Haber Detayı
05 Aralık 2019 - Perşembe 12:07
 
BELEDİYE'DEN KISA NOTLAR
KEMALPAŞA Haberi
BELEDİYE'DEN KISA NOTLAR

8 aydan bu yana  CHP’li Başkan Rıdvan Karakayalı tarafından yönetilen Kemalpaşa Belediyesi’nde seçimde verilen sözler tutulmadığı gibi birde geçiştirilmeye unutturulmaya çalışıyor. Ama kaçırdıkları ve unuttukları bir şey var. Bu dönem Kemalpaşa halkı Başkan Karakayalı’ya tam yetki vermedi. Başkanlığı CHP’ye, meclis çoğunluğunu ise Cumhur İttifakı yani AK Parti ve MHP’ye verdi. Halkın mesajı net, sen belediye başkanı ol, ama meclis seni denetleyecek, verdiğin sözlerin takipçisi olacak. Projelerini, bütçeni, işçilerin, çiftçilerin hakkını, kıyak kadroların önünü kesecek. Tek başına değil meclisle beraber Kemalpaşa’yı yöneteceksiniz, dedi.  Belediye Meclisi Kemalpaşa halkının menfaatine olan her şey de ortak yolu bulmak zorunda. Başkan’ında önü kesilmeyecek, meclisinde çalışması engellenmeyecek. Bu dönemde uyum içinde çalışan bir sonraki dönemi kazanır diye düşünüyorum.

 

Bu yazımda kısa notlar düşerek, yeni bir yıla girmeden durum değerlendirmesi yapmak istedim.

 

*** Ocak ayına işaret eden Başkan Karakayalı’nın işten çıkarmaları, bazı başkan yardımcı değişiklerini, müdür değişiklerini Ocak ayından sonra yeniden yapacağı bu ara kulislerde konuşuluyor. CHP’de heyecanlı delege seçiminin ardından 22 Aralık’ta kongre gerçekleşecek. Ocak ayı demesinin bir diğer sebebi ise kongre öncesi sessiz kalan Karakayalı’nın, kongreden sonra yeni kararlar alacağı söylentileri.

 

*** 5000 kişiyi, işe alacağız diye söz verilmişti. Belediye meclisinde bu konu sıklıkla gündeme geliyor ve alacağız, acelemiz ne, gibi cevaplar veriliyor. Başkan Karakayalı katıldığı bir canlı yayında da “4000 CV birikti. Ne olur artık getirmesinler. Bıkkınlık geldi” ifadelerini kullanmıştı.

 

Son mecliste 1000 kişiyi özel firmalara işe yerleştirdiklerini ifade ettiler. İşçi alımı ile ilgili bir yanlış anlaşılma var sanırım Belediye mi alacaklardı yoksa özel İş yerlerine mi yerleştireceklerdi?

 

Hiç kimseyi işten çıkarmayacağız, sadece dışarıdan gelenleri çıkaracağız diye seçim meydanlarında söz veren Başkan Karakayalı bugüne kadar 120 kişiyi işten çıkardı. Bu 120 kişiden 18’i Başkan Karakayalı’nın ilk 8 ayında kendisinin işe alıp çıkardığı kişiler. Yılsonu itibariyle sözleşmeleri bitecek olan 16 sözleşmeli personelin 10’una çıkış yazıları yazılmış. Başkan Karakayalı’nın yeni döneminde 130 kişi de işe alındı. Bu kişiler içerisinde aynı aileden 4 kişi olan var, akraba olan var, ilçe dışından alınan var.  CHP Kemalpaşa İlçe Yönetiminde olup işe girenler var. İlçe yöneticilerinin çocukları ve akrabaları var. Ak Parti’yi bu konularda en sert şekilde eleştiren CHP’nin aynı şeyleri kendisinin yapması oldukça düşündürücü.

 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun “Belediye Başkanları için hazırladığı 7 ilkeyi hatırlatmak isterim.

 

 *** Bu 7 maddenin son iki maddesini aynen yazıyorum. Sanırım gözden kaçıyor, ya da dikkate alınmıyor.

 

- Yönetici atamalarında liyakat esasına mutlaka uyunuz. Partizanca uygulamalardan kesinlikle kaçınınız. Halkçılığın bir diğer temel ilkesi olan “işi ehline verme” kuralını, her atamada göz önünde bulundurunuz. Kamu yararına uygun olması şartıyla sizden önce başlatılmış projeleri sürdürünüz.

