Haber Detayı
28 Mart 2020 - Cumartesi 13:01
 
BALYELİ, GÜNDEMİ DEĞERLENDİRDİ
Kemalpaşa Aktüel Dergisi İmtiyaz Sahibi Filiz Eroğlu ile telefon röportajı gerçekleştiren CHP Kemalpaşa İlçe Başkanı Ahmet Cemil Balyeli, tüm dünyayı etkisi altına alan coronavirüs’ün ülkemize etkileri ve hükümetin bu konudaki çalışmalarını değerlendirdi. CHP olarak coronavirüs’e karşı aldıkları tedbirler ve yaptıkları çalışmalar hakkında konuşan Balyeli, ilçe gündemine ilişkin konularda da açıklamalarda bulundu.
KEMALPAŞA Haberi
BALYELİ, GÜNDEMİ DEĞERLENDİRDİ

SAYIN BALYELİ; CORONA İLE MÜCADELEYİ NASIL BULUYORSUNUZ?

Esasında ortada bir mücadele var mı, ondan da pek emin değilim. Doğrusu salgının yayılmaya başladığı ilk günlerde doğru ve yerinde kararlar alınmıştı. Bilim Kurulu’nun oluşturulması, okulların tatil edilmesi, camilerin ibadete kapatılması, geç de olsa futbol maçlarının ertelenmesi… Bütün bunlar çok yerinde ve doğru adımlardı.


Böyle olduğu için iktidar, toplumun bütün kesimlerinin hem desteğini hem de takdirini aldı. Fakat sorun büyüdükçe tedbirler de sorunla mücadelede yetersiz kalmaya başladı. İlk vaka 11 Martta bildirildi ve bunun Avrupa kaynaklı olduğu söylendi. 14 Martta 2. bir vaka olduğu ve bunun da umreden dönen bir vatandaşımız olduğu söylendi, 17 Mart’ta ilk ölümün gerçekleştiği ve kişinin Çinli bir çalışanından enfekte olduğu açıklandı, tüm bu açıklamalarla sanki her şey kontrol altındaymış ve bütün Türkiye takip altındaymış gibi bir algı yaratılmıştır.


Dün itibariyle vaka sayısı 5.698 a ölüm ise 92’e yükselmiştir. Bu da yayılımın artık kontrol dışı kaldığını ortaya çıkarmaktadır. Umarım, yayılım hızı düşer ve daha fazla can kaybı olmadan bu beladan kurtuluruz.


SİZCE NELER YAPILMASI GEREKİRDİ?

Virüsün yayılım hızına bakıldığında ilk yapılması gereken sokağa çıkma yasağı ilan edilmesi olmalıydı. Ancak, hükümetin buna yanaşmadığına yönelik haberler çıktı. Doğrudur. Tahminimce ekonomik olarak bunun altından kalkılamayacağı düşünüldüğünden bu tedbir alınmamaktadır.


Kanada Başbakanı Trudeau,

"Maaşlarınızı merak etmeyin, kazandığınız paralar aynen verilecek"

Fransa Cumhurbaşkanı Macron,

"Kimse merak etmesin herkesin elektrik su doğalgaz masraflarını karşılayacağım"

Bizde ise "Sakın sokağa çıkmayın"

Evet, vatandaş sokağa çıkmasın ama bu arada ne yiyip içecek nasıl geçinecek herhangi bir açıklama yok.

Paketler açıklanıyor ama paketlerden, uçak biletinin KDV’sinin düşürülmesi, otel ücretlerinde KDV indirimi yapılması gibi alakasız ve gündemle ilgisi olmayan maddeler geçiriliyor.


Açıklanan paketlerde, işverenleri rahatlatacak bir takım destekler açıklandı. Bunlar yeterli mi? Değil.  Hiç yoktan iyidir ama bunlarında uygulanıp uygulanmadığı hangi şartlarla uygulandığı da açık değildir. Geçen gün, durumu öğrenmek için büyük bir fabrikanın finans yetkilisi arkadaşımı aradım. Kredi ve desteklerden yararlanıp yararlanmadıklarını sorduğumda kredi kullanmak için bankalardan teklif aldıklarını ama faiz oranlarının çok fahiş olduğunu, bu nedenle şimdilik idare etmeye çalışacaklarını söyledi. Yani açıklanan paketlerin de uygulanıp uygulanmadığı belli değildir. Biz işverenlere yönelik bir şey yapılmasın demiyoruz, aksine istihdamı sağlayan işverenlerin de çok daha iyi tedbirlerle korunması daha çok kaynak ayrılması gerektiğini söylüyoruz.


