Haber Detayı
20 Ağustos 2019 - Salı 15:50
 
ARTVİNLİLER KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ
Kemalpaşa Aktüel Dergimizin son sayısında Kemalpaşa Artvinliler Kültür ve Dayanışma Derneğinin tanıtımına yer verdik.
KÜLTÜR Haberi
ARTVİNLİLER KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ

2003 yılında Kemalpaşa ve çevresinde yaşayan Artvin ve Artvin kökenli vatandaşları bir araya getirerek kültürel ve ekonomik ihtiyaçlarını tespit edip bu doğrultuda çalışmalar yapmak, yöremizin gelenek, görenek ve folklorunu yaşatıp gelecek kuşaklara aktararak devamını sağlamak; aynı zamanda üyeler arasındaki yardımlaşma ve dayanışmayı güçlendirerek ülkemize ve topluma faydalı olmak amacıyla kurulan Kemalpaşa Artvinliler Kültür ve Dayanışma Derneği o tarihten bu yana çalışmalarına devam ediyor.

 

2003 yılında kurulan derneğin Kurucu üyeleri; Sebahattin Öztürk, Cemal Gökdemir, İsmail Kantar, Hakan Yazar, Kıvanç Yüksel, Engin Usta (Merhum), Okan Bildirici, Ergin Irmak, Nizamettin Yılmaz. 

 

Derneğin kuruluşundan bu yana Başkanlığını yapan isimler ise; Sebahattin Öztürk, Hakan Yazar, Yüksel Çelik, İlker Yıldız 

 

Derneğin kuruluşundan sonra çeşitli zorluk ve maddi imkânsızlıklara rağmen amacına ulaşmak için gece gündüz demeden sosyal dayanışma ilkesiyle çalışmaları sürdürdüğünü ifade eden Kemalpaşa Artvinliler Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı İlker Yıldız “ Hayırsever gönüllüleri organize ederek çeşitli yardım ve dayanışma organizasyonları gerçekleştiren derneğimiz, amacına yakışır şekilde sosyal, sportif ve kültürel çalışmalarına devam etmekte. Amaçlarımızı gerçekleştirebilmemiz ve ulaştığımız noktada bir istikrar sağlayabilmemiz için üyelerimizin derneğe sahip çıkması ve görev bilinciyle hareket etmesini bir zorunluluk olarak addetmekteyiz. Bundan dolayı dernek yönetimi olarak belli periyotlarla üyelerimizin bilinçlendirilmesi için çalışmalar yapmaktayız. Derneğimiz amaçlarına ulaşmak için muhtelif zamanlarda dayanışma halk geceleri, geziler ve piknikler tertip etmiş ve etmektedir. Bu tip organizasyonlarla hemşehrilerimiz tanışma ve kaynaşma olanağı bulmaktadırlar. Yöre sanatçılarımızı bu organizasyonlarımızda ön plana çıkarmak için bir fırsat olarak değerlendirmekteyiz. Bundan dolayı bu tür gece ve pikniklerde kendi kaynaklarımızı kullanmaya özen gösteriyoruz. Şu an derneğimiz iyi bir organizasyon şirketinin sahip olduğu bilgi ve beceriye sahip bulunmaktadır. Artvin İlimizi tanıtmak ve sosyal kültürel değerlerini yaşatmak amacıyla derneğimiz İzmir ili çevresinde düzenlenmiş olan birçok kültürel organizasyona katılmıştır. Bu organizasyonlarda bazen katılımcı bazen iştirakçi bazen de belli görevler üstlenerek kuruluş amaçlarına hizmet etmiştir” dedi.

 

DERNEK FAALİYETLERİ
•Her yıl geleneksel olarak, 7 Mart Artvin’in kurtuluş gününde, tanınmış yöre sanatçılarımızın katılımlarıyla geceler düzenlemekteyiz. 

•Bölgemizde bulunan tarihi yerlere ziyaretler düzenlemektedir.

•Dernek bünyesinde Kemalpaşa Halk Eğitim Merkezi ile koordineli arıcılık kursları düzenlenmiştir.

•İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Kemalpaşa Ziraat Odası işbirliği içerisinde Kırsalda Gelir Getirici Faaliyetler kapsamında bayanlara yönelik arıcılık kursu yapılmış. 

•Kursiyerlere bedelsiz arı kovanı ve arıcılık malzemeleri verilmiştir. 

•Bahar piknikleri düzenlenmektedir.

•Halk Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile Gürcüce dil kursu açılmıştır. 

•Ağaçlandırma faaliyetleri yapılmaktadır.

•Derneğimiz gençlik kolları tarafından huzurevi, yaşlı bakımevi ziyaretleri, anneler günü ve kadınlar günü etkinlikleri yapılmaktadır.

•Kızılay ile koordineli olarak kan bağışı kampanyaları düzenlenmektedir.
 
•İlçeler arası halı saha turnuvaları düzenlenmektedir.

•Kemalpaşa Belediyesi işbirliği ile gurbete gelmiş ancak çeşitli sebeplerle memlekete gidememiş hemşerilerimizin Artvin’e gitmesi sağlanmıştır.
 •İlimizin ve kültürümüzün tanıtımı amacıyla yöresel yemek festivallerine katılım sağlanmıştır.
 