 

- Belediyeyi “adaletle” yönetiniz… Hakkı, hukuku ve adaleti her ortamda savununuz ve gereğini yapınız. Belediye çalışanlarının özlük haklarını eksiksiz koruyunuz, kimsenin işiyle ve aşıyla uğraşmayınız. Böylece size oy vermeyenlerin dahi size saygı duymasını sağlarsınız.

 

*** Seçimden önce çiftçilere borçlarınızı sileceğiz diye söz veren CHP’li Kemalpaşa Belediye yönetimi mecliste Çiftçi Malları Koruma ’ya üye dahi vermeyerek, Kemalpaşa’nın, Kemalpaşa meclisinin içinden çıkılmayan sorunu haline getirdi. Aralık ayı meclisinde olduğu gibi bu konu defalarca meclis gündemine gidip geliyor. Her toplantısında üye verilmeyerek, gündem de bırakılıyor. Hatta bir kere kayyuma gönderelim gafletine bile düştüler.

 

Başkan Karakayalı seçim meydanlarında vatandaşlara çiftçi malları korumaya borcu olanların borçlarını sıfırlayacakları sözünü vermişti. Hatta bu sözü birçok afiş ve el ilanlarında da yer almıştı. Ancak Karakayalı son meclis toplantısında Çiftçi Malları Korumaya üye seçimi konusundaki görüşmelerde “benim ağzımdan böyle bir laf duydunuz mu” ifadesini kullandı. Seçim beyanınızda  “çiftçi malları koruma borçlarını sileceğiz” diye yazmıştınız sorusuna karşılık “boş ver seçim beyanını” dedi.

 

Yani burada şu soruyu mu sormalıyız? Vatandaşlar 31 maddeden oluşan bu seçim beyanını boş verip unutacaklar mı?

 

*** Seçim beyanının bir maddesini de daha hatırlatıp yazıyorum ama Başkan Karakayalı, boş verin seçim beyanını demişti,  ben yine de yazayım.

 

“Sadece Salı günleri değil her gün halkımızla buluşacağız” diye seçim beyanına yazılmıştı ama 2 kere halk günü düzenledi. Salı günleri belediyeye gelen vatandaşa bugün halk günü yapmıyoruz diyerek geri çevriliyor.  Halk günü buluşmalarından da sıkıldılar.

 

**** Şeffaf Belediyecilik adı altında Meclis canlı yani naklen yayınlanacaktı, o da iki sefer yapıldı bir daha da yapılmadı. Basının bu konunun üstüne gitmesi ile internete meclis görüntüleri koyulmaya başladı, en azından meclisi merak eden vatandaş internete yüklenen görüntüleri izleyebiliyor.

 

***Başkan Karakayalı, binaya değil insana yatırım yapacağını her ortamda söylüyor. Kemalpaşa’ya çivi dahi çakmayı düşünmüyorlar. 

 

**** Her meclis toplantısını takip ediyorum ve her mecliste personel alımı ve kadro açılması konuları gündeme geliyor. Bu konular mecliste zaman zaman tartışmalar yaşanmasına sebep oluyor. Konuyu özetleyecek olursak, sözleşmeli memur olarak işe alınması planlanan kişinin vasfına uygun olarak boşta belediye kadrosu yoksa önce bu kadronun açılması için meclise teklif sunuluyor. Teklif, güç bela, tartışmalar ile oylatılıyor. Daha sonraki mecliste de yeni açılan kadroda çalışacak personelin maaşının belirlenmesi konusu meclise geliyor. Artık ben alıştım, yeni bir kadro açılaması için meclise geldiğinde direkt soruyorum. Kimi alacaklar? Çünkü Belediye için değil kişi için kadro açılmış oluyor. En baştan zaten isim belli. Hayırlı olsun, ne diyelim.

 

 *** Seçim beyanından bir madde daha yazayım , “Spor kulüplerimize hep destek tam destek vereceğiz” spor kulüpleri Başkan Karakayalı’dan seçim öncesinden aldıkları sözlerin karşılığını bulamadıkları için hayal kırıklığı içindeler.

 

*** Seçimden önce ki verdiği en büyük sözü de hatırlatmak isterim. Bence en önemlisi!  Ben değiştim, ilk başkanlık döneminde yaptığım hataları yapmayacağım…

 

Bu sözünü ben yorumlamayacağım, sizlere bırakıyorum…

Kaynak: (KA) - Kemalpaşa Aktüel - Filiz Eroğlu Editör: Filiz Eroğlu
Etiketler: BELEDİYE'DEN, KISA, NOTLAR,
Yorumlar
Haber Yazılımı