve Türkiye’de meşhur Cağ kebapçısı Yunus Cağ Kebap, meşhur lezzeti ile her geçen gün giderek daha fazla tanınıyor. Damakta iz bırakan lezzetli cağın tadına bakmak istiyorsanız, yada hadi Yunus’un orda bir cağ yiyelim diyorsanız, acele etmelisiniz. Çünkü, her gün saat 11.30’da başlayan cağ kebap servisi 16.00'a kadar devam ediyor.  Bu 4,5 saatlik süre zarfında işletmeye gelen yaklaşık 800 kişi, lezzetli cağını, ardından tatlısını yer, çayını, kahvesini içer ve işletmeden memnuniyet ile ayrılır. 

 

Yunus Cağ Kebap’ta cağ dışında başka lezzetleri de bulabilirsiniz. Cağ Kebap servisine yetişemediniz ya da canınız o gün cağ kebap yemek istemedi. Sorun değil. Çünkü Yunus Cağ Kebap’ta sizi başka lezzetlerde bekliyor. İlk önereceğimiz lezzet sac kavurma. Muhakkak tadına bakmalısınız. Sac kavurmanın dışında, ızgara olarak her şeyi bulabilirsiniz. Kasap köfte, biftek, beyti, pirzola, sucuk…

 

Yunus Cağ Kebap’a gittiğinizde, otopark çalışanları sizi kapıda karşılar. Arabanızı güvenle park edersiniz. İster kapalı alanda ister bahçe alanında oturabilirsiniz.

 

Mekânda gözlerinizin önünde pişen cağ kebabı Yunus Cağ Kebap’ın sahibi Yunus Özdemir kesmektedir ve etrafı saran lezzetli cağın kokusu ile bir kez daha acıkırsınız. Restoran’ın şefleri, masanıza soğan ve mevsim salatayı hemen koyar. Lavaş eşliğinde gelen meşhur çağ kebabı afiyetle yersiniz. Çayınızı ve kahvenizi yudumlarken Kemalpaşa tatlısı, sütlaç veya kadayıf dolmasıyla lezzet tamamlanır.

 

Yüzlerce kişini aynı anda yemek yediği bu meşhur cağ kebapçıda hızlı servisi, güler yüzü, kaliteye göre makul fiyatı, modern ve temiz bir mekânı ve tabi ki unutulmaz lezzeti tavsiye etmeniz ve tekrar gelmeniz kaçınılmaz.

 

Şehirden uzak bir köyde bir restoranın, bu kadar popüler olması, otoparkın tıklım tıklım olması, gelen müşterilerin sıra beklemesi, mekân sahibinin bu kadar mütevazı olması, çalışanların samimi ve güler yüzlü olması İzmir ve çevre illerden gelen müşterileri şaşırtıyor.   Cağ Kebap, koyun veya kuzu etinden yapılan bir çeşit kebaptır. Geleneksel olarak Artvin Yusufeli, Erzurum’un Tortum ve Oltu yöresinde yapılan cağ kebabı, önceden terbiye edilmiş etin yatık bir şişe geçirilip odun ateşi üzerinde pişirilmesiyle hazırlanır.  Yağı ve sinirleri alınan saf kuzu eti, soğan, karabiber ve tuz ile terbiye edildikten sonra dolapta dinlenmeye bırakılır. Odun ateşinde pişirilen kuzu eti artık eşsiz lezzet olmaya aday olarak lezzetiyle ağızlarda eşsiz bir tat bırakmak üzere yavaş yavaş dönmeye başlar. Et yatık bir biçimde odun ateşinin kızgın közünden 10–15 cm uzaklıkta pişirilir ve döner bıçağı ile kesilip soğan, mevsim salata ve lavaş ile birlikte servis edilir. Etleri her daim taze ve lezzetli olan, sadece sıcak servisin yapılmadığı, aynı zamanda Et Restoran hizmeti veren Yunus Cağ Kebap’ta, lezzetli cağın tadına bakıp müdavimi olmanızın yanı sıra Kasap reyonundan da evinize ve iş yerinize taze et ürünleri satın alabilirsiniz.

 

Yunus Cağ Kebap, kendi etini beslediği büyük ve küçükbaş hayvanları olan çiftliğinden temin ediyor. Aynı zamanda günlük et satışını da yapabiliyor.