•Düzenli olarak yaşlı ve hasta hemşerilerimiz ziyaret edilmekte, iyi ve kötü günlerinde dernek olarak her daim yanlarında olmaktayız. 

 

PROJELER
Kemalpaşa İlçesi ve Mahallelerinde yaklaşık 15300 civarında Artvinli ailenin yaşadığını tahmin etmekteyiz. Tek tek bu ailelere ulaşmak, mahalle temsilcilikleri sistemi kurarak sosyal, kültürel ve iktisadi çalışmalarımıza daha geniş bir platformda devam etme arzusundayız. 

 

Dileğimiz İlçemizde yaşayan farklı kültürlerin, gökkuşağındaki renkler gibi bir araya gelerek dostluk, kardeşlik ve sevgi içerisinde sıkı sıkıya kenetlenmesidir. Atalarımız asırlarca bunu başarabilmişlerdir. Üyelerimize bu konuda büyük görevler düşmektedir. Atalarımızdan teslim aldığımız değerleri torunlarımıza devretme azmi ve gayreti içerisindeyiz. 

 

Artvin’i görmeden cenneti tarif edemezsiniz. (Emin Özgün)
Artvin İli’nin 8 ilçesi, 22 bucağı, 12 belediyesi ve 308 köyü mevcuttur. İl dahilinde 308 köyün 298 tanesi orman köyü niteliğindedir. Yani Artvin ilinin köylerinin 98’i orman köyüdür.

 

Bütün şehirler birbirine benziyor Türkiye'de. Denizli'nin Uşak'tan, Gaziantep'in Kayseri'den, Konya'dan; Çorum'un İzmit'ten farkı yok. Apartman, apartman, apartman ve kıyılarında zenginlerin saltanatını haber veren mağrur villalar... Sizi gözü kapalı alıp götürseler ve bu şehirlerden birinin ana caddesine bıraksalar, oranın yapılarından, mimarisinden nerede olduğunuzu çıkarmanız mümkün değildir. Hiçbir şehrin kendine has yapıları, evleri, sokakları hatta kokuları yok artık.
Artvin öyle değil. Coğrafya öyle bir armağan vermiş ki insanı aciz bırakıyor. Ne denli kötülük etme arzusu duyarsanız duyun, dağlar ve taşlar bunu gerçekleştirmenize izin vermiyor. Evet, Artvin'de çok katlı çirkin apartmanlar var; fakat bunlar bile şehrin kendine özgülüğünü, doğallığını, hatta oluştan gelen ve bir meziyet olan kusurunu yok etmeye yetmiyor. O tabii eğim, yamaçlar müsaade etmiyor sıradanlığa.

 

Tamamını bir bakışta, bir noktadan asla görme imkanını bulamayacağınız şehirde, tepeleri aşa aşa, yamaçları çıka çıka dolaşırsınız, daima yavaş... Burada Artvin İnsanı dışında hiçbir şey hıza ayarlı değildir; çünkü şehri koruyan o tabii coğrafya bunu ebediyen unutturmuştur. Bize göre bu yaşam tarzı bir sıradanlık olsa da;  Yabancılar, zamanın neredeyse durmaya yüz tuttuğu böyle bir iklimde yaşamanın lezzetine doyamıyor.

 

Artvin denince akla coşku gelir, coşkun akan Çoruh gelir, Çoruh nehrinin önüne setler çekilse de barajlar kurulup hızı kesilse de gönlümüzdeki coşku hiç bitmeyecektir. Ata barıda, kobakta, deli horonda devam edecektir…

 

Bu yüzdendir ki biz Artvinliler diyoruz ki “Artvin anlatılmaz yaşanır”  

 

YAPMADAN DÖNME
Karagöl’de sandal gezintisine çık, Yusufeli, Yaylalar Köyü Olgunlar Mahallesindeki Türkiye’nin en yükseğindeki göllerden Büyük Deniz Gölünü gör, Ardanuç Cehennem Deresi Kanyonunda gez, Ardanuç Lengethev-Bulanık Kalesine tırman, Arsiyan Yaylasında manzara izle, Borçka Maçahel yaylasına çık, Cehennem Deresi Kanyonunda gez, Ciro Şelalesinde yüz, Dikyamaç Muzesini gez, Hatila Vadisi Millî Parkında yürüyüş yap, Kaçkarlar’ın Zirvesine Tırman, Karagöl acella yaylalarını gör, Kazım Koyuncu Anıt Mezarını ziyatet et, Maral Şelalesini gör, Mençuna Şelalesini gör

 

ARTVİN'İ GÖRMEDEN ÖLME

En güzel şiirler yazılır,
Dağlarında Artvin’in,
Şair olası gelir,
En katı yüreklinin.
Kaçkar eteklerinde,
Cıvıl cıvıl kuşları,
Aşk dansları ederler,
Delikanlılarıyla kızları.
 
Mavisi, yeşili, kırmızısı,
Yükseklerde beyazı,
Dört mevsiminde bile,
Üşütmeyen ayazı.
Şair yanlış etmiş lafını,
Ben düzelttim gafını,
Parisi değil dostum
Artvin´i görmeden ölme.

Nejat Uygur

Kaynak: Editör:
Etiketler: ARTVİNLİLER, KÜLTÜR, VE, DAYANIŞMA, DERNEĞİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı