Haber Detayı
10 Temmuz 2020 - Cuma 21:25
 
ARİF UĞURLU “BU ŞEHRİN SORUNLARINA SIRTIMIZI DÖNEMEYİZ”
Önceki dönem Kemalpaşa Belediye Başkanı Arif Uğurlu, Kemalpaşa Aktüel Dergisi İmtiyaz Sahibi Filiz Eroğlu’yu ofisinde ağırladı. Geçtiğimiz günlerde Kemalpaşa Ziraat Odası Başkanı Bülent Oray ile birlikte Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’yi ziyaret eden önceki dönem Kemalpaşa Belediye Başkanı Arif Uğurlu hem bu ziyaret ile ilgili hem de Binali Yıldırım Millet Bahçesinde yapılan cami ile ilgili açıklamalarda bulundu.
KEMALPAŞA Haberi
ARİF UĞURLU “BU ŞEHRİN SORUNLARINA  SIRTIMIZI DÖNEMEYİZ”

Bakan Pakdermirli’ye yaptıkları ziyaret ile ilgili konuşan Uğurlu, ziyaretin siyaset üstü bir konu olduğunu belirterek Kemalpaşa için tarım alanındaki önemli konuları Ziraat Odası Başkanı Bülent Oray ile birlikte Bakan Pakdemirli’ye ilettiklerini söyledi.

 

Kemalpaşa Aktüel Dergisinin İmtiyaz Sahibi Filiz Eroğlu’nu Bayraklı’da bulunan ofisinde ağırlayan Arif Uğurlu Kemalpaşa Ziraat Odası Başkanı Bülent Oray ile birlikte Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye gerçekleştirdikleri ziyaret hakkında konuştu.

 

Uğurlu” Kemalpaşa bizim evimiz. Biz seçimden sonra dedik ki. Kemalpaşa halkının iradesinin başımızın üstünde yeri vardır. Sorumluluğu üstümüze alıyoruz. Yaptığımız hiçbir projeye sırtımızı dönmeyeceğiz. Hem yarım kalan projeleri gücümüz yettiğince takip edeceğiz, hem de yapıp tamamladığımız projelerin takipçisi olacağız.  Kemalpaşa, kendisini Kemalpaşalı hisseden herkesin ortak paydasıdır. Ve bu şehirde taş üstüne taş koyanın bizim başımızın üzerinde yeri vardır. Kemalpaşa çiftçisinin, tarımının, hayvancılığının sorunlarını başkanlığım döneminde de birlikte tartıştığımız, müzakere ettiğimiz, bunun bir tarafında Tarım İlçe Müdürümüz, bir tarafında Tarım İl Müdürümüzün olduğu bir yapıyla başkanlığım döneminde takip ettiğimiz konular vardı. Baktığımız zaman gölet projeleri, Yiğitler barajı,  kirazla ilgili kalkınma kooperatifleri vardır. Erken uyarı sistemi vardır. Yine Sayın Bakanımız Bekir Pakdemirli’nin seçimden önce geldiği zaman Kemalpaşa ile ilgili konuştuğumuz projeler vardır. Kemalpaşa Ziraat Odası Başkanı Bülent Oray Bey bize Kemalpaşa’da tarım ile ilgili şu şu sıkıntılarımız devam ediyor dediğinde Bakanımızı aradım. Bakanımız da Kemalpaşa’yı çok seviyor. Oda bizi kırmadı. Bülent bey ile beraber gittik. O kendisi ile ilgili dosyaları verdi. Bizde diğer yandan Yiğitler Barajı’nın hızlandırılması ile alakalı taleplerimizi ilettik.

 

BAŞKANLIĞIMIZ DÖNEMİNDEKİ PROJELERİMİZİN TAKİPÇİSİYİZ

Bundan sonraki süreçte de Kemalpaşa’nın ister Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, ister Ulaşım Bakanlığı, ister Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, hangi bakanlık olursa olsun güçlerinin yettiğince buralara ulaşıp ellerinden gelen katkıyı ortaya koyacaklarını ifade eden Arif Uğurlu “Bu siyaset üstü bir konu. Bülent Bey oraya bir siyasi kimlik ile gelmemiştir.  Bizde siyasi kimlik olsun diye gitmemişizdir. Bugün baktığımız zaman yerelde de genelde de önümüzde 3-4 yıllık bir süreç var. Bu sadece Kemalpaşa çiftçisinin tespit edilmiş sorunlarını en yetkili ağız olan Tarım Bakanımıza iletme yöntemi. Bizim Kemalpaşa halkına böyle bir sorumluluğumuz var. Bu şehir nihayetinde 5 yıl boyunca kaderini bizim ellerimize bıraktı. Bu dönem görevi bize vermediler diye bu şehrin sorunlarına sırtımızı dönemeyiz. Bundan sonraki hayatımda da pozisyonumuz, görevimiz ne olursa olsun biz Kemalpaşa’nın makro sorunlarına elimizden geldiği kadar yetişmeye çalışacağız” diye konuştu.

 

Belediye Başkanlığı döneminde yapımına başlanan ve kısa bir süre önce ibadete açılan Binali Yıldırım Millet Bahçesi Camii hakkında açıklamalarda bulunan Arif Uğurlu Başkanlığı döneminde gerçekleştirdikleri projeler içerisinde hukuki olarak risk aldıkları tek projenin Binali Yıldırım Millet Bahçesi Camisi olduğunu belirterek “Bu riski almaktan da her zaman şeref duyduğumu ifade etmişimdir. Başkanlığımız döneminde bu caminin yüzde 90’ını tamamladık. Ama Caminin avlusunun mermer işleri, minarelerinin giydirilmeleri, ses sistemleri yani caminin yüzde 10’luk bir eksiği vardı. Yerel seçimlerde sonra yaklaşık 10 ay boyunca bu cami kaderine terk edildi. Ben bitmiş projelere bile sırtımı dönmedim. Millet Bahçesinde bir yanlışlık gördüğümde belediyedeki ilgili başkan yardımcılarımı arayıp şu noktada şu sıkıntılar var ne olur ilgilenin, yazıktır bu Kemalpaşa’nın bir değeridir diye müdahale eden bir fıtrata sahipken, caminin eksikliklerini sırtımızı dönemezdik. Sağ olsun Kaymakam Bey ile görüştük. İl ve İlçe Müftülüğümüzle görüştük. En sonda camiyi meclis kararıyla Diyanet Vakfının bünyesine geçirdik. Daha sonra camiye ne kadar harcama yapılacaksa onları tespit ettik. Bu noktada gıyabında son Başbakanımız Binali Yıldırım Bey’in küçük oğlu Erkan Bey’e de teşekkür ediyoruz. O bize telefon açtı. Ne kadar eksiğiniz daha var dedi. Biz Kaymakam Bey ile bir bütçe çıkardık. Şu kadar eksiğimiz var dedik. Sağ olsun onun çok ciddi bir kısmını da Erkan Bey Diyanet Vakfının hesabına para yatırdı. Bu konuyla alakalı daha önceki başkan yardımcımız Ensar Dumlu Bey valilikte görevliyken tekrar geçici görevle cami projesini tamamlamak üzere 2-3 aylığına Kaymakamlık bünyesinde Vali Bey görevlendirdi. Hep birlikte caminin eksik alanları ile ilgili bütçesini oluşturduk. Yine gıyabında teşekkür edeyim, Kemalpaşamız’ın sevilen iş adamı İbrahim Hoş camimizin bütün mermerlerini bize hibe etti”

 

“KEMALPAŞALILAR BAŞTA YAPTIĞIMIZ BU CAMİ OLMAK ÜZERE TÜM ESERLERİMİZİ KULLANIRKEN BİZE BİR KERE ALLAH RAZI OLSUN DİYORLARSA ODA BANA YETER”

 

Yaklaşık 500 Bin TL. civarında bir yatırımla caminin tamamlandığı bilgisini aktaran Uğurlu “Cami yaklaşık bahçe alanı ile beraber 6-7 dönüm, avlusu yaklaşık 3 dönüm, kapalı alanı da 700 metrekare civarında. Kubbesinin altında kolonların olmadığı, İzmir’de ki en geniş kubbe açıklığına sahip hatırı sayılır camilerden bir tanesi. Çok şükür tamamladı. İşin asıl hayır sahibi olan Mesut Kanat ve ailesine teşekkür ediyorum. Onların o ilk baştaki desteği olmasa biz bu projeye başlayamazdık. Seçimler biteli 1,5 yıl oldu. Başkanken başladığımız projeyi, başkanlıktan sonra da devam ettirdik. İnsan seçim kaybettiğinde ne kadar hüzünleniyorsa seçimden sonra yapmış olduğu eserleri insanların kullanıp dönüp gözle bile bir Allah razı olsun dediklerinde de bir o kadar mutlu oluyor. Kemalpaşalılar başta yaptığımız bu cami olmak üzere tüm eserlerimizi kullanırken bize bir kere Allah razı olsun diyorlarsa oda bana yeter” diye konuştu.

Kaynak: (KA) - Kemalpaşa Aktüel - Filiz Eroğlu Editör: Filiz Eroğlu
Etiketler: ARİF, UĞURLU, “BU, ŞEHRİN, SORUNLARINA, , SIRTIMIZI, DÖNEMEYİZ”,
Yorumlar
Haber Yazılımı