Bu arada, kafeler, kahvehaneler, lokantalar ve bunun gibi birçok işyeri kapatıldı. Bu işyerlerini çalıştıran esnafın nasıl ayakta kalacağı, buralarda yevmiye ile çalışan insanların nasıl geçineceğine yönelik herhangi bir tedbir açıklanmadı.


Amerika ve Avrupa’da birçok ülke vatandaşına karşılıksız olarak geçinebileceği kadar parayı bu süreçte vereceğini belirtti ama bizim yöneticilerimizde herhangi bir ses yok.


Biz bu arada ne yapıyoruz, 500 milyon (eski parayla 500 trilyona) Kanal İstanbul projesi güzergâhında yer alan tarihi 2 köprüyü taşıma ihalesini yapıyoruz. Millet can derdindeyken, birilerinin bugün Kanal İstanbul derdinde olması akıl alır gibi değil.


Bütçe de halka ayrılabilecek kaynak yok mu? Var. Mesela bu iş için ayrılan 500 trilyon, yol ihaleleri için 2020 bütçesinde yer alan 8 milyarlık kaynak derhal dar gelirli, işini kaybetmiş vatandaşa verilebilir. Bunun gibi bütçede pay ayrılmış ancak bugün için hiçbir aciliyeti olmayan kalemlerden halka dağıtım yapılabilir.


Bakın bu arada Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, corona ile mücadele kapsamında yapılması gerekenler diyerek 13 maddelik bir öneri paketi açıkladı. Bu pakette sağlık çalışanları var, işçiler var, ücretli öğretmenler var, çiftçiler var yoksullar var, işsizler var, işverenler var ama bu önerilerin hangisi bu güne kadar yapıldı?


Biz bu öneriler hatta bunların ötesinde daha fazlası yapılana kadar halkımıza bunları anlatmaya çalışacağız.


SİZ NELER YAPIYORSUNUZ?

Cumhuriyet Halk Partisi Belediyeleri bu süreçte çok güzel bir sınav veriyorlar. Kemalpaşa Belediyesi çalışanları ve Belediye Başkanı Rıdvan Karakayalı gerek dezenfeksiyon anlamında, gerekse de halka yardımlar konusunda olağanüstü bir çaba içerisindeler. Kemalpaşa Belediyesi şu anda 500 haneye düzenli olarak erzak paketi dağıtmaktadır. Bunun yanında Büyükşehir Belediye Başkanımız Tunç Soyer’in başlattığı kampanya çerçevesinde Kemalpaşa’da birçok haneye ihtiyaç malzemeleri ve süt dağıtılmaktadır.


Biz de İlçe Örgütü olarak bu kampanyalara destek vermekle birlikte, bize ulaşan vatandaşların gerek yardım gerekse de ilaçlamaya yönelik taleplerini ilgili yerlere ulaştırarak takipçisi oluyoruz.


Bu arada, duraklarda ve halkın kalabalık olarak bulunduğu yerlerde görmüşsünüzdür. Coronaya karşı tedbirlerin yer aldığı afiş ve broşürler bastırarak halkımızın bu konuda daha bilinçlenmesi için çalışmalar yapıyoruz. Sosyal mesafenin korunması için uyarı ve durma noktası bantları dağıtıyoruz.


BUNDAN SONRA NELER YAPILABİLİR;

Her şeye rağmen hiçbir şey için geç değildir. Derhal, stratejik sektörler dışında çalışanlara hemen, şimdi ücretli izin verilmelidir.

İşten atmalar yasaklanmalıdır.

Doğalgaz, elektrik, su ve telefon faturalarını hükümet desteklemelidir.

En düşük emekli maaşı acilen asgari ücret seviyesine çekilmelidir.

Ek ödeme, kamu emekçisi ve işçi ayrımı yapılmadan, canları pahasına çalışan tüm sağlık çalışanlarına verilmelidir.

Bir an önce, halkın sağlıklı yaşam koşulları güvenceye alınarak, sokağa çıkma yasağı ilan edilmelidir, bu beladan ancak böyle kurtulabiliriz diye düşünüyorum.


SOSYAL MEDYADAKİ HAKKINIZDAKİ PAYLAŞIMLARLA İLGİLİ NE SÖYLERSİNİZ?

Sosyal medya aslında çok fazla kullandığım bir mecra değil, açıklanan paketlerde dar gelirli halka yönelik bir şey olmaması nedeniyle "virüs zengin fakir ayırt etmiyor ama devlet ayırt ediyor" şeklinde bir paylaşım yaptım. Bu söz sayfalarca yazılacak bir yazıyı çok güzel özetleyen bir ifadeydi, bunun için sosyal medyada paylaştım.


