Haber Detayı
29 Eylül 2020 - Salı 11:03
 
BALIK SEZONU
Şef Ekrem Karagöl Kemalpaşa Aktüel okurları için yazdı. "Balık Sezonu"
DİĞER Haberi
BALIK SEZONU

BALIK NASIL ALINIR VE SAKLANIR?
Yapacağımız yemeğin tatlı ve sağlıklı olması için balığın alınmasının ve saklanmasının çok iyi bilinmesi gerekir. Çünkü kırmızı etlerde olduğu gibi uzun süre dinlenmeye ve terbiyeye gelemez balıklar. Balığın tazeyken ve tazeliğini korurken tüketilmesi gerekir.

Taze balığı ve bayat balığı aşağıdaki farklılıkları ile anlayabiliriz :
▶Taze balığın gözleri parlak ve dışa bombeli olur. Balık tazeliğini yitirmeye başlayınca gözleri buğulanmaya başlar ve daha sonra içeri çöker.

▶Taze balığın derisi gergin ve parlak olur. Pulsuz balıklar bayatlamaya başladığında derisinin parlaklığı azalır ve karın bölgesinde buruşmalar olur. Taze balığa parmakla dokununca meydana gelen çukurluk düzeltirken bayat balıkta iz kalır. Parlaklığıyla yetinmemek gerekir çünkü tezgâhta üzerlerine sürekli su serpilir.

▶Taze balığın solungaçları canlı kırmızı olur. Bayatladıkça bu renk değişir. Ancak bazı balıkçıların solungaçları kırmızı mürekkep ile boyadıklarını belirtmek gerek. Solungaçlardan akan kırmızı sıvı kan yerine bazen mürekkep olabiliyor.

▶Taze balık neredeyse kokusuzdur. Bayatlamaya başladığında asit kokusu da yapmaya başlar.

BALIĞIN ALINMASI KADAR SAKLANMASI DA ÇOK ÖNEMLİDİR!
Balıkları dondurmadan önce hafifçe tuzlamakta yarar vardır. Etin diriliğini muhafaza eder. Muhafaza etmekteki diğer bir husus ise çözünmüş balıkları tekrar dondurmamak gerektiğidir. Balıklar genelde oda sıcaklığında ( 20°C) yirmi saat tazeliğini korurlar. Tüketimi yirmi saati geçecek ise temizlenip buzdolabına konulmalıdır. Buzdolabının + 5°C’lık hacminde üç gün, 0°C’ ile 5°C arasında ise ön dört gün saklanabilir. 

Daha uzun süreli saklamalarda muhakkak deep-freeze kullanılmalıdır ( -18°C). Deep-freeze için saklama süresi hamsi, sardalya gibi küçük balıklar için üç ay; çupra, lüfer gibi balıklar için beş ila altı aydır.

 

BALIKLAR LEZZETİ VE SAĞLIKLI BESİNLERDİR.
▶Bol miktarda madensel tuzlar ve mineraller, fosfor, kalsiyum, iyot, flor, A, B2 ve D vitaminleri içerir.

 

BALIKLAR NASIL TEMİZLENİR?
Pulsuz ve Küçük Balıklar: Bıçağa gerek yoktur. Balığı, kafasını koparıp işaret ve baş parmağınızla temizleyebilirsiniz. Ardından bol su ile yıkamayı unutmayın. Balıkları kılçıklı bırakabildiğiniz gibi pişireceğiniz yemeğe veya kendi arzunuz bağlı fileto da çıkarabilirsiniz.

▶ Pullu Balıklar: Önce pullarının kazınması gerekir. Balığı yatırıp kuyruğundan tutarak bıçağı her iki yanına birkaç defa sürtmek gerekir. Balığın derisinin ve etlerinin zedelenmesi için bıçağı dik tutmayı unutmayın. Balık büyüklüğüne ve yapılacak yemeğe göre bütün bırakılır ya da fileto çıkarılır. Pilaki yapılması düşünülüyorsa kalın dilimler bölebilirsiniz. Lüfer büyüklüğüne göre kofana ise mutlaka fileto yapılmalıdır. Sarıkanat ise iki tarafı bıçak ile çizilecek bırakılır. Çinekopu ise çizmeye dahi gerek yoktur.

▶ Tulum Çıkartma: Bazı balıkların derisi kalındır. Örneğin sinarit ve dil balığı. Bu balıkların derisinin komple çıkarılmasına tulum çıkartma denir.

▶ Siyah Etli – Beyaz Etli Balıklar: Beyaz etli balıkların sindirimi diğerlerine nazaran daha
kolaydır. Haşlanmaya elverişlidirler. Örneğin; barbunya, tekir, levrek, kefal, lüfer, kalkan, mercan, çipura, dil, pisi ve kırlangıç. Torik, palamut, uskumru, kolyoz, kılıç, hamsi, sardalya, gümüş gibi balıklar da siyah etli sınıfına girerler. Haşlanmaya uygun değildir ve hazımları zordur.

Kaynak: Editör:
Etiketler: BALIK, SEZONU,
Yorumlar
Haber Yazılımı