 

KEMALPAŞA’YA DEĞER KATMAKTAN GURURLUYUZ
11 yaşından beri Cağ Kebap yaptığını söyleyen Yunus Özdemir, bu işi kendisine öğreten ustasıyla birlikte çalıştığını söyledi. Özdemir, “Artvin Yusufeliliyim. Bizim oralarda cağ kebap yöresel bir lezzettir. 11 yaşından beri bu mesleğin içindeyim. 2006 yılında Örnekköy’de Yunus Cağ Kebap’i açtım. Bana bu işi öğreten, sevdiren ustamla birlikte çalışıyorum. Kendi etimizi alıp, kendimiz kesip işliyoruz. Kaliteden ödün vermiyoruz. İşyerimizi açtığımız senelerde 10 kg Cağ Kebap vuruyorduk, talep arttığı için şimdi ise 80 kg civarında Cağ Kebap vuruyoruz. Sabah saat 11.30’da başlayan servisimiz, öğleden sonra 16.00’da bitiyor. Müşterilerimiz genellikle dışarıdan geliyor, cağ kebabımızın lezzetini bilen bu bölgenin kurum müdürleri, çalışanları, esnaf ve sanayici devamlı olarak işletmemize gelmekte. Öğleden sonra biten cağ kebabımızın dışında arzu eden müşterilerimize ızgara servisimizde bulunmaktadır.  Kısa zamanda bu kadar tanınır olmamız, işimize gösterdiğimiz saygı, kalite, lezzet ve temizliğe verdiğimiz önemden kaynaklanıyor. Bizi tercih eden müşterilerimize layık olmaya çalışıyoruz” dedi.Kemalpaşa’ya değer katıyor olmaktan, sektörümüzdeki tanınırlığımızla Kemalpaşa’yı İzmir ve il dışında tanıtmaktan gurur duyuyoruz diyen Yunus Özdemir “2006 yılında işletmemizi açtığımızda geleneksel bir lezzet olan cağı Artvin ve Erzurumlu hemşerilerim biliyorlardı. Kemalpaşa’yı cağ kebabın ikinci vatanı yaptık. Herkes tattı, herkes yedi, herkes sevdi. Öyle ki, Kemalpaşa’da pide ve lahmacunu geçti. Bizden sonra onlarca cağ kebapçı açıldı. Öncü olmaktan bu işin ilerlemesine katkı vermiş olmaktan dolayı gururluyum. İstihdamlar oluşturduk. Yüzlerce kişi bu işten ekmek parası kazanıyor. Biz de bu süre zarfında lezzetimizden ve kalitemizden ödün vermeden büyüdük” dedi.Ailesine ve ustasına teşekkür eden Yunus Özdemir, “her zaman yanımda olan, işimizin büyümesinde alın teri, emeği ve fedakârlığı olan eşim Senem Özdemir’le birlikte çalıştık. Sevgili eşime ve çocuklarıma teşekkür ederim. Orası bizim iş yerimiz değil, evimiz. Gelen müşterilerimizde misafirlerimiz. Fedakâr, cefakâr çalışanlarımızın güler yüzleri ve samimiyetlerinin başarımızdaki katkısı çok büyüktür. Bu işi bana öğreten sevdiren ustam, yıllardır tecrübesinden faydalandığım Ensar Akyıldız’a saygılarımı sunuyor, teşekkürlerimi iletiyorum” dedi. “Yunus Cağ Kebap’ı bağrına basıp, bizi sevip bizi destekleyen Kemalpaşa’ya ve Kemalpaşalılara minnet borçluyuz. Kemalpaşa’yla birlikte büyüyoruz. Teşekkür ederiz, Kemalpaşa. Yunus Özdemir, her zaman Kemalpaşa’nın, Kemalpaşalının yanında olacaktır, bizde ilçemize hiçbir destekten bugüne kadar kaçınmadık. Bundan sonra da kaçınmayacağız”

Kaynak: (KA) - Kemalpaşa Aktüel - Filiz Eroğlu Editör: Filiz Eroğlu
Etiketler: BİR, BAŞARI, HİKAYESİ:, YUNUS, ÖZDEMİR,
Yorumlar
Haber Yazılımı