Dediğim gibi bu söz, sabahtan beri konuştuğumuz her şeyi dahi özetleyen ve ekonomi ile ilgili bir söylemdi. Ancak sosyal medyada bazıları bu cümleden bir kelimeyi cımbızlayarak onun üzerinden fırtınalar koparmaya çalıştılar. Ancak bu çabaları nafile. Çünkü bu süreçte de olsa yapılan yanlışları ve yapılmayanları dile getirmeye devam edeceğiz.


Bu paylaşımımın altına lehte ve aleyhte yorumlar yapılmaya başladı. Yorumların bir kısmı insanlar arasında küfürleşmeye dönünce paylaşımı kaldırmanın daha doğru olduğunu düşünerek kaldırdım. Ya da yazdığımın yanlış olduğunu düşündüğüm için değil.

Yarın yüz yüze bakacak insanların sosyal medya üzerinden küfürleşmelerini doğru bulmadığım böyle bir şeyi tasvip etmediğim için bu paylaşım kaldırılmıştır. Birileri bunu da farklı noktalara çekmeye çalışmaktaysa da olay tüm gerçekliğiyle budur.


Devlet kavramının kullanılmış olması üzerinden yapılan yorumlarda art niyetlidir. Partili Cumhurbaşkanı Hükümet Sistemi ile yönetilmekteyiz, bugün devleti de hükümeti de AKP’yi de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan temsil etmektedir.  Yaptığımız tüm eleştirilerin yöneldiği kurum yöneticilerdir. Bize karşı canhıraş bir şeyler demek zorunda kalanlarda bu gerçeği bildikleri ve söylediklerimizin de gerçekler olduğunu bildikleri için bizi susturmaya, olayı başka mecralara çekmeye çalışıyorlar ancak bunu başaramayacaklar.


Biz devletin anayasada yazdığı gibi, sosyal devlet olması gerektiğini söylüyoruz. Sosyal devlet, halka hizmet eden devlettir. Bugün sosyal devlet olsaydık, insanlara evde kal dendiğinde tüm ihtiyaçlarının da herhangi bir ayrım olmaksızın karşılanması gerekirdi. Bu yapılmadığına göre devlet, sosyal devlet değil demektir.


Ortada iyi yönetilmeyen bir kriz var ve bu krizin de bazı sonuçları olacaktır. Sesi çıkanlar da bu sonuçları gördüklerinden şimdiden panik havasına girmişler. Yapılan açıklamalar bu paniğin sonuçlarıdır. Kemalpaşa’da bu güne kadar muhalefet görmeyenler istediği gibi at koşturanlar şaşırmaya ve şaşırdıkça bağırmaya devam edeceklerdir.


Bu krizin dünyada da sonuçları olacaktır. Kriz bittiğinde önümüze bir yol ayrımı gelecektir. Ya hakların, dayanışmanın, kardeşçe ve insanca yaşam şartlarını önceleyen bir dünya ya da daha despotik, faşist bir dünya kurulacak. Paylaşımıma yapılan yorumlar, kimin hangi tarafta olduğunu da ortaya çıkarmış durumdadır.


Yapılan açıklamalarda, birlik beraberlik içerisinde olunması gereken bu günlerde, bu tür açıklamaların yapılmaması gerektiği, bu dönemde siyaset yapılmaması gerektiği söyleniyor. Ancak ben insanlar yorumlarda birbirini kırmasın üzmesin diye paylaşımı kaldırırken, kendileri konuyu gündeme getirerek kendi reklamlarını yapmaya çalışıyorlar, takdiri halkımıza bırakıyorum.


SON OLARAK DİYECEKLERİNİZ NELERDİR?

Güzel ülkemin güzel insanları, bu günleri hep birlikte, dayanışmayla aşacağız. Biz her zaman yanınızdayız. Özellikle alt gelir grubu ile bu süreçte işini, aşını kaybetmiş tüm insanlar için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz.


Bizim felsefemiz önce insandır. Onun için lütfen uyarıları dikkate alalım. Evde kalalım. Özellikle gençler bu süreçte çok dikkatsizler. Gençlerin de bir an önce evlerinden çıkmaması gerekiyor. İtalya gerekli tedbirleri almadı hazırlıksız yakalandı. Biz hazırlık yaptık diyoruz ama istatistikler hiç te öyle söylemiyor. Onun için daha dikkatli olalım.

 

Bu zor günleri, sevgiyle, saygıyla ve dayanışmayla aşacağız. Bu beladan kurtulduğumuzda, hep birlikte daha güzel bir dünyayı inşa etmek dileğiyle,

Herkese sağlıklı günler diliyorum. 

Kaynak: (KA) - Kemalpaşa Aktüel - Filiz Eroğlu Editör: Filiz Eroğlu
Etiketler: BALYELİ,, GÜNDEMİ, DEĞERLENDİRDİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı